Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Poate, e nasol! Dar sa te tina obligatoriu in spital, fara simptome, sa ti se dea un pumn de medicamente/injectii fara nici-o evaluare. Sa stai in camera cu persoane in stare grava care se sting peste noapte fara sa ajunga la un intubator, caci spitalul nu e dotat cu asa ceva, sau se arunca de pe geam, de atat stres, sa nu poti pleca din spital pe propria raspundundere, (si sa stai in izolare) si sa astepti 2 teste negative, sa fii tratat ca un obiect... Sa vina politia sa te verifice zilnic ca esti in carantina. Asta nu te-ar innebuni si mai rau!

Poate ca vorbesc in dodii si s-or fi schimbat lucrurile de acum o luna, si au intrat in normal...In cazul asta, scuze!

Nu as innebuni Anja.

m-ar innebuni sa stiu ca nu am facut totul si am infectat pe cineva care ar putea muri.

2 saptamani din viata mea, le pot sacrifica pentru un bine comun.

nu m-as simti un  obiect, pentru ca nu  sunt un obiect.

Si daca vine politia si ma verifica ce mi se intampla?

 

Suntem diferiti Anja.

Traim in tari diferite.

Tu vezi din perspectiva Suediei care a luat  masuri total opuse cu UE,  eu vad din alta perspectiva, alte masuri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 965
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Scuze, dar cazul mamei nu este unic! Toti bolnavii suspecti din sptalul respectiv. Alti cunoscuti, care au trait aceeasi experienta in alte spitale judetene, locale, , sotul lui Glimmer. Chiar si verisorii mei, tineri, tinuti cu forta app2 luni in spital in Buc, sa le iasa testul negativ. Eu, zic ca ce spui tu acolo, sunt cateva exemple frumoase, dar cu o floare nu se face primavara!. Cam ce povestesc eu, este realitatea trista! Iarasi, poate ca s-au schimbat lucrurile de acum 1 luna,  ceea ce m-ar bucura!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu as innebuni Anja.

m-ar innebuni sa stiu ca nu am facut totul si am infectat pe cineva care ar putea muri.

2 saptamani din viata mea, le pot sacrifica pentru un bine comun.

nu m-as simti un  obiect, pentru ca nu  sunt un obiect.

Si daca vine politia si ma verifica ce mi se intampla?

 

Suntem diferiti Anja.

Traim in tari diferite.

Tu vezi din perspectiva Suediei care a luat  masuri total opuse cu UE,  eu vad din alta perspectiva, alte masuri.

ok, aici agree! Da, eu vad altfel lucrurile, si cred ca masurile astea sunt extreme, si imi incalca libertatea si dreptul la propria decizie si alegere. Eu cred ca oamenii stiu sa faca lucrurile care trebuie fara sa fie constransi, atata timp cat li se explica logic, cu calm, cu intelegere..Nici in Danemarca, Norvegia unde s-au luat masuri la fel de dure ca in Ro, oamenii nu au fost internati fortat in spital, sau urmariti de politie ca stau in carantina. Deci nu prea are legatura cu felul in care a gestionat Suedia criza...

Dar ma opresc aici! Peace! [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scuze, dar cazul mamei nu este unic! Toti bolnavii suspecti din sptalul respectiv. Alti cunoscuti, care au trait aceeasi experienta in alte spitale judetene, locale, , sotul lui Glimmer. Chiar si verisorii mei, tineri, tinuti cu forta app2 luni in spital in Buc, sa le iasa testul negativ. Eu, zic ca ce spui tu acolo, sunt cateva exemple frumoase, dar cu o floare nu se face primavara!. Cam ce povestesc eu, este realitatea trista! Iarasi, poate ca s-au schimbat lucrurile de acum 1 luna,  ceea ce m-ar bucura!

ok, Anja, ai dreptate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din ce scrie Michelle, tatăl ei e asimptomatic și sta in izolare atât cât se cere, 10 zile. Nu are contact cu nimeni, in caz ca e pozitiv nu infectează pe nimeni. După 10 zile persoana infectata nu mai e contagioasa. 

 

In Ro izolarea e de 14 zile, deci și mai bine. 
 

Sunt recomandările OMS. 
https://www.who.int/news-room/commentaries/detail/criteria-for-releasing-covid-19-patients-from-isolation

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din ce scrie Michelle, tatăl ei e asimptomatic și sta in izolare atât cât se cere, 10 zile. Nu are contact cu nimeni, in caz ca e pozitiv nu infectează pe nimeni. După 10 zile persoana infectata nu mai e contagioasa. 

 

In Ro izolarea e de 14 zile, deci și mai bine. 

 

Sunt recomandările OMS. 

https://www.who.int/news-room/commentaries/detail/criteria-for-releasing-covid-19-patients-from-isolation

Miha, in Ro, daca iti iese testul pozitiv, indiferent daca ai simptome sau nu, te obliga sa mergi la spital pana iti iese testul negativ. Faptul ca stsi acasa in carantina nu e suficient.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, știu Anja. Dar dacă tatăl lui Michelle nu vrea sa se testeze, ideea e ca ajunge sa stea in izolare 10 zile, dacă e asimptomatic. Sa presupunem ca e pozitiv. Asta in ideea ca Viviana zicea ca ea ar vrea sa știe ca e sau nu e pozitiv. Ca sa nu infecteze pe alții care eventual ar putea muri. Dar cum tatăl lui Michelle e izolat, nu expsta pericolul asta. Asta era logica postării mele anterioare. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din ce scrie Michelle, tatăl ei e asimptomatic și sta in izolare atât cât se cere, 10 zile. Nu are contact cu nimeni, in caz ca e pozitiv nu infectează pe nimeni. După 10 zile persoana infectata nu mai e contagioasa. 

 

In Ro izolarea e de 14 zile, deci și mai bine. 

 

Sunt recomandările OMS. 

https://www.who.int/news-room/commentaries/detail/criteria-for-releasing-covid-19-patients-from-isolation

Da, Miha, asa e!

 

Cei care sunt asimptomatici si aleg  spitalizare pleaca acasa dupa 10 zile.

Internarea la noi e obligatorie 48 de ore, dupa care poti pleca acasa sau ramane. Si daca nu ai simptome nu stai nici alea 48 de ore.

Dupa 10 zile cei care sunt in stare buna pleaca acasa.

 

 

Stiu ca e de ras si de necrezut dar multi asimptomatici prefera sa ramana in spital si dupa cele 48 de ore pentru ca li se fc analize gratuite, radiografii si pentru ce le  e frica sa nu li se inrautateasca starea brusc.

 

 

La 10 zile de la debutul infecţiei, pacienţii în stare bună nu mai au virusul SARS COV2 în secreţii, deci nu mai sunt contagioşi. Dar examenul PCR poate rămâne pozitiv şi 40-50 de zile, din cauza resturilor de informaţie genetică din virus. După 10 zile, de asemenea, apar anticorpii, modificare care scade şi ea contagiozitatea.

 

Cam asa e  la noi inca din iunie. 

 

Informarile zilnice suna asa:

În ultimele 24 de ore au fost 1.365 de cazuri noi de COVID-19, din 24.043 de teste efectuate. Alte 32 de persoane au murit din cauza infecției cu coronavirus, în timp ce la Terapie Intensivă sunt internați 490 de pacienți.

Până sâmbătă, 29 august, în România au fost confirmate 85.833 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 37.388 de pacienți au fost declarați vindecați și 10.618 pacienți asimptomatici au fost externați la 10 zile după depistare.

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/numarul-infectarilor-din-ultimele-24-de-ore-ramane-ridicat-in-bucuresti-au-fost-inregistrate-241-de-cazuri-nou-confirmate-1360197

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...