Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Mmmm ... zacusca!!! [pofticios] Mai am 2 borcanele de 400gr din productia de acum 2 ani  [batcap]  Ieri abia am mancat ultimul pachet de ardei copti. Mai am 2 pungi de vinete si gata, trebuie sa ma apuc de copt si pus la congelator pentru iarna, dar nu o sa mai coc atat de mult. Le-am copt afara pe gril la jar si tare bune si gustoase au fost. Mr. e mare fan salata de vinete si ardei copti cu diverse sosuri. 

 

Am pregatit sa fac o placinta de praz cu bacon pentru cina, dar mi-am dat seama ca nu am ciuperci, ca si de astea pun si iese tare buna. Sper sa nu avem iar 35 grade sa ma coc si eu odata cu placinta.  [:-)))] Trebuie sa ies sa cumpar ciuperci si nu am nici un chef, poate o fac fara. 

 

Silvi, tu cum stai cu sauna?  [:-)))]  Stiu ca nu e de ras, dar.... sper ca s-a mai racorit si la voi putin. 

 

Ella, cate umbrele ai in colectie!  [:D]  A inceput Marcia scoala?

 

Fleur, sa iti traiasca tatal multi ani sanatosi!  [balo]

 

 

Daniela, ce a spus mama de cadou? Nu stiu daca am apucat sa ii urez La multi ani! Sa fie sanatoasa si sa va bucurati de ea multi ani! Nepoata ce zice de Amsterdam dupa atatea luni in Ro? 

 

 

Eu inca nu i-am luat mandrei uniforme si pantofi, dar ar cam fi timpul ca e deja jumatatea lunii August si mult nu mai e pana incepe scoala, adica 3 Septembrie. A trecut si vara asta... sper doar sa inceapa scoala cat de cat normal in conditiile date. 

 

Se vede ca s-a mai racorit daca am chef de trancanit si bat in lemn nu si-au mai facut de cap durerile prea tare in ultimele saptamani. Sper ca nu m-am deocheat acum! Ptiu ptiu  [:D]  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 965
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna ziua!

 

strumphy, la noi azi e bine, s-a racorit peste noapte si azi e decent in birou. ma bucur ca a ajuns scrisoarea...si nu in 6 saptamani.  [flo2]

 

Ant, bine ca a revenit curentul si au reintrat lucrurile in normal. e vintage mobila pe care ai luat-o? asa ai toata casa? m-am uitat si eu sa vad ce inseamna si asa arata...sa va fie de bine decorarea! 

 

Daniela, nu ma pricep la animale, dar ma gandesc ca s-a speriat poate. baia nici nu e teritoriul ei... interesant articolul pus de tine. cum s-a schimbat limba romana in 100 de ani!

 

Ioana, sper sa rezolvi cu urologul...soacra mea a primit uractiv pentru ceva ce seamna  cu ce zici tu. 

 

Michelle, bafta lui W in noul an scolar, sa obtina materiile dorite si note maxime!

 

Miha, cand trebuie sa iesi din grup? iti tinem pumnii! ma abonez si eu la dulceata...eu vreau cu gris [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumf, mama e încântată de cadou, l-a instalat tata deja în locul vechiului cuptor. Mulțumesc pentru urări [pup]. Nepoată-mea nu zice nimic deocamdată de Amsterdam, că stă închisă în casă, trebuie să stea izolată 14 zile. Dar e bine că a ajuns, va începe masterul din septembrie (cum o fi, nu se știe, poate va fi mai mult online). Și-a găsit și un job parțial la ea la facultate, se ocupă 2 ore pe zi de canalele online ale facultății.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Strumf, mama e încântată de cadou, l-a instalat tata deja în locul vechiului cuptor. Mulțumesc pentru urări [pup]. Nepoată-mea nu zice nimic deocamdată de Amsterdam, că stă închisă în casă, trebuie să stea izolată 14 zile. Dar e bine că a ajuns, va începe masterul din septembrie (cum o fi, nu se știe, poate va fi mai mult online). Și-a găsit și un job parțial la ea la facultate, se ocupă 2 ore pe zi de canalele online ale facultății.

 

Bravo! (Editat ca eram prea concisa)

Bravo nepoatei ca este asa descurcareata si pe picioarele ei.

 

Brutareala placuta mamei!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata si de la mine...toata saptamana e innorata dar sufocant de calda.

 

Ioana, tii pumnii sa razbati. E greu tare cind motivatie tine doar de pacient. Frustrant.

 

Danielag, si eu stiam de zakuski ca fiind aperitive de la amica copilului mic care-i rusoaica. Eu i-am oferit zacusca clasica si m-a educat :) :) :) De cind a plecat la facultate si ea vine periodic sa se reaprovizioneze :) :) 

La pisici nu ma pricep...

 

Strumph, la cit mai multe zile pain-free!!!!!

 

Silvi, am in casa o combinatie de modern cu clasic...am multa arta clasica dar mobila moderna mai mult (mid-century). Setul asta mi-a facut cu ochiul in primul rind ca am scapat de picioarele clasice la masa pentru cele care sint pe centru...mai usor de stat la masa cind sint mai multi. Acum cu renovarea (am pus un tavan - aici ii zice shiplap, habar nu am echivalentul in romaneste) am dat un aer de "casa de plaja" (beach house) mai mult (noi sintem cam la plaja la 1km de ocean). 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi a fost furtuna...a batut vantul rau, de incepusera sa zboare diverse...noroc ca inchisesem umbrela...a intrat si pisica repede in casa..locul ei preferat e in gradina, sub masa...unde sta pe bancheta sau fotoliu..e ascunsa si nu o vede nimeni..nu o ploua, nu o bate vantul...Marco a zis ca acolo e ascunzataoarea ei  [:D] eu stiam de mult timp, el a descoperit saptamana asta.

 

Strumphi, da, sunt de groaza cu umbrelele pt gradina  [ph34r] cu cat mai multe, cu atat mai bine  [:D] astept sa vina si cea originala, pe care ne-au schimbat-o...dupa sa vad cum le pun..fiecare are locul ei stabilit, nu merge altfel.

 

Trebuie sa montez si dulapioarele noi pt bai (de-alea sub chiuveta)...deocamdata nu am chef...maine vreau sa fac si curat...cam multe de facut si prea putin timp si chef  [:D]

 

Ioana, eu si pozele, baba si mitraliera  [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Germania, cei care vin din zonele de risc, sunt obligati sa se testeze (se pot insa testa si cei care nu vin din zone de risc, tot gratuit...testele tb facute in max 72 de ore de la sosire)...se fac teste gratuite la aeroport, in gari, chiar si pe autostrada, la anumite benzinarii (plus medic de familie). Cei testati tb sa stea acasa pana primesc rezultatele.

Au avut insa o pana in Bavaria...au facut teste la centre organizate pe autostrada, dar a durat mult pana cei infectati au fost informati...900 de persoane infectate (din 45mii de teste)...de-abia incepand cu aseara au inceput sa fie informati (testul facut acum o saptamana).

Ministra sanatatii din Bavaria a vrut sa-si dea demisia, dar ministrul lor nu a acceptat.

Tot el spunea ca ft multe persoane infectate nu vin din zonele de risc....deci recomanda celor care vin din vacanta sa se testeze, indiferent de zona din care vin. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fimiu mic e suparat ca 3 din cursurile care erau necesare pentru minor sint in aer momentan basca i-a plecat advisorul si are pe cineva nou care nu e prea "grabit" sa raspunda la emails...el e in an final (termina in 3 ani in loc de 4) si conteaza mult. Facultatea lui a muncit toata vara sa vada cum vor functiona in toamna. Sper sa se rezolve cumva...atentia e cam indreptata spre studentii noi, sistemul e cu susul in jos si nici ei nu stiu cum sa apuce problema. Ma gandesc ca se uita la viitor nu la cei care termina acum...potentialli "clienti" sint mai importanti. 

 

Tot citesc despre situatie...acum nici facultatile nu fac "rabat" la pret...chiar daca multe sint online, nu au modificat structura financiara. Am multe cunostinte foarte nemultumite...ii cheama in campus dar nu in clasa si platesti $60k/an. 

 

https://www.npr.org/2020/08/12/900173338/how-the-coronavirus-has-upended-college-admissions

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...