Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 965
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ați citit vreodată o carte care se petrece exact in locul in care trăiți? Și toate descrierile le recunoașteți? E puțin bizar, dar in același timp comod. Nu prea am nevoie de imaginație :). Citesc ultima carte a lui Håkan Nesser. 

 

Am citit acum câteva săptămâni o carte despre orașul în care trăiesc acum, acțiunea avea loc într-o singură zi din anul 1926 :). Stilul nu mi-a plăcut în mod deosebit (cam școlăresc, așa) dar am apreciat informațiile (romanul se bazează pe documente istorice, din arhive).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pt azi am facut un pui in punga cu paprika la cuptor (puiul asa l-am luat, de la Aldi...are gust de pui la rotisor)...plus cartofi la cuptor cu usturoi...miroase atat de bine in toata casa  [fri] o sa dau lovitura si la castravetii murati unguresti, inca nu am deschis borcanul  [:D]

 

Saptamana trecuta i-am luat mandrei imprimanta HP profesionala (cam asa am si eu la job); e ft grea, are 28 kg...e cu wifi, fax, scaneaza paginile fata-verso...ii trebuie pt scoala si pt curs...are una mica (Canon), dar nu face fata....sa vad cat tine tonerul, am citit pe net si spuneau cam pt 2000 pagini.

 

Sheela e inebunita dupa mirosul de usturoi...intra in transa  [:D] camembert nu-i place, i-a dat Marco sa miroase si a tulit-o ca din pusca. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu uita de patrunjel pentru gremolata  si vin rosu.

 

am luat patrunjel; am gasit si cimbru crengute - n-am folosit niciodata [:)]

 

vinul rosu nu-mi lipseste din casa (vorbesc de ala pentru gatit, ca am si stativ cu 12 sticle de vin rosu pe post de decor in sufragerie); bine, mint, mi-a lipsit la inceputul pandemiei, si a necesitat o excursie intr-un hipermarket (pe care de-atunci le-am ocolit, dupa ce mi-am facut pofta si cu lalelele olandeze).

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Mihaela, am citit "Oameni anxiosi" a lui Backman in saptamana de concediu. Cam siropoasa in esenta, dar atat de frumos scrisa! Imi place teribil cum isi construieste povestea, personajele. Astept cu nerabdare urmatoarea carte tradusa. Nasol tare cu umarul ala al tau! Sper sa te lase durerea cat mai repede

 

E ultima lui carte :). Și eu o aștept pe următoarea, ii ador stilul. La Oameni anxioși am ras și am plâns, in același timp. Foarte mult mi-a plăcut. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Am citit acum câteva săptămâni o carte despre orașul în care trăiesc acum, acțiunea avea loc într-o singură zi din anul 1926 :). Stilul nu mi-a plăcut în mod deosebit (cam școlăresc, așa) dar am apreciat informațiile (romanul se bazează pe documente istorice, din arhive).

 

Ah nu, nu carte istorică. E un roman polițist ce citesc eu, sunt multe scrise pe Gotland, dar eu nu am citit. Multe filme politiste, am mai scris eu, s-au filmat aici, e ciudat și asta, sa vezi străzile falimiare in filme :). 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Un buna dimineata aburit de la mine; este o umezeala pacloasa la mine, greu sa respiri afara.

 

Am avut un weekend plin si aventuros. Vineri seara ne-am intalnit cu niste amici foarte buni la o berarie (acolo fac craft beers si sintem abonati in fiecare saptamana - cumparam tot ce tine de double si triple IPA, mai ciupim cite un gose sau un sour (ultimile nu sint favoritele mele). Beraria a avut un eveniment special pentru sustinatorii "fanatici" - a fost afara, mese cu maxim 4 persoane, distanta mare intre mese. Am avut o degustare deosebita (ultimile beri inventate), un strop de muzica country (scena la distanta mare, aveau difuzoare sa auzi mai bine).

Proprietarii au tinut mult sa isi cunoasca cumparatorii - eu nu merg niciodata, amicul meu lucreaza in zona si ne ia comanda noastra si ne-o aduce acasa (eu dau paine la schimb pentru "serviciu"). 

 

E prima oara cind ies asa undeva din Martie...un strop de anxietate dar a fost frumos. 

 

Simbata am iesit la aceeasi amici in curte la o pizza - a fost cam cald dar a mers. Au mai venit un cuplu (v-am povestit, e a avut COVID si a ramas cu niste sechele oribila - urmeaza acum sa faca o interventie pe cord). Din pacate, a lasat amprenta si pe relatia de cuplu - am ramas cam stingheriti nitel...s-au impus, insultat, mai ca certat non-stop. Clar au nevoie de un pic de spatiu - acum amandoi lucreaza de acasa si cred ca i-a ajuns stresul bolii si al izolarii. 

 

Ieri am gatit o groaza si am tras 2 ore de vasle cu caiacul pe ocean - a fost o vreme absolut perfecta; am stat pina a apus soarele si apoi mi-am luat calabalacul si am plecat acasa. Anul viitor musai sa imi inchiriez spatiu sa imi las caicaul pe plaja, nu mai rezist atat urcat/coborat de pe masina. 

 

Laura, sa va fie de bine vacanta - meritati din plin!!!!

 

Velvet, bine ai sosit in casuta ta noua si la cit mai multa fericire si impliniri in noua etapa!!!!! 

 

Miha, sa stapanesti sanatoasa aparatul de cafea! Daca nu am o cafea buna si aromata primul lucru dimineata, parca nu imi merge bine toata ziua. Una si buna sa am!!!

 

Daniela, am citit UN TEANC de carti care se petrec in NYC  [:)]  [:)]  [:)] Si cu fiecare inca mai descopar lucruri noi. Pe mine ma fascineaza istoria orasului, e densa, diversa si pe nivele ca si zgarie-norii locali :)

 

Mianna, spor la crockpot - eu nu l-am mai folosit de mult (de fapt, l-am cadorisit la o amica a celui mic al meu cind a plecat la college). Coaste eu fac la smoker afara - la foc incet de tot, peste noapte.

 

Ella, pisica e romancuta de trage la usturoi?  [:-)))]  [:-)))]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ant [:-)))] Sheela e din Bulgaria, avea un an anul trecut cand am luat-o noi...da am invatat-o cu usturoiul, la fel ca si pe Marco...el nu manca usturoi cand ne-am cunoscut, acum mananca mujdei pe paine  [:D] si ceapa ii place pisicii...noi mancam mult usturoi si multa ceapa...acum la cartofi am pus 2 capatani de usturoi  [ph34r]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...