Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Aștept copilul să iasă de la psihologă, sunt terminată după prima zi de școală. Și am avut doar jumătate de grup azi, 5 copii.


 


Nu pot sa spun decât...că îmi place la nebunie brânza albastră, nu.mi se pare deloc împuțită precum.camembert ul și nu are acea consistență semi lichidă.


Nu am.mai mâncat din ianuarie în Acapulco, aveau câte o roată măricică la bufet și tot săpam la ea. Are o consistența sfărâmicioasă și e minunată. Chiar mi ați amintit să caut aici.


În general îmi plac brânzeturile de toate felurile. Aș mânca telemea cu ceapă și cu roșii dimineața la prânz și seara.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 965
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Strumphi, sănătate bolnăviorilor tăi și ție. Anul ăsta cu stat atât în casă, cu o oboseală mentală de nedescris pe care uneori nici nu o percepem la adevărata amploare, cred că ne a afectat și fizic și ne a dat peste cap. Ritmurile firești au fost perturbate și corpul ne trimite semnale că tânjește după normalitate.

 

Eu m am simțit cel mai bine în vacanța recentă când am reușit să stăm la aer, pe plaje sălbatice, în natură. 

 

Ella, și Marciei liniște sufletească îi doresc. Parcă vorbești de copilul meu cu două luni în urmă, deși vârsta și preocupările sunt altele. Acum.merge la psiholog și îi e mult mai bine. Nu e greu și de mirare să fie copleșiți.

 

Glimmer, bine că ați încheiat fără probleme carantina. V ați reunit cu soțul sau mai așteptați test negativ la el?

 

Michelle, eu tot nu înțeleg de ce.nu se testează tatăl tău, e riscant dacă i ar apare brusc simptome.

 

Silvi, a fost durere micuța ta, sunt așa frumoase declarațiile lor inocente.

 

N am înțeles prea bine discuția despre ferestre și peisaje, sunt prea obosită la ora asta. Mai citesc mâine ( cred că mă culc la 8). Aștept weekendul să zac ca lama fără nimic de făcut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Glimmer, bine că ați încheiat fără probleme carantina. V ați reunit cu soțul sau mai așteptați test negativ la el?

 

 

Mulțumesc, ne-am reunit încă din prima zi de „libertate”, sâmbăta trecută. Soțul nu se mai testează. Oricum medicii din spital i-au spus că nu trebuia să se testeze (ba chiar o doctoriță s-a exprimat foarte plastic... că „l-a mâncat în ... de s-a testat”).

Medicul i-a spus că după 14 zile nu mai este contagios, aceasta este și perioada pe care se acordă concediu medical sau perioadă de izolare. Iar testul poate ieși pozitiv multă vreme după aceste 14 zile, considerate ca perioadă de „vindecare”. Soțul meu cunoaște o persoană care și după o lună după ce a fost declarată pozitivă, are tot test pozitiv.

Sunt multe chestiuni încă nelămurite cu virusul ăsta. Dealtfel, el fiind asimptomatic, nu se poate și exact în ce fază a bolii se afla în momentul în care a fost testat, nu se știe când a fost infectat. Am fost surprinsă că eu și fiică-mea am avut test negativ, în condițiile în care am locuit împreună fără să luăm măsuri de precauție.

Am fost bucuroasă că s-a întâmplat așa, pentru că nu a trebuit să mai mergem la spital. Nu știu care sunt experiențele altora, dar eu dacă ajung să mă confrunt cu sistemul nostru de sănătate, intru într-o stare în care se combină panica și sila. Soțul meu, care din copilărie nu a mai fost internat într-un spital, este oripilat de experiența asta și nu din cauza virusului.

În fine... una peste alta... am comandat un test din acela care se poate face acasă, să vedem dacă ne lămurim cum stă cu anticorpii. Nu știu cât sunt de exacte aceste teste, dar am zis să încercăm.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Silvi, ce dulce e mica ta  [il] mi-o amintesc cand ne-am vazut in Tulcea si vroia ciorba  [:)] poate ne revedem la anul in aprilie, cand vrem sa venim in Delta. 

in aprilie suntem cu siguranta in zona. mi-ar placea sa ne vedem, negresit!

in functie de programul vostru stabilim atunci. [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu prea gatesc romaneste (warning [:)] )...dar pun in sosuri (sos de rosii, ragu, etc), pun in supe (fasole, legume, praz), pun in orez (risotto sau pilaf), pun cind fac broth...

 

Nu neaparat da gust de branza ci de "gust"...adauga inca o dimensiune mancarii.

multumesc pentru ponturi [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata

 

si eu ma bucur mult ca e vineri azi!!

 

Fleur, era vorba de site-ul pus de ant acu vreo 2 zile: windowswap. "deschizi" virtual cate o fereastra in alt loc din lume, aleator. e interesant :)

 

 

fara intalniri cu colegii, fara petreceri, aniversari, invitatii, iesiri, mers la scoala, chestii absolut normale pt ei la varsta lor, lucruri care le creau placere, bucurie... in loc de asta au primit izolare si distantare.... :(((

 

 

cred ca depinde de copil (si de parinti, bineinteles). la noi a fost o vara normala, cu iesiri, cu intalniri cu prietenii, cu colegii. 

 

velvet, merci de info. la noi au inceput sa se organizeze incet si la scoala. oricum decizia tot in jur de 10 septembrie se va lua, asa mi se pare si normal. oricum ar fi, ai mei asteapta cu nerabdare. nu stiu cum isi vor intra in ritm, dupa atatea luni de relaxare :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

cred ca depinde de copil (si de parinti, bineinteles). la noi a fost o vara normala, cu iesiri, cu intalniri cu prietenii, cu colegii. 

 

 

Asta am vrut sa spun si eu. Ai mei copii s-au vazut cu colegi, cu prietenii din vecini, noi am avut musafiri, am fost in vizite, am fost si la terasa de doua ori (nici intr-o vara normala nu mergeam mai mult de 2-3 ori) , am avut si un pic de concediu. Da, am fost mai precauti, dar nu ne-am izolat total. 

 

Si la liceul unde vor merge copii mei (dar si la alte scoli din ce am mai aflat vorbind cu unul-altul) se fac eforturi serioase sa se gaseaca solutii cat mai bune. Nu vor incepe scoala cu toti 30 de copiii in aceeasi clase odata, asta e clar dar se incearca variante care sa fie cat mai realizabile si sa fie bine pt copii. Sigur ca depinde si de directori, cat de implicati si "infipti" sunt, mai sunt cadre didactice care se opun la diverse masuri, care nu vor sa faca eforturi suplimentare. Nu ma astept sa mearga procesul lin si ok din prima, dar va fi pricum mai bine decat "invatamantul online" din perioada martie-iunie. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...