Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Mei, eu nu am zis ca Emag prezinta doar review-urile pozitive, ca nu e adevarat.

Am povestit ce mi s-a intamplat mie cu un  review si ca am facut un test sa vad ce si cum.

Sorry, eu am vrut să spun că poate review-urile sunt „selectate” în funcție de cel care comercializează produsul. Adică, dacă de exemplu produsul e comercializat chiar de ei, nu le convin părerile negative și le cenzurează. La ceilalți comercianți nu contează pentru ei ce review-uri se publică.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 965
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

La noi carantina e de 10 zile..si nu te obliga nimemi sa stai in spiral...aici testeaza gratis doar pe cei cu simptome sau care au fost in contact cu o.persoana cu test pozitiv...altfel platesti, parca 180 fr costa.

 

Spunea un tip, venit din tara, ca a anuntat la primarie, apoi a primit un e-mail cu ce tb sa faca...si a mai primit un meaaj cand s-a terminat carantina.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viv, ia-ti Dyson..noi avem 2 si suntem ft multumiti..le-m luat si alor mei...al nostru (ala mare, ca avem si unul mic) are vreo 7 ani si nu am avut nici o problema...nu e ieftin, dar merita toti banii.

Am un Dyson de mana, fara fir. Este cel  mai  bun aspirator pe care l-am  folosit vreodata. Sunt  fun Dyson.

Doream un  aspirator fara fir, usor, pentru scari.

 

Dar intre timp am gasit ieri ca la modelul meu  pot adauga un tub telescopic, asa ca am rezolvat problema scarilor.

Ca aspirator mare am un Karcher ca l-am cumparat pentru moloz (si trage si asta bbestial de bine) si in viitor  mai trebuie unul mare si va  fi Dyson cu siguranta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Glimmer, procedurile nu  sunt incalcite si nici absurde.

Si daca ar fi asa, nu ne ajuta cu nimic, pusul in practica e de groaza [:)]

Prietena mea si-a facut de 3 ori testul pana sa iasa negativ, a fost un adevarat circ cu DSPul, cu colegele, cu medicul de familie.. daca si cand sa se intoarca la munca, ea fiind inca pozitiva dar trecand cele 14 zile. Si ea lucreaza in spital plus are o jumatate de norma ca farmacista, deci era direct din sistem.

Nu e peste tot la fel, evident, dar nu pare ca experientele negative sunt exceptiile ci invers.

 

Primim si noi aspiratoare Dyson la magazin, le dam cam la 200 - 300 lei pe cele mari. Sunt foarte puternice, am probat unul pe mana si apoi m-a durut cam o ora palma [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Glimmer, eu am citit protocoalele si nu mi s-au parut chiar aiurea, dar tot atat de adevarat e canu pot fi obiectiva nelucrand  in domeniu, nu stiu daca toti angajatii din domeniu  au  timpul si vointa  necesara  sa respecte trasabilitatea. Si nici  daca trasabilitatea asta este necesara in conditiile in care angajatii sunt putini.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si daca ar fi asa, nu ne ajuta cu nimic, pusul in practica e de groaza [:)]

Prietena mea si-a facut de 3 ori testul pana sa iasa negativ, a fost un adevarat circ cu DSPul, cu colegele, cu medicul de familie.. daca si cand sa se intoarca la munca, ea fiind inca pozitiva dar trecand cele 14 zile. Si ea lucreaza in spital plus are o jumatate de norma ca farmacista, deci era direct din sistem.

Nu e peste tot la fel, evident, dar nu pare ca experientele negative sunt exceptiile ci invers.

 

Primim si noi aspiratoare Dyson la magazin, le dam cam la 200 - 300 lei pe cele mari. Sunt foarte puternice, am probat unul pe mana si apoi m-a durut cam o ora palma [:-)))]

Normal ca e asa. Doar lumea nu o sa discute de experiente pozitivie. [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi absolut toate testele sunt gratuite, cele PCR. Indiferent de motiv. Dar ti se cere sa ai simptome. Nu multe, nu grave, dar sa fie ceva. Sigur ca poți scrie ce vrei (declari singur online ce simptome ai) dacă vrei sa te testezi.
Cei asimptomatici se testează in caz de contact cu persoane pozitive dar nu e obligatoriu. Tot gratuit e. 
 

La testele de anticorpi depinde de regiune. In Stockholm sunt gratuite pana la 3/persoana. Deja foarte mulți și-au făcut. In alte regiuni se plătește între 10-30 de euro pe analiza. La noi va costa 20 de euro (200kr). Pe Gotland nu vor începe sa testeze  in masa, Pt ca e cheltuiala inutila. Foarte putini au fost bolnavi. 
 

Aici totul se face online și cu medicul de familie. Medicul epidemiolog primește statistica celor testati și al celor pozitivi. Sunt sunați cei pozitivi dar toate rezultatele le vezi in jurnal, care e online. Și Pt ca statul nu are resurse sa se ocupe de contacti, cel pozitiv e obligat sa anunte pe cei cu care a fost in contact de situație. Aici tocmai citeam ca e ceva “gaura” și ca vor cerceta dacă toate datele ajung la medicul epidemiolog. Dar totul merge foarte ușor, e super simplu sa mergi sa te testezi. Dacă nu vrei singur, suni la medicul de familie și acolo se rezolva totul. Au o linie specială numai Pt covid, zona specială unde sunt primiți doar cei cu simptome, pe rând, programați ca sa nu fie risc sa se contamineze cei care nu sunt pozitivi (dar încă nu se știe). 
La spital avem in curte un modul special numai Pt cei cu simptome sau/și cei care sunt pozitivi și au nevoie de spitalizare. Totul e separat, consultația, transportul lor. 

 

La noi nu s-a retestat niciodată nimeni, s-a zis de la bun început ca după 14 zile dacă ești fără simptom, poți sa ieși din izolare. Dacă durează mai mult, aștepți 3 zile in plus după ce nu mai ai simptom. S-a mers foarte mult pe încredere, s-a explicat zi de zi ce și cum, de ce se procedeaza așa. Institutul de epidemiologie a avut zilnic conferința de presa, le-am urmărit și eu când eram acasa. Totul foarte concret și explicat, era in perioada in care toată lumea era in lock down și noi nu. 
 

Azi am citit ca OMS (unul din cei 6 experți) a spus ca Suedia poate fi exemplu Pt cum se procedeaza intr-o pandemie. 

 

Si un articol obiectiv despre controversatul nostru epidemiolog care a condus pandemia in Suedia 

https://www.amosnews.ro/aspecte-legate-de-pandemia-de-coronavirus-venite-din-suedia-2020-08-16

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...