Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Visinata, afinata, cornata si alte conserve


Recommended Posts

Nu ma pricep dar cred ca merita intrebat daca iti trebui un singur pom sau doi (diferiti)...ceva de polinare. Dar, eu zic...habar nu am. Stiu ca unii pomi nu se polineaza singuri. 

 

Trebuie luat un soi autofertil.

 

Mihaela, eu am comandat de aici jardina.eu  3 visini asta toamna. Mi i-au trimis in franta si transportul nu a fost scump deloc. F multumiita am fost de ei. Sunt pomi de 2 ani cu coroana proiectata. Toti 3 s-au prins. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mersi ant, nu m-am gândit ca și vișinii ar fi așa. Fosta mea colega care avea vișin in curte avea un singur vișin. 
 

Mcoca, chestia e ca eu nu ma pricep deloc. Am nevoie de cineva care cunoaște solul de aici (e foarte calcaros, bazic, sunt plante care nu cresc deloc aici-rhododendron sau plante care cresc numai aici-acel salmbär de ziceam acum câteva zile) și clima, sa îmi aduca un pom (sau doi) care sa reziste in clima noastră. 
Nu sunt sigura ca vișiniul de la prietenii noștri ar fi rezistat. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am încercat sa comand de pe site, dar nu pot alege decât România.

 

m-am uitat pe comanda mea si vad ca nu am pus tara :))).

Nu mai stiu cum am facut, dar stiu ca inainte am vorbit cu ei la telefon. F simpatici.

E bine sa vorbesti sa le expui problema ta.

 

Uite ce zic aici:

La Jardina.eu preturile sunt exprimate in LEI si EURO deoarece comercializam produsele noastre pe tot teritoriul Uniunii Europene.

https://jardina.eu/pages/delivery-information

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum a fost exact? Ai plecat tu cu jobul sau Ovidiu cu jobul lui? Parca el...?

Cu fetele cum a fost cu scoala? Stiu ca ai zis ca Diana facuse in Ro pana la clasa a 4-a, Silvia era micuta.

Cum a fost cu limba, de ex Diana cum a intrat in anul urmator scolar? A intrat intr-a 5-a, sau a facut un an pregatitor de limba si a reluat scoala anul urmator?

In rest, din cate citesc, s-au adaptat bine, aveti un sistem bine pus la punct.

Sa va fie bine in continuare!  [flo2]

 

Și tot zilele astea, mai exact alaltăieri, s-au împlinit 13 ani de când am ajuns pe insula, după 3 zile de călătorit din Ro, înnoptat in Polonia, vapor din Polonia in Stockholm, timp de 18 ore, am dormit a doua noapte acolo, apoi vapor din Stockholm in Visby, am ajuns la miezul nopții. Nu am uitat nimic din călătoria aceea. A fost cea mai mare cotitura din viața mea. Atâtea amintiri frumoase...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma pricep dar cred ca merita intrebat daca iti trebui un singur pom sau doi (diferiti)...ceva de polinare. Dar, eu zic...habar nu am. Stiu ca unii pomi nu se polineaza singuri. 

[:)] polenizare

Dar asa este.

Daca e autofertil ii ajung florile lui.

Daca e autosteril ii maitrebui flori de la altul.

Am invatat si eu cautand  visini.

Puiutul meu e autofertil.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Cum a fost exact? Ai plecat tu cu jobul sau Ovidiu cu jobul lui? Parca el...? Cu fetele cum a fost cu scoala? Stiu ca ai zis ca Diana facuse in Ro pana la clasa a 4-a, Silvia era micuta. Cum a fost cu limba, de ex Diana cum a intrat in anul urmator scolar? A intrat intr-a 5-a, sau a facut un an pregatitor de limba si a reluat scoala anul urmator? In rest, din cate citesc, s-au adaptat bine, aveti un sistem bine pus la punct. Sa va fie bine in continuare! [flo2]

 

Ovi a venit. A făcut un an suedeza in Ro, făcând naveta in fiecare sâmbăta de la SM la Cluj, fusese la interviu in Buc la o firma romană care era in colaborare cu una suedeza care angajau medici. Interviul a fost in 2006, in primăvara. Se pregăteau de intrarea Ro in UE si recrutau deja. Pana in mai 2007 a învățat suedeza, a primit certificatul și in Iunie l-au chemat la interviu aici. El văzuse asadar Visby înainte. :) 

 

Diana a intrat la clasa specială de limba, erau vreo 4 copii :). Dar era deja prezentată clasei in care urma sa între, toți o așteptau.
N-a pierdut nimic la școala, aici școala nu merge in ritmul din Ro mai ales in clasele mici, adică pana in a 9-a. La mate oricum era avansată fata de copiii de aici iar la restul a fost Ok, nu e așa strict ca in Ro. Au fost foarte cooperanti, Diana după 4 luni vorbea și scria suedeza încât a început semestrul al doilea din cl.5-a cu clasa ei normala, a mers extraordinar de rapid cu limba. La suedeza după un an ii depășea pe colegii ei suedezi la limba suedeza :)). 

Silvia era mică, împlinea 4 ani la 4 zile după ce am ajuns aici :). Ea a fost mai greu de integrat, 6 luni n-a vorbit nimic la cămin, apoi brusc a început sa vorbească suedeza ca orice copil suedez :))). A acumulat 6 luni și apoi a știut totul perfect :)). A fost o ciudățenie :). Acasa noi vorbeam romană și îmi impuia capul cu povesti ce nu le putea spune la cămin in suedeza. 

 

Amândouă fetele au avut suport de la profesoara lor de romană, care are rol și de a ajuta copiii sa se încadreze și ii susține inițial cu limba suedeza, apoi trece la susținerea și menținerea limbii romane. Acum nu mai face Silvia romana, de când e la liceu. Dar ea a învățat sa scrie ortografic in romană la școala :). A învățat foarte multe, eu am recunoscut mereu ca nu puteam sa o invat acasa. 
 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...