Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Rox si Laura, aveti dreptate ca depinde de parinti si copii. Si eu am incercat sa nu le induc panica si masuri drastice din cauza virusului (cu exceptia starii de urgenta, cand au fost masuri impuse de stat si le-am respectat, nu le-am lasat pe fete decat in jurul blocului, asa cum permiteau ordonantele alea). 

Doar ca, tot din teama, avand in vedere ca nr de cazuri a tot crescut:

- nu am mai plecat in concediu la mare - asa organizat, 7-10 zile prin Grecia, cum faceam de obicei (asta recunosc ca le-a lipsit crunt)

- nu au mai existat tabere de vara, care le placeau

- nu au mai plecat nici cu bunicii in vacanta, cum plecau in alti ani

- mi-a fost teama sa le las in grupuri de colegi (adica mai multi deodata) sau la cineva acasa (in interior); le-am lasat asa sa se vada cu  1-2-3 parsoane, sa iasa la o plimbare, la o terasa la un suc. Mi-a fost teama. Am sperat ca nr va ma scadea, si am vrut sa contribuim la "pastrat distanta", dar se pare ca nu au constribuit altii, din moent ce nr de cazuri creste ca fat frumos. Acum zic Doamne ajuta, cand va incepe scoala. Ca nu sunt de acord nici cu invatamantul 100% online, pana se termina pandemia, care poate dura 1-2-3 ani, timp in care nu putem opri procesul educational.

- a existat mereu stresul, cand am fost pe undeva: ia sa vedem cum sunt mesele distantate, cate persoane sunt in jurul nostru - chestii care nici nu ma interesau inainte (cu toate ca nu sunt fan aglomeratii)

 

Am incercat sa compensam prin iesiri in locuri mai neaglomerate, au fost la antrenamente (dar le-au lipsit competitiile, desi au avut 1 singura, dar planificate ar fi fost mai multe in mod normal), am mai fost si pe la mare, cate o iesire de 1 zi dimineata-seara.

In fine, nu am stiut sau putut sa le ofer altceva mai atractiv. La inceput au zis ca e o vara naspa, ulterior au mai nuantat. Om vedea cum va fi cu scoala, sper sa nu urmeze un val de imbolnaviri in masa.

 

Cu ce nu prea sunt de acord la scoala, cu triajul facut de parinti (tb de asistent, cum se facea la gradinite, parintii pot si subiectivi) si cu acea declaratie pe proprie raspundere, cu raspundere penala (fals in declaratii) ca nu am intrat in contact cu persoane bolnave covid. Ori reformulezi "ca nu am intrat in contact cu persoane de care sa stiu ca au fost confirmate covid" (ca poate am intrat cu vreun asimptomatic de care nu stiu, sau cu vreo persoana care dezvolta ulterior simptome, langa care am stat, dar nu face parte din cercul meu permanent, sau Doamne fereste, de la vreun coleg de scoala) sau scoti acea declaratie. Pe mine una ma sperie sa semnez "in alb" pt ceva ca poate nu stiu. Ca eu nu pot garanta nimic in acest sens, cat de mult respect toate masurile, avand in vedere gradul ridicat de transmitere al vurusului...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 965
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ar mai fi o problema, despre care ministerul nu a mai suflat vorba din iunie si pana acum: ce se intampla cu materia nepredata (sau predata partial, ca aici a depins f mult de profesori in "perioada online" daca au predat, cum au predat, ce s-a intalas de catre elevi) din intervalul 11 martie-11 iunie? 

Se va mai relua? Nu se va mai relua (si trebuie invatata acasa, cine poate)? - varianta care ar fi critica pt materii la care informatiile au legatura unele cu altele (mate, fizica, chimie etc). Cum se va proceda? In iunie au spus ca vor face nicte ghiduri pt fiecare materie.... au trecut 3 luni si ghiduri s-au facut!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar dacă poate nu pare, (având caz confirmat în familie), noi am respectat regulile de distanțare. Nu vizite, nu ieșiri, cu maică-mea m-am întâlnit doar în aer liber (și acum mă felicit pentru asta, deși unii considerau exagerat), doar cumpărăturile le duceam noi și le lăsam în ușă. Dealtfel și prietenii cu care obișnuiam să ne întâlnim în vremurile „normale” au cam respectat aceleași reguli.
La soțul meu situația e un pic diferită, prin natura serviciului are de-a face cu oameni diverși, unii din afara țării.
Dacă nu era perioada de izolare am fi mers și noi doar câteva zile la mare. Deși eu nu eram foarte sigură că facem bine, dar dacă așa s-a „votat”... am zis să cedez. Sunt mult mai împăcată cu ideea să mergem în septembrie, dacă se va putea, sper că nu va mai fi aglomerație.
Fiică-mea a mai ieșit cu câte o amică pe rând. Chestia e că ea nu prea mai are un grup „consistent” de prieteni pe acasă. Prietena cea mai veche și stabilă, fosta colegă de bancă din liceu, a plecat din țară după absolvire, urma să îi facă o vizită în vacanța asta, dar nu s-a mai putut, acum vorbesc pe facetime. Cu alte colege a mai rupt legătura. Acum cei mai mulți prieteni îi are printre colegii de facultate care sunt de prin alte orașe și ies împreună când sunt acolo. Acum fac ședințe online și vorbesc, urmăresc seriale, joacă diverse jocuri online etc, îi apucă dimineața, oricum fiică-mea e de multă vreme pe alt fus orar. Mai era vorba să plece cu boyfriendul, dar în vacanța asta el are grijă de o bunică bătrână și bolnavă și e mai greu.
Acum, nu pot spune că am suferit din cauză că nu am plecat undeva sau din cauza distanțării etc. Nici fiică-mea nu pare afectată peste măsură, la ea stresul cel mare e legat de școală. La fel și la mine, îngrijorările sau „apăsările” legat de situația asta cu pandemia sunt altele, nu concediul, nu măsurile de precauție.
 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Doar ca, tot din teama, avand in vedere ca nr de cazuri a tot crescut:

- nu am mai plecat in concediu la mare - asa organizat, 7-10 zile prin Grecia, cum faceam de obicei (asta recunosc ca le-a lipsit crunt)

 

 

asta nu inteleg, ca nu plecati in Romania, unde cresteau cazurile, ci in Grecia, unde nu se intampla asta. ma rog, fiecare ia deciziile pe care le considera potrivite. 

 

eu am suferit in aprilie cand trebuia sa avem vacanta, atunci chiar nu se putea pleca nicaieri. deci anul asta suntem fara concediu deloc, dupa ce am muncit fara oprire (chiar mai mult decat de obicei). nu am avut nicio schimbare in mersul la birou. 

 

Glimmer, nu e timpul trecut cu marea... e cald si frumos peste tot si preturi mai mici :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stii de ce? Pt ca in afara tarii, daca pleci, trebuie sa platesti inainte, macar cu 1-2 saptamani. Si daca Doamne fereste patesti ceva, banii ii pierzi. Bani de teste covid, 300-400 lei x 4 persoane 1200 - 1600 lei iarasi, nu prea mi-a dat mana sa dau. Plus ca ori ce tara poate schimba regulile sanitare din scurt, nimeresti in vreo carantina prin tara in care te duci, ca au hotarat ei azi si tu trebuie sa pleci maine... in fine, din cauza chestiilor organizatorice si financiare, nu neaparat de nr de cazuri sau distanta (distanta o poti pastra oriunde, daca vrei - mai putin in scoala...:)) )

 

Iar in tara nu am plecat la mare decat 1 data, 1 zi din timpul saptamanii, fara cazare, fara plimbari seara, unde se creaza aglomeratii... Doar plaja si baie in mare, unde am avut grija la distanta (nici nu era multa lume). Si am mai fost prin tara, la fel, in locuri neaglomerate, fara sa fi platit nimic in avans, daca se intampla ceva, anulam planurile fara pierderi financiare.

asta nu inteleg, ca nu plecati in Romania, unde cresteau cazurile, ci in Grecia, unde nu se intampla asta. ma rog, fiecare ia deciziile pe care le considera potrivite. 

 

eu am suferit in aprilie cand trebuia sa avem vacanta, atunci chiar nu se putea pleca nicaieri. deci anul asta suntem fara concediu deloc, dupa ce am muncit fara oprire (chiar mai mult decat de obicei). nu am avut nicio schimbare in mersul la birou. 

 

Glimmer, nu e timpul trecut cu marea... e cald si frumos peste tot si preturi mai mici :)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, salutare!

Da, aveti dreptate...ce  bine ca e vineri!

 

Pe noi nu ne-a afectat foarte mult pandemia, unicul lucru deranjant a fost ca nu ne-am vazut familia extinsa.

Copiii au inceput serios scoala, nu merg cu masca, stau cate doi in banci, in spatiile comune (holuri, cantina) sunt aproape 1800 copii iar in clasa 25 - la senior si 28 la junioara.
Fiica-mea e incantata de colectiv, ii plac profesorii, e multumita. Cel mai mult ii place profesoara de engleza deoarece preda bine, e romanca si impart acelasi prenume. E constiincioasa, isi face temele in ziua cand le primeste, invata deja pentru primul test anuntat.

cCu fii-miu alta poveste, trebuie sa-l verific la sange. Teme facute superficial, doar ca sa fie facute, eventual pe ultima suta de metrii,  el are ritmul lui iar eu ii stric zen-ul. Mama rea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marion, așa și la noi la școala. Azi însă e medicul epidemiolog șef la liceu, se pare ca sunt situații unde se aglomerează elevii și vor sa ia împreuna cele mai bune soluții. 
Ce fain cu profa de engleză! :) 

 

Silvia a intrat in anul asta foarte matura. Din poveștile cu care vine de la școala, se pare ca nu numai ea. A/au înțeles in sfârșit de ce trebuie sa învețe :))). Și cât ne-am băutut noi gura in zadar :)). In fine, e pe drumul bun, o văd angajata, studiază, deși zice ca e mult, ca e greu, dar asta e paradoxul. Ii place enorm ca merg din nou la școala, ei i-a lipsit interacțiunea umană și orele live. 

Viata noastră s-a schimbat numai in ce privește concediile. Am suferit atunci, știu ca era imposibil sa plecam in acele momente. Acum sunt Ok, nu vreau sa plec. La iarna îmi va fi dor de soare și lumina, probabil ma va apuca atunci dorul de duca. Îmi găsesc de făcut destule pe acasa, al meu la fel. Facem lucruri pe care altfel nu le făceam. Mai mult el :). 
La noi Silvia a suferit mult cu școala online și apoi ca nu a avut un job. A compensat însă cu altele și nici nu știm dacă a fost rău sau poate a fost bine. 
 

Una peste alta, la noi cazurile scad național, pe insula au scăzut de când au plecat turiștii (se testau și ei aici și erau declarați aici) de la 15-25 pozitivi pe săptămâna, la 3-5. Dacă rezolva și pe la licee sa nu se aglomereze in zonele comune, eu sunt mulțumită. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...