Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

 

 
 

 
 
Fetele, pt reumatism si diverse dureri va recomand Tiger Balm....eu am probleme cu spatele si chiar functioneaza..nu radeti pls :)  V-am pus o poza. Eu l-am cumparat din Brunei dar am vazut ca au si pe Amazon UK.

 

Nu rad, nu rad, chicotesc.

Eu folosesc cu brio Forta Ursului Polar si ocazional Puterea Ursului (ursu asta e  brun), da, da si plasturi cu ardei iute.

 

Alea cu aspirina nu fac nimic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 965
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ioana, ce sa-ti urez la 10 ani de casatorie?

Au fost cei mai frumosi ani, cu plecarea pe alte meleaguri,  2 printese superbe aparate de un Balaur fermecator, un ghetar prietenos... ce  de realizari! Si mai multa fericire in continuare, sa va ocoleasca  toti norii negri, gri, gri inchis.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu le tai, le lai asa lungi cum sunt ele. si daca ai mai multe siruri le invalui, ca pe o spirala.

eu am facut si vasul plin cu coaste cand eram mai multi si cartofii separat la cuptor.

 

nu pui apa, doar zeama de la marinata. eu le pun in castron cu sare, condimente cimbru, putin piper, boia, busuioc, usturoi, miere, vin alb - e o combinatie cam tampa dar noua asa ne place si le las acoperite o zi sau doua.

apoi le pun in vas cu tot cu zeama.

eu ii dau ca programe stew cam 1,5 -2 ore apoi bake 160 grade pana imi place cum arata.

cartofii ii masez cu sare, boia si ulei de masline si ii pun si pe ei cam dupa o ora.

De-li-cioa-sa mi-a iesit reteta.

Se topeste in gura.

Am  mai adugat la marinat niste sos de soia.

 

Nu am pus cartofi  in mijloc ca nu am avut, am pus morcovi rondele si ceapa.

 

O bunatte.

Ma duc sa mai imi pun o portie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, ce de ghinioane in acelasi timp. Sunteti in tari diferite si fiecare cu durerea lui. E totusi posibil sa fie un test fals pozitiv si totusi sa nu fie bolnav fratele tau? Conjunctivita am avut si eu de curand. Mi-a trecut cu picaturi si unguent. Nu am facut febra, nu m-am dus cu gandul la corona. Daca si infectia aceasta e semn de corona e nasol. Vom fi din ce in ce mai paranoizi.

 

Cum de a fost testat William? Nu se simtea bine?

 

Mihaela, m-ai facut curioasa cu BestSecret. Trebuie sa fii membru ca sa poti cumpara ceva. Am incercat sa fiu pe lista de asteptare pentru ca nu am invitatie dar imi ia automat Suedia  [:D]

Vad ca pe facebook au postari interesante. Numai bune de clatit ochii.

 

De pe Zalando si de pe Boozt comand in general pentru noi toti din familie. Anul acesta am lasat-o moale si nu prea mai am cu ce sa ma imbrac. Ba am uzat ce aveam ba am ramas fara ele ca a luat fimea cea mare si care nu prea are chef sa vina la magazine. Cica e mai simplu sa ia din camera de langa ea [bang] . O mai las asa o perioada. Cred ca nu prea stie ce sa isi ia, ce ii vine bine. Si e mai simplu sa returneze la mine inapoi dupa 2-3 purtari.

 

Mie imi convine cu rochie ca nu mai stau sa asortez. O trag pe mine si-s gata rapid. Acum ca e mai frigut iau leggingsi mai grosi si o tai repede la munca.

Sper ca nu-s singura pe aici fan rochite [:I] . Zilele trecute gata gata sa imi ridice vantul fusta. Al meu a vazut faza si m-a sunat ca sa imi fie mana ocupata. Ce glume are in program. A oua zi am luat o fusta din doua straturi. Se ridica doar cel de deasupra  [:D]

 

Lara, cat de tare suna racheta cu  bicarbonat de sodiu si otet. E luata de acolo din India? V-a iesit bine operatiunea racheta?

 

Ioana, azi am ajuns la magazine dis- de dimineata dar tot cu mana goala am venit. Am luat o rochita acum 2 ani din oras (s-a inchis magazinul acela) si nu gaseam nimic pe net dupa numele de pe eticheta de la gat. Noroc ca mai avea una pe fusta si acolo era si adresa lor web. Numai bine ca am aflat o locatie in orasul de langa noi si am purces acolo. Doar ca nu era nimic marimea mea azi. Mai incerc. Acum stiu ca am totusi sanse. Sunt mai fistichii rochitele. Dar un bumbac placut, grosut dar totusi elastic. Iti poti clati ochii aici. Imi place Thelma dar nu e singura.

 

Strumphi, tinem pumnii! Eu zic ca e un pas inainte ca au vazut ceva. Poate acel ceva se rezolva cat mai repede si termini cu alergatul pe la doctori si in primul rand scapi de durerile din ultimii ani. Cred ca te-ai saturat si tu de situatia aceasta si vrei sa se rezolve. Fii optimista  [pup]  [flo2]

 

Fleur, se pare ca are doua perechi de gemeni, fetele mai mari si baieti mai mici. Nu stiu daca identici. Dar oricum e special. Si sora lui are gemeni. Am cunoscut acum cativa ani o familie cu tripleti. O fata si doi baieti gemeni identici. Deci baieti erau gemeni dar si tripleti  [alcool]

 

Silvi, gata acoperisul? La noi e ploaie, vant mult. Sper ca ati reusit sa acoperiti la timp.

 

LauraNico, tot prin concediu? La fel si Monica din ce vad pe facebook poze.

 

Laura, voi ce mai faceti? cum se inteleg gemenii acum ca asunt amandoi pe acasa si au mult timp liber?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia, eu am invitația la BestSecret dacă vrei. Adică nu am invitat pr nimeni și o am încă. 
 

Eu știu ca gemenii se moștenesc pe linie maternă, adică tata nu are nimic de a face dacă are gemeni in familie. Ca mama trebuie sa producă mai multe ovule odată. :) 

 

Azi m-am odihnit. Am făcut doar prânzul, in rest nimic. Cina au făcut copiii, pad thai, foarte bun a ieșit. Silvia se pricepe din ce in ce mai bine la gătit.
Eu am citit, am ațipit puțin pe canapea, am stat pe terasa, am pus niște castraveți la murat și m-am uitat la filme. Acum ma duc sa ma culc :). 
 

Noapte buna! 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci alta  idee minunata!

O acresti cu  ceva? rosii, bors?

Ce mai pui?

Nimic special, o ciorbă obișnuită. Pun legume din frigider, neapărat morcov și ceva albitură ( țelină, păstârnac sau ambele) și o roșie mai moale. În rest ce am prin frigider: un ardei, un dovlecel, tulpini de țelină, etc. Și doi cartofi.

Fierb coastele tăiate transversal între oase, bucăți potrivite, împreună cu legumele și o ceapă ( pe care o arunc după fiert). Scot legumele fierte cu paleta cu găuri le răcesc un.pic apoi le toc și le readaug în ciorbă.

Acresc cu borș magic, făceam și borș de casă înainte dar ai mei nu mâncau ciorbă acrită cu el.

Și neapărat leuștean proaspăt tocat și pătrunjel la ultimul clocot.

A, câteodată o mai dreg cu un ou, ca o ciorbă à la grec.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Michelle, ce de ghinioane in acelasi timp. Sunteti in tari diferite si fiecare cu durerea lui. E totusi posibil sa fie un test fals pozitiv si totusi sa nu fie bolnav fratele tau? Conjunctivita am avut si eu de curand. Mi-a trecut cu picaturi si unguent. Nu am facut febra, nu m-am dus cu gandul la corona. Daca si infectia aceasta e semn de corona e nasol. Vom fi din ce in ce mai paranoizi. Cum de a fost testat William? Nu se simtea bine? er?

 

ba da are sigur. De vinerea trecută simțea ceva in piept , avea tuse seaca ... o stare generală proasta .

maine e chemat la spital sa îl vadă doctorul. 
nici eu nu am știut de simptomul asta pana acum când am googalit și apoi am vb cu prietena mea asistenta la covid pacienți.
tata e automat trecut la carantina dar nu are nici un simptom poate totuși nu a luat virusul.

 

william a avut noduli umflați la 1iulie( eram in schimbare de asigurări și nu am fost la dr sa îl vadă , i am dat amoxicilina ( avuta in casa ) si i a trecut in 7 zile, dar mai avusese și in Decembrie ... atunci am fost la dr dar nu ia făcut test a zis ca e poate răceala .

 

Acum am schimbat DR Si asigurarea și am cerut sa aibă analizele  anuale .  i am spus de afecțiunea avuta  și el a comandat testul. Luni pun mai multe întrebări. 
e un virus periculos ...și nu înțeleg cum de la luat 

A stat acasă din Martie  , nu a vb cu nimeni, absolut nimeni ...la cumpărături/ restaurant  poate am fost cu el 1 data la 2sapt ... la orthodentist 1x. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Și eu m am odihnit azi. Vorba vine că toată dimineața am trebăluit.

Dar nu am ieșit nicăieri decât la antrenamentul de fotbal al băiatului, la prânz.

Am constatat că după două săptămâni de condus cca 3 ore pe zi eram foarte obosită 

Și m- am simțit și cam rău din cauza problemelor lunare, ocazie cu care a picat și warerpark ul. Băiatul uitase, eu n am mai scos o vorbă despre...

 

Am făcut ordine în hainele copilului, am strâns vreo patru sacoșe imense de dat, cele de cea mai bună calitate la băiețelul prietenilor, celelalte la magazin de caritate.

Între timp copilul și a pus etichete cu numele pe toate efectele școlare, a pus totul în ghiozdanul nou cu model de camuflaj. Are și gentuța pentru lunch adortată.

Apoi am pus la spălat inclusiv pernuțele decorative care încap în mașină.

 

Am pus porumb la fiert, am cumpărat a doua oară de la o fermă, nu știu când mai ajung pe acolo, au unnporumb delicios, bicolor alb-galben. Și am dezghețat mici pentru mâine, când poate ne vin prietenii la prânz, să le dau și hainele pentru copil, plus încălțări, patine, role.

 

Să aveți o duminică frumoasă!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...