Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

toarce tot timpul


Recommended Posts

Ai dreptate, sunt cea mai buna terapie, de cand le avem suntem mereu cu zambetul pe buze si nici nu ne mai ciondanim. Ne dau o stare de bine.

 

Idem. Ne chemam unii pe altii sa-l vedem ce face, cum se joaca, cum doarme. Se aude cate o voce in soapta "Veniti sa vedeti ceva. Inceeeeet". Ne apropiem in varful picioarelor si-l vedem pe baietas cum doarme pe mana lui tac-su, cu capul in palma lui. Ne-am tacanit toti cu motanul asta, chiar si cei care inca mai credeau, acum 3 ani, ca nu ne trebuie pisica in apartament  .

 

Cand spuneam ca e un al treilea copil, ma refeream si la costuri (Laura,  [flo2] ). E drept, nu este singurul pe care-l intretin, mai am o pisica abandonata de stapani pe langa bloc (are cel putin 10 ani, ei ii cumpar hrana speciala pentru seniori) si alte cateva animale la gradina, carora le duc mancare zilnic. Chiar acum fierb o oala de inimi si alte organe, sa-mi ajunga pentru cateva zile (ca felul I, la felul II primesc boabe).  Am descoperit varianta outdoor de la Royal Canin, place la toata lumea (inclusiv aricilor, se pare), mai putin cardului meu bancar.

 

Sterilizez tot ce domesticesc, dar situatia ma depaseste. Lanul de porumb de langa gradina mea a fost recoltat si s-a dovedit ca era casa unei mame - caine si a celor 3 pui ai ei. Toti foarte slabi si semisalbaticiti. Daca nu se implica autoritatile (se cearta pe aceasta tema in consiliul local si cam atat), oamenii obisnuiti, oricat de multa bunavointa ar avea, nu pot rezolva situatia animalelor fara stapan.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 67
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Baietelul meu iubit are tratament si hrana de regim de aproape 7 ani de cand l-am salvat/m-a salvat.  mersul la doctor,  analize, investigatii, etc, plus acum si fetita care baga aceleasi boabe ca el, care nu sunt ieftine, ca nu am cum altfel, dar are blana foarte frumoasa, sclipeste, ii prieste mancarea si ei...nu fac calculul la bani, ca oricum sunt multi si oricum fac totul pentru ei. intai ei, apoi eu.

 

Vizavi de blanosii fara stapan, nu-i pot salva pe toti,  in special pisici, ca astea sunt pe-aici, iar daca ma implic sufar crunt, asa mi s-a intamplat cu Neagra mea. 2 saptamani n-am fost om, n-am dormit, apoi am luat-o de langa bloc unde o hraneam de ceva timp,si dus-o la clinica , sterilizat, analize, deparazitat, a3a zi am luat-o si adus-o acasa intr-un apartament cu 2 camere. Baiatul meu, cel mai bun suflet din lume, a acceptat-o incet incet. E o zgatie mica  fetita mea, dar ii iubesc pe amandoi de mor. Si voi face totul pentru ei. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, sunt super-dragalase pufoasele voastre! 

 

Cand am adunat-o din mijlocul strazii (la propriu) pe cea mai mica din pisicile noastre am aflat si noi cum e sa ai pisici care se iubesc si se joaca impreauna. Pana atunci am avut numai razboinice (cu scuipat, flocait, tipete in mijlocul noptii cand se  intalneau intamplator prin casa). Motanul a adoptat-o imediat, a devenit partentera lui de joaca si alintat. 

 

Ioana, eu am renunatat la Royal Canin cand sacul de mancare pt Karma (cateaua noastra) a ajuns de la un pic peste 200 lei  la aproape 400 lei in cateva saptamani. Am incercat apoi diverse variante de mancare pt seniori si am gasit 2-3 marci care ii plac si ii fac bine (din cauza ca e mare si are peste 10 ani o dor soldurile, articulatii si se vede dupa cat de usor se ridica si alearga daca ii prieste, o ajuta mancarea sau nu).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici aici costul mâncării pentru animale nu e deloc neglijabil. "Avantajul" meu e că nu știu cât costa înainte de ultimele scumpiri.

Le-am luat primele crochete de la magazin specializat și numai ele, marca asta, nu cea mai scumpă, ne-ar costa cca 50 CAD pe lună, deloc puțin.

Trebuie să urmăresc reducerile fin magazine nespecializate, gen farmacii 

Deja le-am găsit Iams cu 10CAD mai puțin punga de 1.5kg.

Mâncarea umedă ambalaj individual ne duce și ea la peste 30 CAD pe lună, mănâncă împreună una pe zi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...