Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Viviana, am citit cu sufletul la gură pățania cu viespea. Bine că s-a terminat cu bine! Așa îți trebuie dacă te-ai apucat de matematică :))))    - glumesc! 

Sunt pe aici dacă pot ajuta, dar îi dau dreptate Roxanei: elevul trebuie să fie sincer cu profesorul; altfel, profesorul își face o impresie greșită și nu mai insistă pe noțiunile respective. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 965
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Spitalul Elias e un spital vechi, cu culoare  stramte intortocheate, cu ciment pe jos si fac nota discordanta cu aparatura de ultima ora si mobilierul modern.

 

Dupa cum am spus ambulanta a ajuns foarte repede 7-8 minute. Au oprit in  fata portii si au dat niste claxoane de s-au impacientat toti vecinii.

 

La elias m-au internt in micul salon de urgente minore. Am semnat hartii de internare acord de medicatie.

 

A venit dr. mi-a explicat tot tratmentul. Am avut limba umflata, buzele si un  ganglion nu si  uvula ceea  ce a fost bine.

La plecare a stat de  vorba cu mine, mi-a explicat cum sa iau medicatia pentru acasa.

 

Am aflat asa:

- intepaturile astea de albine/viespi  dezvolta des alergii cu  memorie. Sfatul lui a fost ca  peste o luna sa vin la ei la alergologie sa imi fac teste. Si daca  alergologul imi spune ca va fi nevoie de epipen sa imi cumpar unul ca e vreo 100 de  lei dar merita. Mi-a explicat cum sun prin centrala si  ca acolo o sa primesc toate amanuntele.

- dupa 8 ore  de la intepatura/ de la intrare in contact cu alergenul se pate produce o  noua descarcare de histamina si daca este cazul iau Medrol (prednison) si  chem ambulanta. Nu a fost cazul.

- mi-a  spus ca e posibil sa mai am tensiunea crescuta de la hidro si dexa si sa nu ma sperii.

- analizele au iesit bine mai putin colesterolul si mi-a zis sa iau sortis, dar dupa 3 zile.

- am de luat aerius si famatidina si de maine Medrol. Despre famatidina  mi-a spus ca unele farmaciste  o sa imi spuna ca e mai nou omprezaol sau emanera si mai bune, dar eu sa insist cu famatidina ca are un mic aport ca antihistaminic.

 

Asistentele cu masti N95 cand puneau mana pe mine aveau manusi pe care ulterior le aruncau.

Cea care a avut grija de mine, intrase pe tura la 8 fara ceva, urma sa iasa la 14, se echipa in cosmonaut si mergea la triaj alte cateva ore.

 

Am dat declaratii de Covid, daca  am  socializat cu suspecti de covid sau cu bolnavi.

 

Asistenta de pe ambulanta mi-a spus ca dr. sefa ei  cu care mergea de obicei, a fost  in  concediu la mare, a  luat Covid nu stie de unde, e internata la Bals la terapie intensiva.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

m-am uitat la un film rusesc care mi-a placut mult de tot cand l-am vazut prima oara, si abia asteptam sa-l mai vad o data:

 

https://unlimited.tiff.ro/leto-o-vara-rocknroll/videos/o-vara-rock-n-roll-leto

 

 

(sper sa mearga linkul, e disponibil gratuit timp de o saptamana, pana in 9 septembrie - dar poate fi accesat numai din Romania)

 

e despre rock-ul underground (sau aproape) rusesc din anii '80. pe mine m-a miscat in mai multe  feluri.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, sunt și eu pe aici, nu prea mai am timp să scriu. Am început cu copiii de o săptămână dar am avut câte jumătate de grup până azi când au venit toți 16. A fost cam rock'n'roll, îmi tremurau grisinele la sfârșitul zilei. Copiii cum era de așteptar s- au " sălbăticit" după 6 luni de stat acasă și sunt ca ieduții scăpați la libertate. Greu să i înveți regulile...suntem la început. În școală se fac eforturile sanitare cerute, copiii mai mari poartă mască pe holuri, toți adulții iar noi profele de pregătitoare, mască și ochelari. Ne sufocăm și ne aburim mais c'est la vie. Cum ne înțelegem cu copilașii nevorbitori de franceză...Dumnezeu cu mila. Am în clasă copii de chinezi, filipino, latino, indieni, arabi, ruși și turci.

 

Urechea mi s a dezumflat cu antibiotic după 3 zile, îmi pune copilul picături dragul de el. Dar tot înfundată e majoritatea timpului, câteodată mai face "pop" și it's a whole new world ti me, încep să aud mai bine. Apoi iar face pop și se astupă.

 

Mă enervează că s așa de obosită când ajung acasă că nici vasele nu am fost în stare să le spăl săptămâna asta. Mă gândesc să angajez pe cineva pentru menaj ocazional, poate din comunitatea românească, dar am o jenă.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună dimineața!
Eu încă mă lupt să mă împac cu faptul că s-a dus vara.
Am început să-mi fac controalele medicale anuale, nu mai aștept să treacă pandemia, în decurs de 4-5 săptămâni intenționez să le parcurg pe toate.
Treptat fac și conservele pentru toamnă, borcan cu borcan se umple cămara (vă las o poză cu borcanele mele - pe principiul „nu vreau nimic, doar să mă laud” [:-)))] ).
 

 

post-109349-0-87569900-1599111683_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...