Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Incepem scoala pe 14 septembrie...sau nu... si cele 3 scenarii in dezbatere


Recommended Posts

 

 

Eu n-am spus ca nu sunt, am spus ca la mine in liceu nu sunt. In plus, ar trebui sa le fie rusine, ptr ca din martie au fost platiti integral si n-au facut lectii cu copiii. Pun pariu ca cei care nu vor sa fie filmati acum sunt exact cei care au disparut convenabil in pandemie.

 

Sunt de aceeasi parere cu tine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 247
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Multor directori le este frica sa inceapa cu toti copii in clase de teama sa nu apara imbolnaviri si sa fie ei trasi la raspundere, acuzati ca nu au facut tot ce trebuia sa ii protejeze.  .

 

aritudinea asta este extrem de dăunătoare . 
 

pt ca omul ăla a luat cea mai buna decizie in condițiile actuale .

 

ca vine unul peste 2 luni, asta e istorie .

cine nu se confrunta cu luare deciziilor și asumarea lor, nu trebuie sa ocupe asemenea posturi . 
 

—-

si mie mi s- a reproșat ca am dezvoltat un project prost . 
prima oară a căzut ceru pe mine. Dar am văzut ca e o chestie normala, asumarea deciziilor . A doua oară le- am închis gura ca asta e istorie și mi- am dat sufletul sa iau cea mai buna decizie . 
toata lumea a fost mulțumită și eu uimita, ca nu îți ia nimeni cheile de la bicicleta . 

doctorul cum decide cum taie ?! Tot așa . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred că se confundă puțin lucrurile.

 

Din ce înțeleg eu, sistemul hibrid nu înseamnă ca profesorul să fie filmat ca semigrupul care e acasă să poată urmări lecția.

Profesorul predă zilnic unui număr redus de elevi în prezență fizică.

Cei care stau acasă fac aprofundare, aplicații, studiu individual sau colaborativ (lucru în echipă). Se pot face proiecte care necesită un timp mai lung de elaborare, fișe de lectură șamd.

Practic profesorul predă 1-2 săptămâni ceva și următoarele 1-2 săptămăni același lucru celei de al doilea semigrup.

Sigur asta necesita o adaptare a planificărilor, o centrare pe esențial. O să fie mai greu cu testele examenele, dar se poate face.

 

Filmarea în clasă ridică probleme tehnice și nu e eficientă, părerea mea.

Profesorul are dreptul să refuze să fie filmat, ca orice angajat de pe lumea asta.

Iar să faci în paralel cu cei prezenți și cu cei online este imposibil, fizic.

 

Eu așa înțeleg sistemul hibrid și așa aș face, cum am scris mai sus, dacă ar fi cazul.

Aș pregăti un plan de lucru pentru elevii care stau acasă, cu teme și cerințe verificabile.

E un sistem complicat, căruua îi înțeleg totuși logica în Ro, unde clasele sunt supraaglomerate, demult, din motive demult știute.

 

Școala a început aici în Quebec de pe 27 august cu măsuri sanitare și prezență fizică integrală cu excepția ultimelor clase de liceu. În școală clasele nu se amestecă între ele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O altă variantă ar fi ca unii profesori să fie afectați exclusiv online și să predea doar celor ce stau acasă. Greu căci trebuie să se sincronizeze permanent cu profesorul clasei în prezență fizică. Ușor dacă nu predă, ci doar "se ocupă" de elevi online,îi ajută la teme, proiecte, răspunde la întrebări, etc. Asta însemnând lucru individual sau cu mici echipe de 2-3 când au vreun proiect.

Rămâne problrma de unde acești profi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu Fleur, se va preda în paralel la clasa fizică și la cei online. Camera este focusata pe tabla, presupun ca sonorul ii va cuprinde si pe colegii care raspund din clasa. Nu stiu inca cum va fi posibilă participarea celor online. 

Dar vedem de marți încolo cesicum. 

La mine in oras cea mai aglomerată scoala face 100% fizic. Cred ca e singura. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa e, cum spune Danavio, si la  nepoata la scoala.

Incepe clasa V, hibrid.

S-au organizat asa:

- 15 mese in clasa, la distantare de 2 metri (fara panouri plexiglass)

- 2 saptamani invata prima jumatate din catalog/ a doua online

- apoi invvers.

- au primit tablete toti copiii (nu era cazul, ma-sa a propus sa le doneze celor care nu au, dn sectorul V, dar asta e o alta discutie)

- tabla inteligenta.

-  copiii care locuiesc cu parinti/bunici cu comorbiditati pot face numai online.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este cam absurd, dar mă rog.

Profesorul  nu își petrece toată ora la tablă, fie ea și "inteligentă".

Dacă nu manipulează cineva camera, e greu să cuprindă tabla în întregime și e greu pentru copiii online să vadă ce scrie acolo.

Profesorul e obligat să facă practic doar curs magistral, la tablă și în fața ei.

Copiii online nu au cum să participe, doar dacă ora se transmite prin videoconferință și profesorul proiectează din când în când imaginea unui elev online care răspunde.

Îmi închipui ce hăhăială va fi în clasă când cei prezenți îi văd pe cei online "la televizor".

Rămăn la ideea că nu se poate preda fizic și online simultan.

Va fi ceva "nici călare nici pe jos" cum spunea Elkia.

Și multe resurse risipite cum ar fi tablete pentru cei care nu au nevoie.

Vom trăi și vom vedea, chiar sunt curioasă cum vor decurge lucrurile.

 

Pâna una alta, succes în noul an tuturor școlarilor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Succes tuturor copiilor in noul an scolar 2020. 

Un an greu si pentru parinti si pentru copii - un an cum nu a mai fost.

Dar sunt sigura ca din asta - cu totii vom sti sa ne protejam mai bine copiii si pe noi.

 

Copiii au nevoie de scoala.

 

Si copilul meu student a plecat a plecat din nou la cursuri. 

In Olanda - cursurile universitare sunt o combinatie de lectures online si unele in echipe mici. 

Studentii au venit in campus - si barurile studentesti sunt iar pline...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este cam absurd, dar mă rog.

Profesorul  nu își petrece toată ora la tablă, fie ea și "inteligentă".

Dacă nu manipulează cineva camera, e greu să cuprindă tabla în întregime și e greu pentru copiii online să vadă ce scrie acolo.

Profesorul e obligat să facă practic doar curs magistral, la tablă și în fața ei.

Copiii online nu au cum să participe, doar dacă ora se transmite prin videoconferință și profesorul proiectează din când în când imaginea unui elev online care răspunde.

Îmi închipui ce hăhăială va fi în clasă când cei prezenți îi văd pe cei online "la televizor".

Rămăn la ideea că nu se poate preda fizic și online simultan.

Va fi ceva "nici călare nici pe jos" cum spunea Elkia.

Și multe resurse risipite cum ar fi tablete pentru cei care nu au nevoie.

Vom trăi și vom vedea, chiar sunt curioasă cum vor decurge lucrurile.

 

Pâna una alta, succes în noul an tuturor școlarilor!

Nici nu trebuie sa-si  petreaca toata ora la  tabla.

Tableta  interactica wireless este conectata la tabla inteligenta.

Profesorul se poate plimba in clasa, scrie pe tableta, ce scrie pe tableta apare pe tabla inteligenta.

Mai multe tablete se pot conecta  la tabla, elevul poate fi "scos la tabla" - adica nu se  deplaseaza, ramane in banca, scrie de pe  tableta, ce  scrie apare pe  tabla.

- cel de acasa la fel, prin zoom sau prin ce prefera profesorul.

 

Cam asa e in principiu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...