Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Incepem scoala pe 14 septembrie...sau nu... si cele 3 scenarii in dezbatere


Recommended Posts

La liceul unde merg copiii mei tehnica necesare transmiterii online exista deja in scoala sau s-a achizitionat din fonduri proprii (sala de sport e inchiriata in weekend si in vacante unor cluburi de karate, sunt sponsorizari, donatii, plus banii alocati in mod normal de la bugetul local pentru servicii si dotari). Daca si pentru invatamantul care si asa e subfinantat ne plangem ca se dau bani, apoi nu stiu ce sa mai spun ... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 247
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

La noi in liceu clasele de la pregatitoare pana la 4a inclusiv, plus clasele 8a si 12a incep cu prezenta fizica 100%. 

Clasele 5,6,7,9,10 si 11 fac hibrid. Cred ca ideea este ca decongestioneze cat de cat scoala, sa nu fie chiar atatia copii aglomerati in acelasi loc. 

La Ale in clasa sunt 24, clasa e mare, ar fi avut loc, dar fac hibrid. 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multor directori le este frica sa inceapa cu toti copii in clase de teama sa nu apara imbolnaviri si sa fie ei trasi la raspundere, acuzati ca nu au facut tot ce trebuia sa ii protejeze. In plus, sunt foarte multe cadre didactice cu varsta peste 60 de ani care ameninta ca nu vor veni la scoala decat in conditii de siguranta .  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma întreb cum se desfășoară școala la sate sau orașe mici gen Vaslui,  unde mulți nu au nici internet, d-apoi laptopuri sau alte gadgeturi. Copii cu părinți care nu se ocupa îndeaproape de ei, că-s foarte mulți in situația asta.

 

Am zis eu mai sus, in majoritatea covarsitoare a scolilor rurale si in orasele mici copii merg toti la scoala, in clase. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite, ca spuneai de Vaslui, "La nivelul judeţului Vaslui sunt 640 de unităţi şcolare, dintre care 451 vor merge pe scenariul verde şi 189 pe scenariul galben, potrivit deciziei Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Vaslui."  (verde =toti copii in clase, galben = hibrid).

sursa : https://www.edupedu.ro/vaslui-11-profesori-din-judet-au-fost-confirmati-cu-noul-coronavirus-inspectoratul-scolar-daca-scolile-in-care-predau-sunt-pe-scenariul-verde-atunci-toti-copiii-vin-fizic-la-scoala/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Statistica oficiala de azi spune ca luni aproximativ 12600 de scoli incep cu toti copiii in clase, aproape 5000 de scoli vor lucra in sistem hibrid, iar 238  vor incepe doar online. 

 

https://www.edupedu.ro/12-610-unitati-de-invatamant-din-toata-tara-incep-anul-scolar-cu-scenariul-verde-restul-au-optat-pentru-scenariul-galben-sau-rosu/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana,

 

pe un  FB grup multi invatatori/profesori au declarat ca nu vor sa fie filmati. deci sunt. 

 

Eu n-am spus ca nu sunt, am spus ca la mine in liceu nu sunt. 

 

In plus, ar trebui sa le fie rusine, ptr ca din martie au fost platiti integral si n-au facut lectii cu copiii. Pun pariu ca cei care nu vor sa fie filmati acum sunt exact cei care au disparut convenabil in pandemie. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...