Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Incepem scoala pe 14 septembrie...sau nu... si cele 3 scenarii in dezbatere


Recommended Posts

Tot ce se poate . Mi se face parul Măciuca numai când aud cum se vaită unii inutil. 
 

solutii sunt . 
nici nu am spus ca fac toate materiile . Ei au 6 ore de engleză , rămân in 2

aveau 6 ore de franceza, rămân in 2

aveau 5 ore de germana , rămân in 2

 

din 37 de ore mai au 15. 
asta e

 

in Pius copii cu probleme, cum e asta mic al meu, începe școala fizica la 01.09.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 247
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Și profesorii au doar 4saptamni de vacanța . Dar ma îndoiesc ca le da careva un ban in plus . 
un profesor in Germania are cel puțin 2 materii : unii sunt de mathe și sport, unii de istorie și engleză in funcție de ce a vrut fiecare . Și vin la școala, ca de aia sunt profesori . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Văd ca sunteți ofticate de mesajul cu implicarea părintelui .

asta nu o zic eu din burta, sunt studii, care rata fix același lucru 

 

stiu părinți care au zis ca ei nu au timp chef sa de- a copilul la liceu. Și atunci au ales școala reala .

apoi, dacă îl urmăriți pe Valeriu Nicolae, o sa vedeți ce Nebunie e cu CV unor demnitari in ro. Maculatura. 
 

Asadar școala momentan e e cea mai mică problema . Eu am învățat germana după 30 de ani, și nu e foc .

 

revenind la alocare

Noi plătim asigurările de sănătate pana in 500€.

cam așa plătesc și prietenii noștri in franta . De ex acolo ochelarii de vedere sunt plătiți de asigurare . La nemți nici vorba . ( asigurare de stat, bazic )

 

In ro , cam tot atât as fi plătit .

fiecare ii investește cum crede. Unii on liftier , altii in alte direcții . 
 

Dacă se intreaba unii de ce sunt unii mai relax decât altii, când e nevoie de sistemul de sănătate . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

L noi scoala incepe pe 2 Septembrie, exact cum era inainte de pandemie, singura diferenta e ca nu elevii isi vor schimba clasa la fiecare ora ci profesorii vor veni in clasa unde sunt elevii.

 

Didi, la voi cum isi iau profesorii dubla calificare? Fac doua facultati obligatoriu, sau cum.Eu tin minte ca la generala am facut muzica si desenul cu profesori care trebuiau sa isi completeze catedra , dar nu aveau nici in clin nici in maneca cu materia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Collins,

 

nu știu. Am doua cunoștințe care sunt profi ( și învățătoarea e absolventa de facultate , deci are bac) o sa le întreb .

una are germana și franceza , una germana și sport . 
mina preda la liceu, una la școala primara . 
 

avem o mămica in primara la cel mare și era de mathe și franceza .un vecin e de sport și fizica . 
duoa cum observi toată gama. 
stiu ca fac 12 semestre de școala , dar nu sint sigura, ca ăștia noi sunt diferiți . 
mai apoi intra in anul de referendariat. Sunt profesori la școala și au in prof coordonator, care vine din când in când la ore. 
apoi își preda diploma după referandariat. 
 

atunci primește post și devine funcționar . 
( tre sa caut info oficiale, sa nu va induc in eroare .) 

fiecare își ea un anumit nr de ore . 
de ex dacă ai 17 ore la clase, faci cam 40 in total , pregătit organizat . 
Salariu e in jur de 2.000€ net, in funcție se clasa de impozitare. 
max e de 24 ore, dar e munca multa si rar intalnite. 
Multi Sunt dedicați pur și simplu. 
Ai vacanța , funcționar fiind ai dobânda mai mică la anumite bănci , un anumit tip de asigurare ... etc ..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am căutat pe net

 

in anul de referendariat se câștiga in jur de 1.500€ brut , plus și minus in funcție de land.

dupa examenul de referandariat intri in clasa a13 și câștigi cam 4.200€ brut.

daca ești mama singura poți sa ai și 3300€ net, dacă ești căsătorit și partenerul câștiga mult mai mult , adică clasa 5-a ramai cu 1900€ nett...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si consideri ca e un invatamant de calitate.

 

O noutate ar mai fi ca ni s-a trimis on-line formulare pentru contributia benevola!!! :) la bugetul scolii, fondul scolii, mai clar. 

 

Da' cu liftiera ce ai avut:), eu cred ca e un semn de grija pentru bolnavi si chiar apreciez acest lucru. E important ca cineva are un job, chiar daca mai slab platit, dar macar nu cere ajutor social

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...