Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Incepem scoala pe 14 septembrie...sau nu... si cele 3 scenarii in dezbatere


Recommended Posts

 

sa îți pui întrebări și sa răspunzi la ele, in loc sa bagi capul in nisip e și asta o arta 

 

daca tu crezi cumva ca suntem niste oi care tacem si ascultam sau niste struti cu capul in nisip, te inseli amarnic. 

 

faptul ca tu la fiecare mesaj incerci sa ne spui cat te inapoiate, inchise, inutile si prostesti sunt majoritatea masurilor cu care noi suntem de acord, nu rezolva absolut niciuna dintre problemele expuse. noi de aici incercam sa rezolvam multe lucruri si nu e cazul sa le expunem cu lux de amanunte. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 247
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Elkia, e clar ca exista o problema de comunicare intre noi. Eu nu inteleg mai nimic din ce ne ceri si ne certi si ne acuzi aproape in fiecare mesaj. 

laura.

nu cert pe nimeni . Sa discuți in contradictoriu e pozitiv . E evoluție .

sa bagi capul in nisip nu e ok. 

 

eu am rămas șocat de acțiunea ăstora din clanul leilor . 

apoi am văzut ca au un program pe YouTube . Eu, ca părinte i- as reclama .

pr ca la copii mei la școala era in cont de Instagram care făcea mișto se profi .

in 2 zile a fost dizolvat . Copii au fost informați de diriginți etc 

 

dar voi credeți ca am eu ceva cu voi  [fri]

 

de ce mi-as lua timp sa scriu ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

daca tu crezi cumva ca suntem niste oi care tacem si ascultam sau niste struti cu capul in nisip, te inseli amarnic. faptul ca tu la fiecare mesaj incerci sa ne spui cat te inapoiate, inchise, inutile si prostesti sunt majoritatea masurilor cu care noi suntem de acord, nu rezolva absolut niciuna dintre problemele expuse. noi de aici incercam sa rezolvam multe lucruri si nu e cazul sa le expunem cu lux de amanunte.

 

asta sunt super ! Bravo . 

 

dar sigur sunt aici și cititori pasivi . Și dacă exista măcar  unul care îl va ajuta informație scrisă de mine lumea are de câștigat , nu crezi ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elkia, faptul ca habar nu am despre nu stiu ce clanuri de interlopi si canalele lor de youtube ma face strut cu capul in nisip ?!  Eu vorbesc mult cu copiii mei despre pericolele de pe internet, capcanele in care pot cadea si prostiile pe care le poti face fara sa vrei si care sa aiba efecte grave asupra lor sau a altora. Cu ce ar ajuta sa ma minunez eu pe aici ca baba la gard ca nu stiu care in nu stiu ce scoala din Bucuresti nu stiu ce a facut?! 

 

In aprilie, cand erau copiii in carantina si se faceau doar ceva ore online cu profesoara de matematica, la o intalnrie de asta pe zoom a intrat un personaj din afara clasei lor si a inceput sa puna muzica, sa se bage in discutii. In cateva minute s-a prins profesoara ca ceva nu e in regula, a inchis meetingul. Au urmat discutii pe watsapp cu parintii si dirigintele, s-a ajuns la concluzia ca unul din copii a dat id-ul meetingului unui vloger care ceruse pe canalul lui acces sa vada ore online. S-a aflat cine era vinovatul din clasa, s-au purtat discutii intre parintii lui si diriginte, profesoara, profa si-a securizat suplimentar calculatorul, a schimbat metoda de lucru trimitand id-ul meetingului cu 2-3 minute inainte de ora pe adresele de mail facute de scoala pt copii si lucrurile s-au reglat, nu au mai fost incidente. 

A fost un incident din care cei implicati au invatat si au mers mai departe, un mod firesc de a rezolva probleme, fara presa, tv, barfa in sat.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elkia, asa cum au spus și alte fete, ai o atitudine și un ton/stil care lasă impresia ca vrei sa stârnești cearta și discuții în contradictoriu. Poate ca în viata reala ești cu totul altfel, în discuțiile face to face, dar n-avem de unde sa știm. Însă aici, prin modul și stilul în care scrii, lași impresia ca vrei sa provoci discuții în contradictoriu, sau ca cine nu e de acord cu tine, automat e împotriva ta.

Sunt sigura ca dacă ți-ai schimba stilul de a comunica, putem avea discuții plăcute și constructive. Și chiar și atunci când nu suntem de acord unii cu alții, se poate discuta civilizat, calm, cu argumente și explicatii.

In plus, chiar dacă autocorrectul îți mai joaca uneori feste, mi se pare o forma de respect fata de cei cu care discuți, sa încerci sa ai un mesaj clar, coerent, scris cât mai corect dpdv gramatical, chiar dacă asta înseamnă să pierzi puțin timp în plus pentru a verifica și corecta textul, înainte de a-l posta. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

....

Voiam sa citez si ce a spus Corina si marcat in rosu, dar nu m-am prins cum functioneaza butonul de "multi-citeaza". 

 

Asta cu bolnavii nu imi convine cum este stabilita la fii-miu la liceu dar sper ca se vor mai indulci un pic lucrurile:

-- Daca ccc copilul are >37.3 si este in seria care merge la scoala on-site, atunci este musai sa aduci adeverinta/scutire de la medic ca a fost bolnav. -not ok 

-- Parintele trebuie sa o duca (scutirea) in persoana la cabinetul medical de la liceu.-not ok.

-- In termen de 7 zile de cand s-a intors copilul la scoala - ok. 

-- Copilul nu se conecteaza online chiar daca este functional -- un mare not ok. -- La asta ne-a asigurat diriginta ca va discuta in consiliul profesoral.

 

Totusi, trebuie sa recunosc ca in clasa 6-7-8 eu l-am mai trimis pe fii-miu cu oleaca de temperatura la scoala si nici nu m-am dus din prima la medic ci l-am tratat loco. Doar daca nu ii dadea inapoi febra ori i se inrautatea starea ajungeam sa mergem la doctor si/sau sa stea acasa. Acum ar trebui sa vizitez medicul mai des decat inainte, pentru fiecare >=37.3 temperatura.

Sper sa protesteze si medicii de familie.

 

De asemenea, faptul ca trebuie sa mearga parintele in persoana la scoala ca sa duca scutirea. (nu elevul) Banuiesc ca de frica sa nu pacaleasca/triseze copiii (aia de liceu adica, oarecum inteleg). Iar parafa medicului ar arata ca nici copilul nici parintele nu minte. Nu mai bine o trimite medicul de familie direct pe mail la cabinetul scolar avand in copie parintele?

Ma indoiesc ca va fi de acord vreuna din partile afectate. [:(] dar poate frica de COVID va fi suficient de mare, astfel se va face si acest salt. 

 

Toate astea se discuta cu dirigintele si mai departe la scoala / liceu. 

Parca nu-mi vine sa cred ca acum ii lasa pe parinti sa se plimbe prin scoala ptr o scutire medicala. 

La noi s-a spus clar ca in c zde orice copiii pot sta acasa si sa participe on-line la lectii. Se discuta cu dirig de ce sta acasa si nu vine la scoala fizic, desigur fiecare situatie este particulara si se trateaza ca atare. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...