Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Normal ca e asa. Doar lumea nu o sa discute de experiente pozitivie. [:)]

Da, doar ca aici nu suntem pe un site de reviewuri despre sistemul medical ori Covid.

Suntem noi cu noi, aceiasi de ne stim de ani de zile. Nu ne putem anula experientele directe ori implanta in statistici.

Realizam ca exista si situatii ok, dar pentru noi, direct, a fost naspa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 965
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

ca medic, si lucrand intr-un domeniu conex, consider ca am avut o imagine oarecum obiectiva despre sistemul de sanatate de la noi din tara; nu l-am idealizat, ii stiam defectele, insa recunosc ca m-au ingrozit unele detalii aflate acum, in pandemie.

 

Viv, zici ca bolnavii sunt intrebati despre comorbiditati. sper sa fie asa. intrebarea este insa - se face ceva in legatura cu asta, se tine cont de ele, daca tot sunt aflate? stiu doua cazuri care m-au marcat. unul despre un pacient ajuns la spital in urma unui focar detectat intr-un centru de dializa. aici nici nu era nevoie s-o spuna careva cu voce tare - orice pacient dintr-un asemenea centru are nevoie de dializa de 3 ori pe saptamana. nu i s-a mai facut, s-a stins dupa cateva zile. o alta pacienta, internata cu hipotensiune. internata la pranz, a mai intrat cineva in salon a doua zi seara. s-a stins...

 

or fi mediatizate numai cazurile in care se reproseaza ceva, insa reprosurile de mai sus n-ar fi trebuit sa existe.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hmmmm. Testele astea nu tare sunt bune. Nu se fac teste de anticorpi in Ro, la laboratoare?

Sau o fi fost testul PCR fals pozitiv. Mai nou s-a intamplat si aici. 4000 de teste aduse din China care nu au respectat conditiile CE si astfel cei 4000 au fost declarati fals pozitivi. 

Știu că testele astea pot da erori, adică am citit despre asta. Cred că se fac teste de anticorpi la laboratoare, dar nu cred că soțul meu va dori să facă. De când testul meu și al fiică-mii au ieșit negative, noi cu toții am avut bănuiala că al lui a fost fals pozitiv. Tare bine ar fi să putem ști sigur. O să caut să-l conving să facă testul la laborator.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta nu o pot pricepe neam (am mai citit prin presa cazuri, nu cunosc personal): daca esti suspect de covid si suferi si de alte comorbiditati, pt care ai tratament, pana iti vine rezultatul Covid ti se taie dreptul la tratamentele pe care le faceai inainte. Nu inteleg defel abordarea, gandirea in astfel de situatii... Pare din asta cinica: daca are covid, tot moare, de ce sa stricam "orzul pe gaste", adica resurse pe un om care e pe duca? 

Zau, asa suna :(

ca medic, si lucrand intr-un domeniu conex, consider ca am avut o imagine oarecum obiectiva despre sistemul de sanatate de la noi din tara; nu l-am idealizat, ii stiam defectele, insa recunosc ca m-au ingrozit unele detalii aflate acum, in pandemie.

 

Viv, zici ca bolnavii sunt intrebati despre comorbiditati. sper sa fie asa. intrebarea este insa - se face ceva in legatura cu asta, se tine cont de ele, daca tot sunt aflate? stiu doua cazuri care m-au marcat. unul despre un pacient ajuns la spital in urma unui focar detectat intr-un centru de dializa. aici nici nu era nevoie s-o spuna careva cu voce tare - orice pacient dintr-un asemenea centru are nevoie de dializa de 3 ori pe saptamana. nu i s-a mai facut, s-a stins dupa cateva zile. o alta pacienta, internata cu hipotensiune. internata la pranz, a mai intrat cineva in salon a doua zi seara. s-a stins...

 

or fi mediatizate numai cazurile in care se reproseaza ceva, insa reprosurile de mai sus n-ar fi trebuit sa existe.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Astazi a fost asa: al meu e de garda, e la spital. Silvia s-a intalnit cu prietenele. Diana e in Falun la iubit. Prietena mea avea organizata intalnirea cu vecinii la gradinarit in curtea comuna. Afara soare si cald, dupa ce de ieri toarna incontinuu, au fost chiar inundatii, a cazut multa ploaie deodata. Asa ca m-am luat eu pe mine si m-am dus la drum, m-am oprit la locul meu favorit pe malul marii, la vreo 10 km de oras, am luat la pachet o prajitura specific gotlandeza si o cafea si am iesit la mare. Am gasit un loc unde sa stau, am mancat si am baut, apoi am mers la o plimbare lunga. Superb a fost! 

 

Acum sortez fotografii, am o comanda de la asistentele lui Ovi, iese una la pensie si restul vor sa ii faca cadou un tablou de al meu :). 

 

Seara frumoasa! 

Foarte frumoasa zi ai avut.

mai am calendarul de la tine. L-am adus la noua casa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tata, om la 84 de ani, fiind in carantina nu isi poate lua medicamentele neccesare ( mai ales cele de inima). E normal asa ceva? 

Fratelui, cand a fost la spital nu i a făcut nici un alt test nu i-a dat nici un medicament...ba, i a zis ca de ce a venit la ei.  Venise ca asa ii spuseseră seara cei de la sanepid .

Nu exista un protocol?

Se da sau nu, ceva  tratament preventiv ? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...