Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Incepem scoala pe 14 septembrie...sau nu... si cele 3 scenarii in dezbatere


Recommended Posts

Hai ca am citit pe net.

prima oară e diploma de banchelor. Sunt 6 semestre .

aici mai ai și semestre extra de practica . In unele landuri ( Nord Rhein Westfalen) e obligatorie practica  de ex. Te specializezi in 2 materii .  In plus ai disciplinele de educație . 
apoi urmează master .

 

poti sa nu faci master . 2 semestre . 
Și profesorii sunt pe mai multe nivele : școala de meserii, reala gimnaziu , colegiul etc 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 247
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Si consideri ca e un invatamant de calitate. al

 

da. Sunt mulțumită, copii merg cu plăcere .

nu am fost nedreptățiți de nota. I- am învățat sa își ceara singuri explicații . 
stiam clar cât poate face la un test, când făcea cu mine acasă . 
 

copii care nu fac fata ori rămân repetenți , ori pleacă la scoli reale, alte licee. 
 

Ai mei sint la liceu bilingv și mereu vin copii noi. Am o prietena a care-i fata e la liceul de muzica . Din 28 la clasa 5-a au rămas 16.

la al meu la clasa 9-a mai erau 14 din cei inițiali . 
 

 

acu sa nu crezi ca fac mathe ca in ro, dar subiectele de capacitate le fac și ai mei. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am primit protocolul de la cea mica de la scoala (clasa 1). masca nu e obligatorie si nici macar recomandata pana in clasa a 3-a. Pt adulti masca e obligatorie.

Intrarea se va face prin una din cele 3 porti de acces, la o anumita ora (inainte toti copiii intrau pe o poarta intr-un interval orar). Nu se amesteca clasele. Copiii raman numai cu camarazii de clasa, nu se amesteca cu altii copii din alte clase. O sa fie cantina si after school. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici scoala a inceput deja de 2/3 saptamani...toti copiii merg normal la scoala...in clasa insa nu sunt mai mult de 24 de elevi, legea nu permite...fiecare are masa lui, salile de clasa sunt mari...masti nu tb sa poarte la ore.

 

Din iunie pana la mijlocul lunii iulie au fost la scoala, insa alternativ.

 

Fiica-mea (cu 2 zile de scoala, 3 zile de mers la job) a mers in perioada asta o zi, o zi avea lectii...apoi urmatoarea saptamana invers...clasa era impartita in 2...acum merg toti la scoala, au doar o zi pe saptamana (restul zilelor merg la job)..in clasa nu poarta masti, dar tb sa le poarte pe coridor..fiecare are masa lui, distanta se pastreaza. 

 

In Elvetia se cer anumite studii, in functie de nivelul la care predai...pt clasele 1-9 nu se cer studii superioare, iar un profesor poate preda mai multe materii; faci doar o scoala pedagogica (dar dupa ce dai bacalaureatul)...pt cei care predau la licee (cl.6-12 sau cl.8/9-12) se cer studii superioare.

Pt clasele 1-3 exista doar un profesor pt fiecare clasa...in cl.4-6 au 2 profesori (plus prof de muzica si lucru manual..si mai au si prof pt bucatarie)...profele fiica-mii au predat : una - mate, franceza, plus o materie care cuprindea : istorie, geografie, biologie (dar studiate alternativ), cealalta : germana si engleza. 

In clasele 7-9 a avut tot 2 profe : una preda engleza, franceza si germana...cealalta : mate, plus o materie care cuprindea : istorie, geografie, biologie, fizica, chimie (tot studiate alternativ).

 

Aici profesorii canta la un instrument.

 

Daca ai studii superioare, poti face un an de scoala pedagogica si apoi poti preda (cl.1-9). 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici e a 3-a săptămâna de școala. Deocamdată totul e Ok, nu s-au semnalat cazuri in creștere. Cu o excepție, la o școala 6 profesori bolnavi, dar niciun elev. Profesorii s-au îmbolnăvit in alta parte, nu la școala. 
 

Dar la noi știți ca școlile pana la liceu au funcționat normal, chiar in plină pandemie. Nu au fost probleme nici atunci. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...