Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

  • Răspunsuri 965
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neata!  

Rox, si eu am citit cand a scris Anja prima data ca Nicho e ok [:)].

 

Anja, acomodare usoara! Cred ca nu va fi o etapa usoara, dar important e sa vreti sa faceti compromisuri de ambele parti si sa fiti impreuna, sanatosi (eu stiu sigur ca nu as putea sa supravietuiesc prea mult sub acelasi acoperis cu soacra) .

 

Cum ziceam ieri, a inceput scoala in UK si pt fata de 16 ani a cumatrilor mei : absolut nimeni nu poarta masca, nici vorba de distantare si neamestecarea copiilor, au mancat toti la scoala, totul ca inainte de orice pandemie. Sper sa fie ok asa. 

 

serialbastre, ma bucur ca a iesit testul negativ si sunteti ok. Si eu zic ca nu e rau pana la urma ca se fac teste, asa se descopera macar la inceput daca e ceva. Dar inteleg foarte bine ce spui ca peste o saptamana poti sa fii infectata si ca oricum in afara scolii copiii ies si in parc si in magazine si la intalniri cu alti, parintii lor merg la serviciu, etc ... Eu totusi apreciez ca se fac eforturi in toate scolile, ca se incearca sa se gaseasca solutii cat mai bune sa mearga treaba. 

 

Fleur, ma bucur ca Eric e bine, asa sa fie tot anul!  

 

glimmer, interesanta reteta ta de prune. Anul asta in 2 pruni mici din curte (desi au fost plini de floare), a supravietuit o singurs pruna pe care o pazesc sa se coaca. Am adus niste samburi de alt soi de prun din Ardeal, am sa le pun si pe alea intr-un colt de gradina, sa vad ce iese.

 

silvi, eu zic sa nu te plangi, sa pui mana sa faci palinca!  [:D] Aseara am coborat in beci sa imi duc afinele pregatite pt afinata si cand imi admiram raftul cu bidoanele in care "se pregateste" afinata, ciresata si visinata mi-a parut rau ca nu aveam telefonul sa va trimit o poza. Pana la urma sunt si eu gospodina, intr-un fel  [:-)))]  [:-)))] , am si eu "conservele" mele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca Eric e mai bine cu scoala si cu dorinta de scoala decat anul trecut.

Poate ii prieste si mutarea. E scoala la care a mai fost inainte? Doar 1 an a fost la scoala cealalta, nu? E urat ca cei de acolo i-au pus aces eticheta de copil-problema, si apoi raman indeile preconcepute, chiar daca copilul se mai schimba. Nu e ok deloc.

Nu mai retin, de ce a mers la alta scoala timp de 1 an? Scuze nu vreau sa deranjeze intrebarea...  [flo2]

 

Mult succes in noul an. Astept si eu sa vad cum va fi Ana. Ea asteapta cu nerabdare sa inceapa scoala si sa se mai si duca la scoala (adica sa fie ceva hibrid, si cu prezenta fizica), sa vedem daca va fi mai ok si ea. Anul trecut scolar, online-ul a tras-o mult in jos (neatentie, plictiseala, lipsa de chef ca nu mai avea parte si de partile celalalte faine: pauze, vorbit cu colegi). Andreea - mai constiincioasa si si-a vazut bine de treaba indiferent de sistem. Dar si ei ii este dor de scoala... 

 

Acum am văzut, mersi de întrebare, e ok, mi-e și frică să mă bucur.

(Acum îl aștept la ședința cu psihologa)

Văd că acceptă să facă lecții zilnic, deocamdată are puține, să vedem mai încolo. Sper să fie bine, că mai rău ca anul trecut cu greu poate fi...

Aici tot personalul școlii sau aproape îl știe din primii 2 ani ca fiind un copil bun, dincolo i au pus eticheta se la început de "caz-problemă". 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

silvi, eu zic sa nu te plangi, sa pui mana sa faci palinca!  [:D] Aseara am coborat in beci sa imi duc afinele pregatite pt afinata si cand imi admiram raftul cu bidoanele in care "se pregateste" afinata, ciresata si visinata mi-a parut rau ca nu aveam telefonul sa va trimit o poza. Pana la urma sunt si eu gospodina, intr-un fel  [:-)))]  [:-)))] , am si eu "conservele" mele.

Laura, poți să te lauzi că ai făcut extract alcoolic [:p]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, vroiam sa caut pe net dar va intreb intai pe voi. am mult busuioc in gradina, oare cum pot sa il pastrez peste iarna? Mie imi place mult si il folosesc in multe mancaruri. El e in floare acum, ar merge oare uscat si apoi macinate /zdrobite frunzele?

Da, merge. Noi așa facem cu cimbrul și ține foarte bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună dimineața și de la mine,

 

Am o perioadă mai gri așa, sunt foarte obosită deși nu fac mare lucru. Bine că e vineri azi, deși în weekend mi-am planificat niște chestii pentru birou care nu se pot face în timpul săptămânii (na, ”avantajul” de a lucra în IT - unele lucruri le poți face doar când alții stau și nu lucrează  [zirea] ).

 

Laura, poți pune busuioc și la congelator, tocat mărunțel (sau strivit într-un mojar) și apoi amestecat cu ulei de măsline, pus în tăviță de cuburi de gheață și după ce se congelează în pungă cu zip. Scoți și pui în sosuri pentru paste, de exemplu.

 

Anja, mă bucur pentru rezultatul negativ al lui Nicho și că ai reușit să-ți aduci părinții la tine! E mare lucru să nu-ți mai faci griji pentru ei.

 

Glimmer, faină cămara ta! Eu nu pun nimic, n-am cămară la apartament, nici nu mă pricep să pun. Pune mama și îmi dă și mie (anul ăsta am luat ceva când am fost la ei, dar nu știu când mai ajung). Pentru restul găsesc de cumpărat când am nevoie.

 

Fleur, sper să înceapă cu dreptul Eric la noua școală și să fie mai simplu și pentru tine! Referitor la mașina de spălat vase, eu recomand cu două mâini dacă ai unde și cum să o instalezi.

 

La discuții despre școli și ghiozdane nu mă bag că nu mă pricep. Din ce văd în jur (prieteni cu copii) lumea nu mai vrea școală online, o parte din profesori nici măcar nu și-au dat silința să intre în contact cu copiii în perioada martie - iulie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 Aseara am coborat in beci sa imi duc afinele pregatite pt afinata si cand imi admiram raftul cu bidoanele in care "se pregateste" afinata, ciresata si visinata mi-a parut rau ca nu aveam telefonul sa va trimit o poza. Pana la urma sunt si eu gospodina, intr-un fel  [:-)))]  [:-)))] , am si eu "conservele" mele.

 

 

afiiinaaataaaaaaa!!!! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, vroiam sa caut pe net dar va intreb intai pe voi. am mult busuioc in gradina, oare cum pot sa il pastrez peste iarna? Mie imi place mult si il folosesc in multe mancaruri. El e in floare acum, ar merge oare uscat si apoi macinate /zdrobite frunzele?

 

pus la congelator direct, taiat subtire.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...