Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

silvia, tescovina sa cheama tuica aia [:)]. Si e  mai naspa la gust si mai slab calitativ decat tuica de prune. Eu zic sa iei niste masuri, asa risipa...!  [alcool]

Eu in "-ate" nu pun tuica, le strica  gustul. Pun doar alcool rafinat din cereale (si zahar, sa faca sirop) .

 

dana, imi pare rau ca nu esti ok. Eu as lasa macar o zi fara nimic legat de job. Fa altceva sa te "reincarci" un pic [pup]

 

 

Miha, astept poze  [il]  [il]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 965
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Laura cum faci afinata? As putea încerca, beau numai eu, deci as face cam un litru :). 
 

De vișinata mi-e dor, dar nu găsesc visine nicăieri :(. Aveam o colega ce avea un vișin acasa in curte, dar s-a mutat de pe insula...Voi merge sa întreb la magazinul de plante dacă pot sa ne aduca un vișin, sa îl plantam in curte. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimi,

 

Azi P a inceput scoala. J marti. Avea ceva emotii, dar cand a revazut colegii s-a mai linistit, ba chiar se bucura ca nu s-a vazut cu unii din martie. Doamna de anul asta pare ok - zic pare ca doar am vazut-o 10 min in curtea scolii cand i-a instructat cum sa intre in clasa. Sunt 26, cred ca cea mai mare clasa e a lor si au intrat pe rand. Nu poarta masti. Se dau cu gel la intrarea in scoala. Vor manca pranzul in clasa, nu in cantina ca sa restrictioneze interactiunea cu alte clase. Pauzele incep la ore diferite pe acelasi motiv. Nu au avut voie decat cu mancare si apa, nu ghiozdan, nu caiete sau altceva. Sa speram ca va fi bine!

 

Anja, ma bucur ca Nicho are test negativ.

 

Seri, idem. Bafta la scoala! 

 

Viv, sper ca esti ok.

 

Miha, ce tare cu Silvia ca gateste ca in Ardeal. Ma bucur ca nu mai aveti cazuri.

 

Fleurdelise, bafta la scoala si tie si lui Eric. Foarte aiurea cums e pun etichetele negative cand profesorii stiu cel mai bine cat ii afeceteaza asta pe copii. Sper sa fie ok la scoala asta si sa ii placa.

 

Glimmer, este si preferata mea! (vinerea)

 

Daniela [pup] [grup] pentru perioada gri. Sper sa treaca. 

 

Laura, bune 'conserve' faci, cu afine.

 

Ca si Marion, nici pe mine nu ma tenteaza sa fac conserve aici pentru ca in general calitatea fructelor este asa si asa. Nu sunt bine coapte, chiar daca le cumpar de la magazine scumpe. Iar ce facem noi in gradina este asa sa guste fetele, nu am spatiu sa fac cultura ca lumea + vremea le strica.

 

Acum de ex am gasit niste prune chiar bune si o sa incerc galuste. Nu am mai facut decat o data, sper sa imi iasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intentionez sa fac si cornata, daca mai gasesc fructe in piata saptamana viitoare [;)]

 

stii ca e preferata mea!!!

 

in ton cu discutia cu conservele, anul asta am facut mai putin gem ca de obicei. dar am facut limoncello... care a iesit genial, nu mai cumpar in veci din magazin! nu as avea lamai in curte (ceeace n-ar fi rau deloc :)))) )

 

astept septembrie mai incolo sa fac zacusca - noi mancam (si-s foarte picky, nu imi place decat cea facuta de mine. nu o suport pe cea cu morcovi sau care e dulce).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, o sa fac poze :). 

 

Apropo pe poze, am primit prima comanda oficială. (Alea de la laborator am zis ca nu vreau bani pe ele). Și nu știu cât sa cer Pt munca mea. Sunt cunoscuți, deci nu pot cere nu știu cât...

 

Uita-te pe niste situri de poze de la voi, ca sa iti faci o idee de preturi.

 

Eu stiu niste fotografi in UK. Unul cere 10 lire pe poza digitala si clientul o printeaza cum vrea el. Daca o vrea direct printata, scorurile incep de la 30 cu rama cu tot.

Altul insa incepe de la 80, numai printata si numai de la 13/18 cm in sus. Fiecare are alt stil + se adauga comision de transport etc.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura cum faci afinata? As putea încerca, beau numai eu, deci as face cam un litru :). 

 

De vișinata mi-e dor, dar nu găsesc visine nicăieri :(. Aveam o colega ce avea un vișin acasa in curte, dar s-a mutat de pe insula...Voi merge sa întreb la magazinul de plante dacă pot sa ne aduca un vișin, sa îl plantam in curte. 

 

 

Intr-un bidon de plastic de 5l (de la apa plata), spal si pun 2-2.5kg de afine. Printre ele pun 1kg de zahar. Le las asa ( mai invart /le scutur /le dau cu capul in jos la 2-3 zile, sa se topasca zaharul) 7-10 zile. Pun apoi 1l de alcool dublu rafinat de 90 de grade , infiletez capcaul si "uit" de ele cel putin o luna.  Scurg apoi intr-un alt bidon siropul cu alcool si mai pun odata peste ce ramane (afine cu un pic de sirop alcoolizat) alcool mai slab, de 30 de grade (merge cu alcool de 90 diluat cu apa sau cu vodca , pt ca e tot asa, fara gust puternic).  Le mai las asa un timp (tot 2-3 saptamani, sa se macereze /amestece gustul)  si pun ce iese tura a doua peste prima tura de siriop care e alcoolizat mai tare. Ce rezulta se savureaza cu placere. 

 

Mai e varianta in care pui zahar peste fructe, astepti 2-3 zile sa se faca sirop, scurgi siropul, amesteci cu alcool /vodca si asta e tot. Mie imi place mai mult varianta mea, exploatezi fructele pana la ultima picatura  [:-)))]  [alcool] . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...