Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

salutare!

 

pe frontul de sud est nimic nou de raportat. tot cald si sauna la birou am gasit si azi. 

fetele sunt tot cu dna T la lac, iar domnul sot inca mai cara piatra.

ar trebui sa copiez mesajul si sa il repostez din cand in cand ca vad ca nu se schimba nimic la noi.

 

Glimmer, bine ca ati trecut cu bine de izolare.  [flo2] eu am tot felul de pasiuni dar nu prea am timp de ele. mica e prea mica, nu stie inca iar C a avut de-a lungul timpului mai multe: a facut dansuri moderne, a fost la pictura, apoi la un atelier de arta moderna (pictat, desenat, decupat, lipit, reciclat etc toate intr-o singura lucrare) apoi la quelling, pictura pe sticla, pictura pe textile. acum mai picteaza doar asa, uneori cand se plictiseste. dar, de trei ani merge la atletism si asta ii place maxim. renunta la orice pentru antrenamente. a refuzat invitatii la zile de nastere, excursii, iesiri cu prietenii daca se suprapun orele. anul trecut cand eram plecati in grecia s-a suprapus vacanta cu un cantonament  si a bombanit continuu ca a ratat cantonamentul.

 

Despre orasul meu nu stiu sa se fi scris vreo carte, dar este mentionat in unele. Exista insa monografii și carti istorice. Mai este Pilotul de pe Dunare, mai cunoscuta. 

in 2015 a publicat o carte un prieten bun, ziarist, dar e mai mult despre oameni ai locului decat despre locuri. se numeste Spectator pe scena. E foarte interesant sa citesti despre oameni pe care ii stii, pe care i-ai cunoscut candva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 965
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

salutare!

 

pe frontul de sud est nimic nou de raportat. 

 

Glimmer, bine ca ati trecut cu bine de izolare.  [flo2] eu am tot felul de pasiuni dar nu prea am timp de ele. mica e prea mica, nu stie inca iar C a avut de-a lungul timpului mai multe: a facut dansuri moderne, a fost la pictura, apoi la un atelier de arta moderna (pictat, desenat, decupat, lipit, reciclat etc toate intr-o singura lucrare) apoi la quelling, pictura pe sticla, pictura pe textile. acum mai picteaza doar asa, uneori cand se plictiseste. dar, de trei ani merge la atletism si asta ii place maxim. renunta la orice pentru antrenamente. a refuzat invitatii la zile de nastere, excursii, iesiri cu prietenii daca se suprapun orele. anul trecut cand eram plecati in grecia s-a suprapus vacanta cu un cantonament  si a bombanit continuu ca a ratat cantonamentul.

 

 

 

 

Mulțumesc, conștientizez că am avut mult noroc.
Cu timpul și eu stau prost, foarte prost. Timp ca în izolarea asta n-am mai avut eu de multă vreme și nici nu cred că voi mai avea așa curând. Nu că mi-aș dori o nouă izolare, sub nicio formă...
Cât mi-am dorit să aibă și fiică-mea ceva activitate sportivă...dar nu s-a „legat” nimic. Asta în special pentru că ea a învățat după-amiază, nu ne-am potrivit cu niciun program (iar la noi oferta e destul de slăbuță oricum). Avea ea un amic în liceu care practica dans, a câștigat chiar câteva trofee pe țară la concursuri de dans latino. Eram plină de admirație pentru el. Din liceu a început și fiică-mea să meargă la sală, a făcut ceva fitness, dar pasiune zero, doar pentru aspectul fizic a fost strădania ei. Din ultimul an de liceu apoi după începerea facultății nu a mai avut timp nici măcar așa de o spoială.
 
Apropo, despre ce front de sud-est este vorba?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimi,

 

Am impresia ca de fiecare data cand scriu aici, numai ma plang. Asa ca azi scriu un mesaj pozitiv. 

 

Fetele sunt la bona, asa ca o sa ma concentrez mai usor la munca azi. Nu zic ca voi lucra mai cu spor neaparat  [clo] 

 

Recitesc un roman umoristic de PG Wodehouse si imi da o stare de bine. Am carti neincepute pe noptiera, mi le-am cumparat pentru ca mi le doream, dar nu reusesc sa le incep [ups] . Poate ar trebui sa scriu aici la citim impreuna si asa sa ma impulsionez. Sau sa iau o carte cand ma urc pe bicicleta statica.

 

Astept cu nerabdare weekendul, ca este liber luni.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Glimmer, ma bucur ca ati iesit cu bine din toata povestea! Sanatate multa!  Eu nu pot sa spun ca am un hobby (cititul e un hobby? nu as zice...) , nu sunt deloc indemanatica, nu am rabdare, nu am talente artistice. Fiica'mea picteaza si deseneaza, dar o cam impiedica instagramul si tiktok-ul in ultima vreme (nu, nu posteaza nimic, doar sta cu orele, muulte ore si se uita la altii) . Barbatului ii place sa faca chestii practice, lucrative asa : a terminat de renovat si vopsit holul pe unde intram de pe terasa in bucatarie si unde avem si centrala, azi se apuca de facut o magazie din lemn pentru pus  unelte, bicicletele si diverse in ea. Intentioneaza sa il coopteze si pe Rares in proiect.  

 

 

 

 

Mulțumesc pentru gânduri și pentru urare. Da, și eu consider că am fost foarte norocoși pentru felul în care am depășit situația asta. Iar când vine vorba despre sistemul nostru, îți trebuie un dram de noroc în plus. Cum la noi în majoritatea cazurilor nu există determinarea, voința, competența de a face lucrurile să funcționeze ca într-o societate normală, vom avea multă vreme de acum în colo de tras, atâta vreme cât ne vom dori să fim tratați ca oameni. Experiențele de genul ăsta pot fi chiar oribile și chiar cu urmări tragice.

Sănătate urez și eu tuturor.

Cât despre hobby, dacă ne axăm strict pe definiția termenului, pe lângă o activitate pe care o faci efectiv din plăcere, pentru care simți chiar o „chemare”, ar presupune și existența/valorificarea/dezvoltarea unei îndemânări sau a unor cunoștințe într-un domeniu (cum sunt de exemplu colecționarii). Așa că ai dreptate, cititul nu s-ar încadra chiar la un hobby, dar este o îndeletnicire foarte utilă și plăcută, care poate aduce foarte multe lucruri valoroase în viața noastră sub multe aspecte. Bravo cum laude :))), dacă pot să-mi permit să inventez o astfel de distincție, pentru soțul tău și preocupările și realizările sale și foarte bine că îl implică și pe Rareș. Am convingerea că preocupările de genul ăsta contribuie foarte mult la dezvoltarea unui om din multe perspective, iar lucrurile astea se văd în timp.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...