Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 965
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

haha, pe bune? nu stii? iti spun eu: manageri adevarati in posturile de conducere, cu aplicarea corecta si la litera a procedurilor. punct. crede-ma ca stiu cine e angajat acolo, exact asta am scris in mesajul meu initial. 

Zic și eu .. ha, ha, pe bune? Manageri adevărați?

Din ce văd eu în jur, se mai întâmplă ca managerul înfipt în funcție pe criterii politice, să fie și ce trebuie. Dar destul de răruț, aș zice eu, privind în jurul meu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eh, de ar fi asa frumos peste tot. MF al mamei mele o vrea prezenta acolo sa ii masoare tensiunea, etc. Cere prezenta pacientului. Ba s-a dus cu o saptamana mai devreme si i-a cerut sa vina din nou.

 

Otilia, este extrem de simplu sa schimbi MF., daca esti nemultumit. daca este cazul si pacientul doreste, da, vine la masurat tensiune, etc. e vorba de cei care nu se pot deplasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe whatsapp. Le  emite fizic, asistenta face poza si ti-o trimite.

asa functioneza la dr. meu de familie.

 

Dar varianta aceasta cu whatsapp nu este acelasi lucru cu reteta electronica. 

 

Reteta electronica inseamna ca mergi la orice farmacie vrei, arati un act de identitate si ei au deja in sistem ce retete ai tu.

Iar pentru tratamente de lunga durata au ei grija sa comande pentru tine la timp si esti chemat sa iti ridici ce ai nevoie pentru urmatoarele 1-2 luni.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea au sorti de izbanda reclamatiile. Adica daca vrei sa reclami un prof, mergi la director. Apoi urmeaza mai sus insectoratul scolar.

Directorul, in functie decat de implicat si impartial este, in cel mai bun caz iti da dreptate, si ridica din umeri ca nu prea are ce face, profesorul este titular si nu-l poate da afara din scoala. Cel mult ti-l pot schimba la clasa incepand cu anul viitor (in anul curent scolar nu se poate, ca sunt normele facute si nu are de unde sa-ti asigure alt cadrul didactic). 

N-am avut de reclamat cadre didactice pana acum, am avut parte de oameni ok in general, pana la acest prof de mate de la clasa Andreei. Acum cand am facut cerere la directiune sa nu-l mai avem si anul viitor, a zis ca gata, dl prof a plecat din scoala si aia e. Deci te lovesti de acest sistem: proful e titular, nu am ce sa-i fac... doar sa ai norocul sa plece din scoala.

Legat de nr de copii de la clasa... e un  nr impus de lege.... DAR... o marja este lasata si la latitudinea consilului de administratie al fiecarei scoli. Si ei se mai apuca sa suplimenteze si sa mai bage copii la clasa si peste nr admis. Asta se intampla la scolile mai bune si mai cautate.... Asa se intampla si pt ca, la noi scolile sunt finantate de catre autoritati functie de nr de elevi.... si atunci pe ei ii tenteaza.. mai multi elevi, un pic mai multi bani. 

 

 

 

Întrebare: voi nu puteți reclama toate aceste neregularități? In orice sistem: de sănătate, școlar...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar varianta aceasta cu whatsapp nu este acelasi lucru cu reteta electronica. 

 

Reteta electronica inseamna ca mergi la orice farmacie vrei, arati un act de identitate si ei au deja in sistem ce retete ai tu.

Iar pentru tratamente de lunga durata au ei grija sa comande pentru tine la timp si esti chemat sa iti ridici ce ai nevoie pentru urmatoarele 1-2 luni.

Reteta Electronica Offline. Informatia in acest caz e tiparita, dar nu e transmisa direct serverului CNAS urmand ca farmacistul sa introduca in sistem reteta dupa eliberarea medicamentelor si medicul prescriptor sa trimita informatia catre CNAS pana la ultima zi a lunii (luna in care s-a prescris reteta).

 

 

Vorbesc de  cum e la noi. Si am pus si un link lamuritor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...