Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 965
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Între timp a șters Michelle postarea ei :). Chestia cu cadoul, se referea cumva la acea postare. In fine. 

 

Mi-am luat o tablita noua Samsung si forumul nu merge bine, am vrut sa editez si s-a sters tot mesajul a ramas doar o parte.

De dimineata nu am mai putut sa dau raspuns la fiecare mesaj...tare prost merge forumul.

 

Scrisesem in mesaj cum m-a" afectat" corona...si ca sper de ziua mea (inceputul lui Nov) sa primesc cadoul dorit (nu e nimic material)...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la dr., am primit antibiotic pentru ureche. Mi a zis mai întâi că s ar putea să fie un păianjen sau altă insectă în ureche , nu a fost.

Încă mă doare și mă deranjează, nu sunt în formà deloc.

 

La clinica " fără programare" nu m a primit decât după ce am făcut programare la telefon, triaj la telefon și consultație cu dr la tel, care a concluzionat că.nu are ce să mi facă prin telefon și m a chemat acolo...Noroc că eram aproape, că eu mă prezentasem de dimineață acolo...Totul din cauza covid ului. Clinica aia era plina ochi zilnic, acum bătea vântul pe acolo, dar ce sentiment de victorie când reușești să pătrunzi înauntru după atâtea telefoane...

 

Mă întreb dacă și la urgențe trebuie să ț faci programare...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

scuze pt mesajul kilometric

 

dar uitati cum a fost treaba:

 

In primul rind el cand a facut testul avea "ceva" simptome de o saptamana (8/12 ), timp in care a lucrat ca sofer pe taxi. Dar spune ca tusea seaca o avea de vreo 2 ani de zile (60 de ani, fost fumator)..in plus ii mai curgea nasul  si se simtea slabit, fara pofta de mancare.

Eu cand am aflat asta de la tata si i-am spus ca treb fratele sa se testeze ca poate are corona...si sa pastreze distanta.

 

Fratele a sunat doctora de familie (Parca era intr-o vineri sau sambata) si ea  i-a spus, "taci din gura n-Ai tu corona!" ...ia niste zinat si paracetamol, o saptamana.

 

Dupa cateva zile de la conversatia cu doctora s-a testat de virus, pt ca in weekend treb sa mearga la bucuresti la fete...si fetele au zis ca nu-l primesc decit daca isi face testul.

 

Parca de miercuri si-a pierdut un pic mirosul, gustul...si tusea aia rara...nimic grav.

 

Asa ca  vineri, 8/21 si-a facut testul a dat 3 milioane...ca nu e gratis  si Seara a primit telefon de la DSP (parca asa se scrie ) ca e pozitiv.

Sambata s-a dus la spital...dar acolo i-a spus sa stea in carantina 2 saptamani.

 

Daca el avea deja virusul de o saptamana, chiar in perioada and era contagios a fost la munca...deci Dumnezeu cu mila.

 

Dupa parerea mea, doctora de familie cu o sapt in urma cand el i-a spus ca nu se simte bine, si stiind ca e pe taxi trebuia sa ii faca test, sa ii spuna sa stea acasa.

Cand si-a facut testul eu cred ca a fost deja tirziu.

 

Chestia mai e ca nimeni nu i-a dat rezultatul de la test sa vada negru pe alb ca e pozitiv.

 

Acum el nu stie ce treb sa faca, ca nimeni nu i-a spus nimic altceva . Nu stie daca treb sa se testeze sa iasa negativ, nu stie daca mai e contagios, nu stie daca dupa ce se termina carantina poate sa se duca iar la munca sau sa viziteze fetele, sa isi aduca nevasta acasa.

 

Eu nu inteleg si imi cer scuze ca generaliz si nu vreau sa se simta lumea lezata...dar doctorii din Romania, pur si simplu nu au maniere, nu stiu sa se poarte cu pacientii...si dau tratamente dupa ureche.

 

Doctora din spital care l-a vazut l-a bagat mai rau in sperieti cand  i-a spus ca are pulsul mare  la inima...in loc sa ii spuna exact ce are de facut si sa-l mai linisteasca, mai mult pune paie pe foc..

 

Alti doctori dau tratemente prin telefon fara sa cunoasca/vada pacientii, fara teste...fara nimic...zicand "ia antibioticul asta...ca poate iti face bine".

Cum citeva zile il durea in spate (eu cred ca de la stat in pat), o doctora i-a dat azitromicina, ca poate e de la virus.

 

Nu sunt directive exacte, un protocol,  lumea e confuza nu stie ce are de facut, nu exista ajutor comunitar...nimic.

 

Viviana, Roxana poate voi stiti ce treb sa faca, va rog  sa imi spuneti.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, nu știu dacă e atât de egal...Pentru el poate.

Eu aș face testul din simplul motiv că am fost în contact și cu alți oameni, care pot fi găsiți și avertizați.

Mai ales dacă sunt oameni în vârstă ca și el, poate nu la fel de rezistenți.

E o simplă părere personală, situația fiecărei familii e diferită, știu. 

 

Testarea cel puțin aici se face în clinici mobile nu în spitale, unde toți pacienții își așteaptă rândul distanțați.

Testarea in romania daca o faci la cerere platesti 3-4 milioane...daca te ia cu salvarea si te duce la spital e gratis.  Nu cred ca au centre mobile...sau poate nu in fiecare judet...si daca a fost pus in carantina, nu mai poate umbla pe drumuri.

 

El spune ca peste tot a fost cu masca,nu a vizitat pe nimeni acasa...dar normal ca a fost la piata, la magazine, a stat pe banca in parc...a atins lucruri...

 

ce sa faca sa sune la magazine sa spuna ca a fost in contact cu cineva si apoi a cumparat de la ei?

Nimeni nu i-a recomandat asta, nimeni nu i-a recomandat testarea...doar sa stea in casa 2 sapt.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...