Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 965
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

parere personala, nu cred ca majoritatea e ofensata de titluri, statui si apelative...e doar ce un/mai multe grupuri (cu anumite interese personale de a creea chaos ) ne face sa credem ca se intimpla.

 

Recomand sa mergi la servici si prima persoana de culoare cu care interactionezi sa i te adresezi cu "nigger"...asa, doar sa vezi daca pica bine (mai ales cu seful/sefa ta si/sau colegi).

 

Asta e termenul despre care discutam.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mno...titlul original in engleza este un termen extrem de jignitor, este o insulta rasiala de cea mai joasa speta. Englezii au schimbat titlul de o groaza de ani ("And Then There Were None"). Nu mai comentez nici poezioara si istoria ei. 

 

https://en.wikipedia.org/wiki/And_Then_There_Were_None

Cântecelul original era „Ten Little Indians”. E adevărat că nu am înțeles niciodată de ce era ăsta un cântec pentru copii, (nici măcar când eram eu copil), un cântec de „joacă” chiar, întotdeauna mi s-a părut o oroare. Dar până la urmă poate trebuie înțeles ca un vestigiu, pentru că nu putem nega trecutul cu toate bunele și relele lui.

Pe de altă parte însă, paralela între întâmplările din roman și versurile cântecului nu are nicio conotație rasială, din perspectivă literară îmi pare chiar o metaforă reușită.

Cred că acest soi de „reparație morală” este foarte superficial și nu face decât să ofere niște satisfacții iluzorii în timp ce adevăratele ofense continuă bine-merci.

Măcar titlul așa cum a fost schimbat inițial, „And Then There Were None” era chiar finalul ultimului vers din cântecelul cu pricina. „Erau zece” mi se pare total neinspirat.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cântecelul original era „Ten Little Indians”. E adevărat că nu am înțeles niciodată de ce era ăsta un cântec pentru copii, (nici măcar când eram eu copil), un cântec de „joacă” chiar, întotdeauna mi s-a părut o oroare. Dar până la urmă poate trebuie înțeles ca un vestigiu, pentru că nu putem nega trecutul cu toate bunele și relele lui.

Pe de altă parte însă, paralela între întâmplările din roman și versurile cântecului nu are nicio conotație rasială, din perspectivă literară îmi pare chiar o metaforă reușită.

Cred că acest soi de „reparație morală” este foarte superficial și nu face decât să ofere niște satisfacții iluzorii în timp ce adevăratele ofense continuă bine-merci.

Măcar titlul așa cum a fost schimbat inițial, „And Then There Were None” era chiar finalul ultimului vers din cântecelul cu pricina. „Erau zece” mi se pare total neinspirat.

 

Pentru propozitia bolduita nu pot decit sa fiu 100% de acord cu tine...nu facem nimic semnificativ si transformativ pentru adevaratele orori petrecute si pentru rasismul sistemic inca prezent si destul de nestingherit. 

 

Ideea e sa evoluam. Pentru unii nu este doar un vestigiu sau o metafora literara. 

 

Nu mai revin la discutie de acum incolo pentru ca realizez ca discutam din perspective incredibil de diferite cu puncte de sensibilitate foarte distantate. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca v-am facut sa zambiti cu Iulica mea.  Acum seara stateam in pat cu dl. Sot. Ea se juca pe covor cu niste mingi de cauciuc si zice: ce tot va pupati atat? Zici ca sunteti numai ce cosatoriti (asa zice ea) 

Si nici macar nu ne pupam [:-)))]

 

Miha, sa dea roade exercitiile!

 

Strumphy, ce faci? Cum esti? Ma gandesc mereu la tine [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...