Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Auci, Viviana, ce pățanie! Chiar ai avut noroc. Multă sănătate îți urez!

 

Și noi în familie avem experiență cu alergie, soțul meu are, la înțepătura de albină. În urmă cu câțiva ani am avut albine (până au murit pentru că au dat unii cu insecticid fără să anunțe, cum e normal - întâmplări destul de frecvente la noi și pentru care nu răspunde nimeni, dar asta e altă discuție). În vara din anul când s-a manifestat alergia, soțul meu a fost înțepat de albine de vreo 2-3 ori, fără urmări. În schimb, prin noiembrie în acel an, nu știu de unde a apărut o albină care l-a înțepat în zona cefei. I s-a făcut rău treptat, s-a schimbat la culoare și a făcut hipotensiune. La el nu s-a lăsat cu umflături sau alte asemenea. A chemat salvarea atunci, a fost la urgență, tot așa perfuzie cu hidrocortizon, cred că au băgat și ceva adrenalină. I s-a spus că e alergic și a plecat din spital după ce și-a revenit în parametrii normali, fără alte explicații sau recomandări, dar asta iarăși e altă poveste, e chestie de profesionalism.

Ulterior s-a dus el la un alergolog, la un cabinet privat unde mi-a povestit că a conștientizat și el ce nasoale sunt alergiile. Erau persoane alergice la diverse, care aveau viața un chin în anumite perioade, mai ales cei alergici la praf, polen. În fine, acel medic i-a recomandat analize, i-a explicat ce schemă de tratament ar fi posibilă (terapia imună parcă se cheamă), dar e ceva ce trebuie ținut strict sub control și prezintă pericole dacă nu e făcut corect. Soțul unei colege, alergic la polen, era să o pățească pentru că i-a fost administrată o doză prea mare de alergen, iarăși altă discuție.

O vreme a umblat soțul meu cu hidrocortizonul și adrenalina după el, până au expirat, apoi nu a mai luat altele. După ce se „împacă” cu ideea, omul începe să ignore pericolul. Mie îmi e teamă mereu, pentru că are destule ocazii să fie înțepat de albine. Și îmi e teamă pentru că nu întotdeauna omul mai are timp/putere să își administreze antidotul, mai ales dacă e injectabil. Odată soțul meu mergea cu mașina cu geamul deschis, era la volan, a intrat o mașină pe geam și l-a înțepat. A trebuit să cheme ambulanța, care a venit acolo unde se afla și l-au dus la cel mai apropiat spital.

N-am auzit de epipen până acum, trebuie să-l determin pe soțul meu să se intereseze dacă pentru el e bun. Nu știu dacă voi avea succes.

 

Și noi ne mai confruntăm cu viespile la curte. Noi le alungăm cu oțet, stropim masa cu oțet. Din păcate, se zvântă destul de repede și trebuie stropit des. Inclusiv cuiburile le-am desființat așa, pulverizând oțet în ele. Anul ăsta nu au fost așa multe viespi, însă muște avem în mod constant și tot oțetul le mai gonește.

 

 

Ouch! Asta înțepătură!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 965
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Aseara la stiri faceau comparatie intre Suedia si restul Europei...spuneau ca in Suedia au murit mult mai multi oameni in comparatie cu Elvetia...si se preconiza ca 40% din populatie sa fie imuna, dar nu s-a ajuns decat la 14%...iar epidemiologul sef cand prezinta situatia incepe intai cu tarile din America Latina si altele, unde nr.de infectii este ft mare...apoi vorbeste despre Suedia, dar nimic despre tarile din Europa...erau voci pro si contra in ceea ce proveste masurile luate, inclusiv in randul epidemiologilor...si mai spuneau ca s-ar putea sa introduca mastile in curand...iar evenimente la care participa mai mult de 50 de persoane sunt inca interzise.

 

La noi incepand cu octombrie pot avea loc evenimente cu peste 1000 de persoane (acum sunt acceptate pana intr-o mie), dar tb sa aiba un concept, care sa fie aprobat de autoritati. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

 

Viv, valeu ce patanie. Bine ca ai trecut cu bine peste toate. Oare un aparat de-ala cu ultrasunete care cica alunga soarecii ar ajuta? Sa nu mai vina pe terasa.

 

Mianna, cred ca e interesant filmul. Avem la munca in arhive un film facut in 90, cu punkistii din Timisoara. Cum stii ca sunt punkisti? Poarta blugi. Atat. 

 

Glimmer, faina camara- ce harnica ai fost! Multumesc de urare [pup]

 

Fleurdelise, sper ca se vindeca urechea de tot. Oboseala cred ca se adauga la cea din pandemie -chiar stand/ lucrand de acasa toate restrictiile si nesiguranta ne-au stors de vlaga. Sper ca vei gasi un echilibru.

 

Silvi, ce fain trebuie sa fie pe faleza seara. Aici sunt cam 17 grade ziua, seara vreo 13 asa ca nicio sansa sa ma duc la mare. Doar sa scor geaca de iarna din pod intai :)

 

Laura, faine rosiile. 

 

Nu stiu cum e la scoala abia maine incep. Nu au zis nimic de purtat masti, dar vor avea dozatoare cu gel in fiecare clasa/ pe holuri etc. Si au zis sa nu duca nimic, doar mancarea cine isi aduce de acasa (noi cumparaseram ghiozdane noi, caiete, pixuri, creioane. Julia s-a cam dezumflat). Doar intra la ore diferite (5 min distanta). Ne-au zis ca inca e disponibil clubul de dupa-amiaza, dar nu stiu daca vreau sa o las pe P. Pe J sigur nu o duc, ca deja sta saraca 6.5 ore la scoala.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, ce ghiozdan si-a cumparat mandra ta? poti sa pui un link, sau ceva asemanator, te rog. C nu mai vrea nici un ghiozdan de anul trecut (are 3) pe motiv ca e la gimnaziu, e mare, dar nici nu stie de care vrea...

 

ma bag si eu - sunt la magazinele de sport rucsacuri de la diverse branduri si ei, ca atleta, poate ii fac cu ochiul? adidas, puma, sunt chiar dragute. Eva are un dakine pe care i  l-a subtilizat lui frate-su (cu motivul "e albastru si el nu il mai poarta). si un reebok care e mai heavy duty. isi luase cu bunica-sa unul fancy cu bufnite, dar s-a dovedit nenorocire din cauza bretelelor de piele, l-a abandonat dupa o saptamana. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...