Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

 

 

Iar in tara nu am plecat la mare decat 1 data, 1 zi din timpul saptamanii, fara cazare, fara plimbari seara, unde se creaza aglomeratii... Doar plaja si baie in mare, unde am avut grija la distanta (nici nu era multa lume).

 

la mare m-am simtit mult mai in siguranta decat ma asteptam. la orele la care circulam noi (7-8 seara) pentru a ajunge la terasa, nu era groaznic de aglomerat, si foloseam stradute laterale, ca sa evitam strada principala din Vama. la terasa la care stateam in fiecare seara era ok, si stateam un pic pana dupa ora 23, ca sa se imprastie multimea de la celalalte terase. doar in doua nopti am iesit pe plaja - grupuri mici, unii cu boxe, noi cu chitara, atmosfera faina.

 

in Bucuresti se organizeaza multe concerte folk pe terasele unde e posibil acest lucru - in special in Quantic. se respecta distanta, nu ne lasa mai mult de 4 la o masa, sunt dezinfectante pe aproape fiecare masa (nu c-as folosi, eu prefer sa ma spal pe maini), cand ne ridicam de la masa pentru a merge la bar sau la toaleta se poarta masca.

 

recunosc ca-mi place mult mai mult asa - in alti ani peste vara era cam pauza de folk, si concertele care erau se tineau de multe ori tot inauntru. pentru o fumatoare inraita ca mine e mult mai fain afara [:)]

 

ce-am observat insa e ca prietenii mei au cam renuntat la distantare. ultima data eu am fost singura care am refuzat sa ma imbratisez si sa ma pup cu oameni pe care nu i-am vazut de cateva luni. practic ramane valabil ce ziceam inainte de a veni Ella in Romania - ca cine vrea sa ma pupe tre' sa ma adopte  [:-)))]  fiindca mama e singura persoana pe care am pupat-o si-am imbratisat-o de cand cu nebunia. 

 

am citit cateva postari pe FB ale unor oameni care-au fost mai paranoici decat mine o vreme (de exemplu eu n-am dezinfectat vreodata cumparaturile), au respectat masurile de protectie, si totusi s-au pricopsit cu virusu', recunoscand ca asta a fost singura concesie pe care au facut-o - contact prea apropiat cu diversi prieteni sau rude. da, si eu ies cu prietenii, dar pastram distanta - si mi-am dat seama ca instinctiv imi aleg locul la masa astfel ca in timp ce se canta eu sa stau intoarsa cu spatele la masa (ca avem obiceiul sa cantam si noi [:)] si aerosolii se imprastie mai departe decat la vorbit).

 

pe de o parte ma bucur ca se redeschid restaurantele si teatrele (inca n-am inteles exact daca si in Bucuresti), fiindca ma ingrozea ideea ca odata cu vremea rea gata cu concertele; pe de alta parte inca nu-mi dau seama cum ma voi simti intr-un spatiu inchis.

 

pana una-alta ma bucur de vremea superba si ies cat de mult pot!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 965
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Aloha! [afro]

Cam asa arata parul meu dupa ziua de azi. Am vorbit pana am obosit... Acu' vreau doar liniste...La noi ploua, si iar ploua.. si se facura vreo 13 grade. Copiii incepura scoala in forta, au deja teste sapt viitoare la mate si fizica din materia de semestrul trecut. Unul citeste Socrate, Oedip si Antigona. traducerea in versuri. Si mi se plange ca nu intelege mai nimic..Ceea ce mi se pare corect...Caci, comparabil cu parintii lor, ei stau pe playstation si nu citesc.

 

Am citit de Silvia de Miha cat e de serioasa si matura... Bravo ei!  Inca nu ma pot lauda cu asa ceva! Tot "pui cu cas la gura" :))))

La noi 2 scoii sunt anuntate deja ca focare de Corona. Una in Lund si una in Malmö. Sper sa le izoleze!

 

Strumph, sanatate multa. Aveti grija de voi. Si iti tin pumnii la analize!

Ella, sper sa se linisteasca Marcia si sa isi gaseasca raspunsurile pe care le cauta! Cum au iesit rezultatele lui fratello?

 

De branza zic doar asa,.. este singura mea slabiciune  [:I] Chiar am vazut un reportaj care spunea cate beneficii are, dar si cate calorii are [grasa] Iar combinatia cu vin rosu, este divina si sanatoasa!

Velvet, tare ma bucur de noul tau drum! Sper sa te simti apreciata si sa iti placa!

Fleur, spor in noul an scolar!

 

Despre Corona, nu stiu inca ce sa zic. Vacanta nu m-a deranjat, a fost bine cum a fost! Mi-a placut, nu am suferit ca nu am plecat din Suedia.  Apoi, mi-a deschis unele usi/orizonturi/idei, pe care nu le explorasem, si asta imi place. Mi-a  dat raspunsuri la unele situatii pe care nu stiam sa le rezolv.... Asta daca totul se termina cu bine....Pana atunci, "tinem distanta"!

Laura, sa va fie de bine vacanta!

Roli, inca in Croatia? La TV Daneza ziceau ca ii baga in carantina pe cei veniti din Croatia si Franta.

Marion, ce dragut cu profesoara de engleza!

Silvi, m-ai facut sa rad cu "versurile"! (Dar ce versuri )))) [hippi]

Rox, face flacaul mate in vacanta? Sau a inceput scoala?

Mianna, ti-a iesit reteta?

Otilia, la voi cum e scoala?

Pe cine am uitat?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...