Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Visinata, afinata, cornata si alte conserve


Recommended Posts

faci niste rationamente gresite (sau incurcate, ca eu nu inteleg care e legatura in ce spui tu). definitia de caz e foarte clara. si da, nu te testezi la orice muc si stranut. daca totul trece in 2-3 zile si esti apoi ok nu are niciun rost sa te testezi. daca dupa 2-3 zile de izolare nu scade febra, ai dureri in gat si alte simptome asociate, da, suni din nou si faci testul. gratuit. nu are niciun sens sa te testezi "din cand in cand"

Rox, eu incerc sa inteleg rationamentul tau: daca iti trec simptomele in 2-3 (eventual ajutate de paracetamol, sa zicem), sigur n-ai avut covid, si e ok sa iesi in a 5-a zi la o masa cu prietenii (e doar un exemplu de loc in care nu se poarta masca)?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Rox, eu incerc sa inteleg rationamentul tau: daca iti trec simptomele in 2-3 (eventual ajutate de paracetamol, sa zicem), sigur n-ai avut covid, si e ok sa iesi in a 5-a zi la o masa cu prietenii (e doar un exemplu de loc in care nu se poarta masca)?

 

nu, nu sa iesi la socializare, si alt loc unde sa nu port masca nu stiu. Dar nu e de testat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

OK ,poate gresesc eu, dar vreau sa intreb asa: daca de ex am niste simptome, febra, tusesc si ma doare capul. Nu ma testeaza nimeni, ca nu-s defeinitie de caz. Ma izolez. Imi trece dupa 3-4-5 zile. Nu mai apare nimic dupa. Ce fac? Trebuie sa stau izolata toate cele 14 zile, sa presupun ca automat am avut covid? Sau pot sa ies dupa ziua 7 sa zicem, ca poate a fost un alt fel de viroza?

 

Din alt unghi privita problema: Sa zicem ca am simptome covid vs viroza obisnuita (febra, tuse, rinoree) de mai multe ori in urmatoarele luni. Ce fac, automat ma izolez cate 14 zile de fiecare data, indiferent cate zile ma tin simptomele? Fac presupunerea ca de fiecare data am luat virusul sars-cov 2? Cine imi da atata concediu medical, sa zicem de 3 ori cate 14 zile? Eu personal, anii trecuti am mai trecut prin episoade de tuse/rinoree/dureri de cap, fara febra insa. Chestii care imi treceau repede, in 3-4 zile, maxim 1 saptamana. Erau din ciclul "raceala tratata trece in 7 zile, netratata trece intr-o saptamana". Acum daca as pati asa ceva... sa ma consider covid cu 14 zile izolare de fiecare data? Sau cu copiii la fel, daca incep sa le curga nasul de ex acum cand vine sezonul rece, ii tin in izolare cate 14 zile de fiecare data, potential covid? Cum trebuie proccedat. Pana acum a fost cald, cand nu au circulat virozele comune.

 

 

faci niste rationamente gresite (sau incurcate, ca eu nu inteleg care e legatura in ce spui tu). definitia de caz e foarte clara. si da, nu te testezi la orice muc si stranut. daca totul trece in 2-3 zile si esti apoi ok nu are niciun rost sa te testezi. daca dupa 2-3 zile de izolare nu scade febra, ai dureri in gat si alte simptome asociate, da, suni din nou si faci testul. gratuit. nu are niciun sens sa te testezi "din cand in cand"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ok, deci nici la job, 14 zile co medical. 

Dar totusi de ce definitia de caz este atat de stricta? In conditiile in care raspandirea virusului este destul de accelerata, rapida, se transmite de 10 ori mai usor decat virusul gripal.

nu, nu sa iesi la socializare, si alt loc unde sa nu port masca nu stiu. Dar nu e de testat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ok, deci nici la job, 14 zile co medical. Dar totusi de ce definitia de caz este atat de stricta? In conditiile in care raspandirea virusului este destul de accelerata, rapida, se transmite de 10 ori mai usor decat virusul gripal.

 

la birou nu socializezi si stai cu masca. Nu ai simptome, mergi. Te consulti si cu angajatorul. Depinde si de regulile acestuia. Nu inteleg de ce musai 14 zile concediu la orice stranut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna seara

 

Fleur multumesc  [flo2]  si fizic si online. nu stim inca cum. deja am obosit. nu am cuvinte...

 

strumphi multumesc  [floare3]  daca ma ridic maine din pat la cate kg de carti am carat singura azi,...fiind noua, nu ma baga nimeni in seama.. cred ca durerile mele de secole doar cu bisturiul mai trec.

 

La Multi Ani fetei tale , miha! sa fie sanatoasa!  [flo]

 

vizavi de filmat orele, sunt multe porcarii facute de elevi. daca nu esti in situatia  asta, stiu cum pare. dar nu voi intra in nicio discutie.

 

numai bine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai pt ca stranut, tuse, dureri in gat - am pus special simptomele comune, deci am exclus febra, care e cea mai grava - sunt posibile semne Covid. De aceea, daca nu te testezi, de unde stii ce ai si cat trebuie sa stai izolat? La acest lucru ma refeream cand spuneam "testare din cand in cand" - adica de fiecare daca cand tusesti, te doare gatul etc. (testarea la cerere, repet, mi se pare f scumpa pt un om de rand, de conditie medie). 

 

 

la birou nu socializezi si stai cu masca. Nu ai simptome, mergi. Te consulti si cu angajatorul. Depinde si de regulile acestuia. Nu inteleg de ce musai 14 zile concediu la orice stranut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...