Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 965
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Miha, in Ro, daca iti iese testul pozitiv, indiferent daca ai simptome sau nu, te obliga sa mergi la spital pana iti iese testul negativ. Faptul ca stsi acasa in carantina nu e suficient.

Nu e adevarat.

Nu mai e de  3 luni asa.

OMS si-a retras de mult recomandarea aia initiala de spitalizare pana la test negativ

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, nu știu dacă e atât de egal...Pentru el poate.

Eu aș face testul din simplul motiv că am fost în contact și cu alți oameni, care pot fi găsiți și avertizați.

Mai ales dacă sunt oameni în vârstă ca și el, poate nu la fel de rezistenți.

E o simplă părere personală, situația fiecărei familii e diferită, știu. 

 

Testarea cel puțin aici se face în clinici mobile nu în spitale, unde toți pacienții își așteaptă rândul distanțați.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, nu știu dacă e atât de egal...Pentru el poate.

Eu aș face testul din simplul motiv că am fost în contact și cu alți oameni, care pot fi găsiți și avertizați.

Mai ales dacă sunt oameni în vârstă ca și el, poate nu la fel de rezistenți.

E o simplă părere personală, situația fiecărei familii e diferită, știu. 

 

Testarea cel puțin aici se face în clinici mobile nu în spitale, unde toți pacienții își așteaptă rândul distanțați.

Si la noi sunt statii mobile de testare din  masina.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si la noi sunt statii mobile de testare din  masina.

Foarte bine, sper că sunt și pentru cei care nu pot veni cu mașina. Sunt soluții de distanțare a pacienților. Aici la început veneau mulți să se testeze, se anunța de ex. la restaurantul sau barul cutare s au înregistrat cazuri, recomandăm testarea tuturor care au fost acolo în perioada x și veneau mulți, acum s au organizat mai bine și nu se mai așteaptă  mult.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din ce scrie Viv, inteleg ca au schimbat iar legea cu 48 de ore. La mijloc de iulie, cand pe mama au luat-o la spital, tocmai se anulase legea cu 48 de ore pe propria raspundere si intra in vigoare o alta lege care prevedea ca stai in spital pana iti iese test negativ, minimum 5 zile. Apoi nu voiau sa ii ia in considerare zilele de cand a facut testul, ci de la internare. 

Si daca acum nu te mai obliga sa te internezi nici alea 48 de ore, cum e fratele Michellei, atunci imi cer scuze de mesajele indignate.. 

Caci mie, internarea obligatorie 48 de ore, sa iti faca teste, si sa decida medicul daca pleci sau nu acasa dupa alea 48 de ore mi se pare abuz si incalcarea drepturilor. E ca si cum re aresteaza preventiv 48 de ore. Din acest motiv unii nu vor sa faca testul. 

Dar inteleg ca nu mai e asa..

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din ce scrie Viv, inteleg ca au schimbat iar legea cu 48 de ore. La mijloc de iulie, cand pe mama au luat-o la spital, tocmai se anulase legea cu 48 de ore pe propria raspundere si intra in vigoare o alta lege care prevedea ca stai in spital pana iti iese test negativ, minimum 5 zile. Apoi nu voiau sa ii ia in considerare zilele de cand a facut testul, ci de la internare. 

Si daca acum nu te mai obliga sa te internezi nici alea 48 de ore, cum e fratele Michellei, atunci imi cer scuze de mesajele indignate.. 

Nu au  schimbat legea cu 48  de ore. Legea asta a intrat in vigoare in 21 iulie.

Anterior datei de 21 iulie a fost vid legislativ timp de 2 saptamani, saptamani in care peste 900 de pacienti s-au exernat la cerere.

 

Din cate imi amintesc, mama ta  fost internata in timpul acestui vid legislativ. Putea oricand sa plece la cerere. Dar ea a fost un om bolnav, speriat, cu atac de panica si dr. aia de o nesimtire profunda, a profitat, a speriat-o si si mai rau nu i-a prezentat drepturile.

Pentru ca un om bolnav,  speriat de COVID sub spectrul inrautatirii bolii nu mai poate sa se innformeze zilnic de legislatie, lipsa ei, reglementarile.

Este de datoria cadrelor medicale sa le prrezinte drepturile,  sau sa fie afisate in saloane, sa li  se dea sa le  citeasca la internare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...