Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

toarce tot timpul


Recommended Posts

 

 

3 ani de cand l-am adoptat. E un membru al familiei, e mezinul nostru iubit. Toti vrem sa ne petrecem timpul cu el, fiecare in felul lui: tac-su il urca pe dulapurile din bucatarie (la cerere, bineinteles, nu cu forta) sa exploreze pe acolo si sa-si mentina conditia fizica, frat-su mai mare ii arunca mingi si se joaca cu el, sor'sa il mangaie si-l cerceteaza centimetru cu centimetru, de la mustati la coada dar ii si taie unghiile, il bibileste etc., iar eu ... sunt mama lui, pe mine ma iubeste cel mai mult. Si eu pe el. Am recitit din urma, ce scrisesem in urma cu 3 ani. E chiar mai bine decat mi-as fi imaginat. Din fericire, e sanatos, curatel si foarte rezonabil, e foarte usor sa-l ai ca animal de casa. Stau si ma intreb cum se face ca un suflet nascut la tomberon si crescut pe strada (a stat vreo trei saptamani la orfelinatul de copii - pisici inainte de a-l adopta) este atat de iubitor, inteligent si civilizat. Are un fotoliu al lui, de care se agata si pe care l-a facut franjuri, nu-i nimic, nu ma deranjeaza, oricum nu-mi prea placea fotoliul ala. Are un arbore de catarat in balcon, acolo ii place sa si doarma in cursul zilei. Casa e plina de jucarii pentru motan. Ma surprind pe mine insami cat sunt de calma si de rabdatoare in preajma lui. Asa e cu al treilea copil, te bucuri de fiecare moment petrecut impreuna . E drept ca nici nu merge la scoala, nu are teme si examene, viata sociala si prieteni, nu va trebui sa devina independent intr-o zi etc. P.S. Nu-i place sa mearga cu masina. Deloc. Ceea ce ne reaminteste ca este pisica, nu om. Din cand in cand il ducem la bunica-sa, la 100 de km distanta, atunci cand noi plecam in vacanta. La maica-mea este bine ingrijit, rasfatat, asa ca merita sa ne chinuim cu drumul.

 

Ce fain!

 

De 6 zile, sunt și eu "mamă" de două pisicuțe drăgălașe, în vârstă de 3 luni, Astra și Luna.

Le-am luat de la o familie undeva la țară, am făcut vreo 200 km să le luăm!

Sunt simpatice foc, cu personalități destul de diferite, se iubesc și se joacă împreună ca în poveștile lui Creangă.

Astra e complet neagră, zici că e din catifea, e cea mai curioasă, agitată și nebunatică. Și mai fricoasă. Luna e negru cu alb (figaro) și e o dulceață, e calmă și chill.

S-au adaptat repede, merg la litieră și mănâncă foarte bine, chiar prea bine.

 

Întrebare: de câte ori dați de mâncare pe zi la un pisoi? Cât uscată, cât umedă?

 

Sunt destul de cuminți lăsate singure, sunt calme noaptea (dorm pe spătarul canapelei din salon, cu mici incursiuni în patul meu) și, ura!, sunt calme în mașină. Pe drumul de întoarcere de 2 ore jumate, au dormit în cușcă.

 

Le-am tratat anti-purici (că aveau!, mama lor ieșea pe afară) și urmează prima vizită la veterinar.

 

Nu știu zău cum am stat 4 ani fără pisici. Fiu-miu e în culmea fericirii și pe mine mă bine-dispun și relaxează enorm.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 67
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Pisicile mele au hrana uscata tot timpul la dispozitie, nu le masor niciodata. 

Pliculet le dau, dar nu zilnic. Dar ale mele ies afara si au activitate fizica  destul de mare. 

Noi avem 3 pisici si un caine mare si deja mancarea a ajuns sa fie un procent pe care il simtim din bugetul lunar. Mi se pare ca au crescut foarte mult preturile la mancarea pt animale. La unele marci cred ca in ultimul an aproape s-au dublat preturile . Pisicile mai primesc si bucatele de carne cruda daca se nimeresc prin bucatarie cand gatesc.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, ce dragut  [il]  [il]  [il]  ma bucur mult pt voi.

 

Sheela (zapacila  ) are mereu mancare uscata...umeda ii dau de 1-2 ori pe zi, depinde...mananca doar cand ii e foame, are 3 kg...are 3 culori, cica aduce noroc  e de mai bine de 4 ani la noi, am adoptat-o cand avea 1 an (e bulgaroaica, are pasaport bulgaresc/UE)...are 2 usi ale ei, cu microcip (la sufragerie, in gradina si la bucatarie, in curte), dar mai mult sta in casa..iar cand pleaca, doar ca sa prinda insecte si pe pajistea de langa casa  doarme langa mine in pat  [ph34r] dimineata cand ne trezim, vine si ma pupa cu nasul...e precum un catel, unde merg eu, hop si ea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, cum si noi avem doi pisoi, tineri, am sa-mi permit sa sciu, nu ca as fi eu experta in domeniul pisicilor!

 

La noi, fii mio le-a luat de la inceput totul separat, doua postamente pentru mincare, pentru apa, doua toalete, doua chestii din alea chipurile de dormit(ca niste perne) de care pisicile nici nu s-au atins decit s ale m,archeze inainte de a fi castrate si deci au ajuns la gunoi ca mie mi s-a parut ca au mirosit in continuare, desi le-.am spalat(adica bani arunbcati..)

 

Deci nu impart nimic, au totul separat.

 

Cu mincarea, noi nu le dam decit foarte rar mincare solida, doctorita a spus ca nu trebuie sa aiba prea mult la discretie(asa faceam si noi la inceput avau la discretie mnincare uscata), plus ca ar cauza probleme renale.

 

Din toate marcile incercate, ale noastre maninca Shelba cel mai bine, noi le dam conform indicatiile d pe pachet, adica cam doua doze dimineata si doua seara.De cind le-am luat iarba insa, am redus si le dam o doza jumatate, pentru ca la doua raminea in castronele.

 

Si ale noastre sunt singure toata ziua, de asta e destul de dificil de dezvatat sa se urce pe mese(mie nu-mi place sa le vad urcate pe masa) , sunt foarte jucause -mai ales dupa ce maninca [:-)))] [:-)))]e o alergatura prin casa, pe mine ma ia frica ca eu inca mai am spaime. [batcap] Mie mi-au spar niste suporturi de luminari dar asta este...daca sunt singure acasa, fac ce vor si cum vor.

 

Canapeaua e in continuare acoperita cu paturi, desi parca nu mai sunt asa atrase de ea.

 

Ce stiti de sprayul ala care le tine la distanta?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pentru sfaturi!

 

Cum ziceam, nu am mai avut pisici de 4 ani (tot un pui am avut ultima data) si am uitat unele lucruri.

 

Surorile s-au facut mai obraznice, semn ca se simt bine probabil! Se fugaresc, mai darama chestii, exemplu darama tot de pe masuta de cafea din salon, Una din ele, nu stiu care, mi-a facut pipi de doua ori pe pat, o data cu mine in pat. Dar fac tot restul la litiera! Ma gandesc ca ori isi marcheaza teritoriul, dar mi se par prea mici pt asa ceva, ori sunt ca todlerii sau copiii mici care se joaca si uita sa faca pipi.x

Le-am inchis deocamdata dormitoarele, au la dispozitie tot restul casei. Toata ziua se fugaresc, se joaca, mananca si dorm.

 

Lr-am luat vase de mancare si apa separate dar am renuntat sa le separam la mancare caci indiferent cate boluri le pun, ele mananca din acelasi bol. Azi le luam copacul de pisici, am comandat online acum o saptamana. 

 

Le-am taiat unghiutele, Luna sta cuminte, Astra s-a zvarcolit de numai, ca la prima baie. Fiu-miu a fost foarte atent si nu le-a durut.

 

Saptamana viitoare vom merge, probabil, la veterinar, sa vedem cand ne da programare.

 

In concluzie, suntem topiti dupa ele!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...