Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Visinata, afinata, cornata si alte conserve


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Tot de visinata vorbiti? Sa dati adresa sa stiu unde vin la intins mana  [alcool]  Mama nu cred ca a facut visinata, dar stiu sigur ca a facut mult gem de visine. Abia astept sa poata sa imi trimita un pachet ca sigur ii cer si un borcan cu gem de visine si altul de cirese amare. Asta pe langa gogosari si conopida in otet. [pofticios] Chiar am apa in gura numai la gandul lor. Mi-e dor si de malaiul de la ea, asa gustos... nici nu se compara cu faina de la magazinul de aici. E malai facut de ea la moara din sat din porumbul de pe pamantul ei. Ar merge si niste jumari la mamaliga aia!  [:-)))] Nici nu cer prea mult! 

 

Multumesc doamnelor de incurajari  [flo2]  Imi aduc aminte cat de rau mi-a fost in 2018-2019 si ajunsesem rau, fizic dar mai ales psihic. Eram in dureri non stop, doctorii nu stiau ce am, iar eu nu imi mai doream sa traiesc. Cred ca v-am mai spus anul trecut, eu asa parca imi amintesc, Sophia mi-a spus ca ea nu isi mai aduce aminte de cand nu m-a mai vazut fara sa fiu in dureri si sa plang. Asta si cu poza care a venit imediat dupa ce revenisem din Ro, unde am vazut-o pe mama reumatica si diabetica, am spus ca neaparat trebuie sa fac ceva sa nu ajung ca ea. Am avut o vointa de fier, nici nu stiu de unde?! am razbatut prin dureri, am inceput sportul si dieta, disciplina in farfurie si viata, dar fara suportul lui Mr. si al Sophiei nu as fi reusit. Imi faceau galerie de pe margine, m-au sustinut si ma sustin mereu. Cand ma mai doboara durerile si ma apuca bocitul imediat imi sar in brate si ma imbratiseaza tare si incurajeaza. Miss imi tot zice: don`t worry, mummy! you will be ok, I am here!  [il]  le-am spus ca fara ei nu stiu ce as fi facut, ei ma tin pe linia de plutire. La noi in familie imbratisarile se impart stanga-dreapta de dimineata pana seara, ne trezim si ne pupam si imbratisam, nu iesim din casa fara pupici si imbratisari, nu merge Miss in patul ei la culcare pana nu sare intre noi sa ne pupam ... cat a stat acasa acum in lockdown mereu a stat catarata de gatul meu, a vrut pupici si imbratisari non stop. 

 

Plecam sa culegem mandra de la scoala si ne oprim in parc. Tare cald ( 24 grade) si frumos e acum afara, o zi de toamna adevarata. Am facut deja 7 mile pe jos azi [pk] , Mr. si mai mult ca el a fost si la alergat de dimineata. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna. 

 

Am fost și eu la o plimbare lunga cu W, după ce am ajuns de la job. Programul s-a schimbat de când a început Silvia școala, Pt ca ea începe târziu și termina târziu, am schimbat “locul” la plimbari. Iese ea dimineața când eu lucrez dimibeata, și ies eu dupamasa, ca ajung înaintea ei. In zilele in care sunt eu de dupamasa, ies eu dimineața cu el, ca ies mai târziu și iese ea când ajunge. Seara e totdeauna rândul lui Ovi :). Așa ca azi am profitat de dupamasa însorita și mai calda, și am mers o ora. 
 

Strumphi, ma bucur mult Pt tine, Pt voința ta. Și Pt ca sunteți mai bine cu toții, mesajul tău de săptămâna trecută nu suna deloc încurajator, cu toți trei bolnavi. 
 

Silvi, Wow, bravo și mult succes! Pt mine dreptul e un domeniu SF :). Îmi place de joaca lui Iulia cu tatăl tău :). 
 

Laura, ce grădina frumoasa are tatăl tău! Ce mult ai reușit sa faci in Weekend! 
 

glimmer, am uitat sa îți laud cămara! 
 

Fleur, ma bucur ca ti-a revenit energia! 

 

Viviana, succes Silviei! Ma bucur ca e Ok cu sănătatea. 

 

Corina, îmi pare rău ca nu ai vesti despre un job nou, va apărea când va fi momentul. 
 

Daniela, cum te mai simți? Ti-a mai trecut oboseala? 

 

Si Diana s-a hotarat sa își continue facultatea, ea a făcut jumate aproape. Are nevoie de un curs de 7,5 puncte sa se poată înscrie sa continue, îl va lua pentru semestrul viitor, sunt înscrierile acum in Septembrie. Îl ia la distanta. Și apoi Pt toamna viitoare, se va înscrie la continuare, încă nu știe cum va fi, la distanta sau in clasa. Ea a început web design, vrea sa își ia diploma și sa încerce sa între in domeniu, asta s-a hotarat ca vrea sa facă. 
 

La noi cazurile de covid sunt in continua scădere. Săptămâna trecută s-au făcut record de teste PCR, 126 000, cu 50% mai mult decât cu o saptamana înainte. Cazurile pozitive sunt in scădere, de la 1,5% acum doua săptămâni, la 1% săptămâna trecută. Asta pe țara.
Pe insula, a fost un singur caz la 825 de teste (60 000 de locuitori, plus ce turiști or mai fi). 0,12% cazuri. 

In alta ordine de idei, umărul meu nu e bine. După ce 2 zile a fost relativ Ok, durerea a revenit mai tare, de vineri încoace sufăr din nou. Azi m-a sunat gimnasta medicală (al meu zice ca e fizioterapeuta, dar nu face decât exerciții medicale, nu ce fac fizioterapeutii in Ro) și vineri am din nou vizita la ea, sa investigheze mai departe. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oh, Silvi,  bravo, ai toata  admiratia mea!

 

Azi a  fost, este sfanta Marie,  abia acum mi-am amintit, la multi ani Mariilor mici!

Am sunat-o pe soacra mea care mi-a spus ca este ingrijorata pentru fii-mea, ca s-a  facut tare draguta, si umbla multi nenorociti prin targ, ca  a vazut la televizor si se teme pentru ea, ca daca era basmuta  si  nu avea asa picioare frumoase, parca nu s-ar fi temut [:-)))]- she made my day.

 

==

Strumphy, eu te-am cunoscut prima oara ca in poza din 2019 si mi s-a parut ca esti tare draguta si mi-ai placut.

Apai, cand te-am vazut in februarie anul asta, oau, si mai draguta, de admirat atat vointa! Insa vocea a  ramas. Ai o voce si un accent inconfundabile.

 

Cea mai tare faza care mi-a ramas in memorie din februarie de la  intalnire.

Mister statea pe jos in restaurant  si se juca cu titirezii cu Sophia si cu Vivi. La un moment dat Sophia si Vivi s-au dus la toaleta cu Black, dar Mister a ramas pe jos cu titirezii, asteptandu-le.

Atunci am zambit larg si mi-am zis ca daca intra un nou client in restaurant ce vede? un adult, pe jos, jucandu-se cu  niste titirezi.  [:-)))] 

Cel  mai fain moment pe care il poate oferi un tatic dedicat si iubitor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

S-au împlinit trei ani zilele astea de când au fost prietena mea cu soțul ei de atunci (s-au despărțit între timp) la noi. Știind cât de mult duc dorul vișinelor, el a cumpărat un puiet și era pregătit sa îl aduca, dar nu a început in rucsac, au venit numai cu bagaj de mâna. A zis ca l-a plantat și sa îl iau când mergem cu mașina in țara. Nu am mai fost de atunci cu mașina...

Maine sunt hotărâtă sa intru la magazinul de plante sa ii întreb dacă îmi pot aduce ei un vișin. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Și tot zilele astea, mai exact alaltăieri, s-au împlinit 13 ani de când am ajuns pe insula, după 3 zile de călătorit din Ro, înnoptat in Polonia, vapor din Polonia in Stockholm, timp de 18 ore, am dormit a doua noapte acolo, apoi vapor din Stockholm in Visby, am ajuns la miezul nopții. Nu am uitat nimic din călătoria aceea. A fost cea mai mare cotitura din viața mea. Atâtea amintiri frumoase...

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Maine sunt hotărâtă sa intru la magazinul de plante sa ii întreb dacă îmi pot aduce ei un vișin. 

 

 

Nu ma pricep dar cred ca merita intrebat daca iti trebui un singur pom sau doi (diferiti)...ceva de polinare. Dar, eu zic...habar nu am. Stiu ca unii pomi nu se polineaza singuri. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...