Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Au bonheur des pingouins (sans la covid)


Recommended Posts

Oh Roli, te cred...nici piscina nu aveți in apropiere? 
 

Nu, in curte nici mie nu mi-a plăcut sa fac plaja, niciodată. Sau pe bloc :), ca sunt fata de oraș :). La mine dacă nu este apa, așa sa ma pot baga și sa înot, nu merita plaja. Nu îmi place. 
 

Mai am 2 ore și am plecat spre plaja! 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Hello,

 

canicula continua dupa o noapte infernala! Nu am putut dormi, a fost atat de cald si inconfortabil. Acum avem 32 grade dar mai incolo arata ca urca pana la 34. Vom avea inca vreo 3-4 zile cu temperaturi de astea si apoi zic ca se racoreste. 

 

Sophiei de aseara continuu ii tot curge sange din nas. A busit-o sangele aseara dupa cina stand pe canapea, ne uitam la un documentar. Pana s-a culcat am avut 3 reprize bune de sangerat, altele 2 peste noapte. La 2 si la 4. Dimineata iar de 2 ori pana acum. Nu stiu de la ce, dau vina pe caldura. Umbla saraca peste tot cu un prosop de i l-am dat sa il aiba langa ea sa si-l puna la nas cand simte ca sangereaza. Saracuta e cam speriata, nu stie de ce tot ii curge sange si de ce nu se opreste. Nu am mai plecat nicaieri azi cum programasem. Unde sa mergem cu ea asa? Stam acasa si daca nu ii mai curge sange poate mergem maine, ca tot cald va fi. 

 

Cam atat de la mine, ma simt fara energie si imi displace profund starea asta, caldura, extenuare si grija. 

 

Sper ca voi aveti un weekend minunat si relaxat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

 

canicula continua dupa o noapte infernala! Nu am putut dormi, a fost atat de cald si inconfortabil. Acum avem 32 grade dar mai incolo arata ca urca pana la 34. Vom avea inca vreo 3-4 zile cu temperaturi de astea si apoi zic ca se racoreste. 

Noua ne a spus dr. ca de la caldura si aer uscat, vasele de sânge la nas se dilata si se sparg.

Pune apa intr o sticla cu pulverizator si va dati cu mist rece pe piele.  Ea sa isi umezasca nasul frecvent cu apa. Umezeste prosoape in camera unde sta .

 

La noi sunt 6luni din an călduri din astea , dar prefer cald decât frig. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumphi, sănătate Sophiei, și eu cred că e de vină căldura.

Vă trebuie AC, chiar dacă e câteva zile pe an caniculă, să știi că merită.

Unul portabil nu e greu de instalat.

 

Și la noi e al n- lea val de caniculă pe vara asta, deja ne am obișnuit. De abia aștept să mergem mâine iar la plajă. Azi mai rezolv din treburi și cumparături.

 

Mianna, concediu plăcut!

 

Roli, hai că mai aveți un pic și ajungeți și voi la plajă. Eu tot n- am uitat de Sovata, ați poposit acolo? Era aglomerat?

 

La mulți ani tuturor pisicilor, să fie iubite și cuminți! Azi mă gândesc cu nostalgie la șirul de pisici din viața mea, de la 25 de ani până anul trecut am avut mereu pisici, cu mici întreruperi. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt multe care se pot adapta la orice tip de ferestre cu un furtun de eliminare ,  dar sunt si altele portabile windowless . 

Sa spunem ca sunt  2 saptamani de cand caut ceva care sa mi se potriveasca sa  trec peste perioada asta caniculara.

e usor sa vorbesti cand majoritatea geamurilor de pe continentul american se ridica pe orizontala si istalarea e destul de simpla.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

  Roli, hai că mai aveți un pic și ajungeți și voi la plajă. Eu tot n- am uitat de Sovata, ați poposit acolo? Era aglomerat? .
Au fost baietii cu mama. Noi doar i-am dus si i-am adus. Nu era aglomerat, cam jumate din turistii din anii trecuti. 
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, ai dreptate majoritatea geamurilor aici sunt culisante, pe orizontală sau verticală (tip ghilotină). La mine culisează pe orizontală și se instalează f simplu AC ul, și cel mobil și cel care se fixează în geam. 

Nu înțeleg de ce în țară AC urile mobile nu sunt adaptate tipurilor de geamuri de acolo. Presupun că ai termopane, batante. Trebuie să fie o soluție.

 

În majoritatea clădirilor și apartamentelor în Ro am văzut AC de perete cu unitatea în exterior.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...