Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Visinata, afinata, cornata si alte conserve


Recommended Posts

 

 

Pai pt ca stranut, tuse, dureri in gat - am pus special simptomele comune, deci am exclus febra, care e cea mai grava - sunt posibile semne Covid. De aceea, daca nu te testezi, de unde stii ce ai si cat trebuie sa stai izolat? La acest lucru ma refeream cand spuneam "testare din cand in cand" - adica de fiecare daca cand tusesti, te doare gatul etc. (testarea la cerere, repet, mi se pare f scumpa pt un om de rand, de conditie medie).

 

eu am scris mai sus exact acest lucru. Ai simptome, stai acasa, suni telverde, ei te ghideaza. Nu te testezi decat daca e cazul si nici nu stai inchis in casa cate 14 zile daca nu mai ai niciun simptom.

 

fix de pe site-ul WHO, ghid oficial: ”

  • Stay home and self-isolate even with minor symptoms such as cough, headache, mild fever, until you recover. Have someone bring you supplies. If you need to leave your house, wear a mask to avoid infecting others. Why? Avoiding contact with others will protect them from possible COVID-19 and other viruses.
  • If you have a fever, cough and difficulty breathing, seek medical attention, but call by telephone in advance if possible and follow the directions of your local health authority. Why? National and local authorities will have the most up to date information on the situation in your area.”

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Va mulțumesc mult Pt urări! 
 

Gata, am sărbătorit sărbătorita. :) Am urmat sfaturile voastre și am montat tortul aseară după ce am ajuns acasa de la job, a ieșit perfect. Silvia și l-a ornat după plac. 
Mâine e ziua prietenului ei, va fi acolo la masa cu familia lui. Azi a fost el la noi :). Iar poimâine e ziua prietenului Dianei. Trei unul după altul. :) 

 

Seara frumoasa! 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am scris mai sus exact acest lucru. Ai simptome, stai acasa, suni telverde, ei te ghideaza. Nu te testezi decat daca e cazul si nici nu stai inchis in casa cate 14 zile daca nu mai ai niciun simptom.

 

 

 

Adica daca esti asimptomatic te duci la cumparaturi, munca, etc  ca sa reusesti sa infectezi pe altii ? 

 

Sunt de acord cu ce scrie Monica, testele la cerere sunt f scumpe. Pana la urma Firea a asigurat ceva, ca era mare tam -tam era in toata media ? Dar concret ? 

Iar dsp cred ca sunt cam depasiti de situatie. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adica daca esti asimptomatic te duci la cumparaturi, munca, etc  ca sa reusesti sa infectezi pe altii ? 

 

Sunt de acord cu ce scrie Monica, testele la cerere sunt f scumpe. Pana la urma Firea a asigurat ceva, ca era mare tam -tam era in toata media ? Dar concret ? 

Iar dsp cred ca sunt cam depasiti de situatie. 

 

Pai de aia ai masca .... cu masca riscu scade cu 98%, ceva de genul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Până la urmă mi-am făcut un test azi, am prins aseară un loc liber (probabil anulase cineva programarea în ultimul moment). Oricum voiam să-mi fac testul săptămâna viitoare, că poate nu e cazul să stau de ziua mea izolată (ziua mea pică în cele 14 zile de izolare, dacă am ceva). Și n-aș vrea să-l îmbolnăvesc pe al meu sau pe altcineva. Rezultatele probabil o să vină luni sau marți.

 

Partea proastă e că la întoarcere o deșteaptă mi-a șters aripa din spate și a plecat, nici măcar n-a oprit! Eram aproape de casă, pe o străduță strâmtă, eu intrasem deja pe stradă ea ieșea din parcare. A venit către mine fix în locul unde era strada mai strâmtă (dacă intra la loc în parcare eu puteam să trec și ieșea și ea liniștită, dar na, se grăbea). Eu am tras cât mai tare dreapta și stăteam, deșteapta a trecut cu botul mașinii de mine și m-a atins cu partea din spate (probabil a mișcat volanul). Eu stăteam pe loc. Am claxonat, nici măcar n-a catadixit să se oprească, a făcut dreapta și a intrat pe bulevard. Nici numărul nu i l-am văzut  [zirea] . Noroc că nu m-a lovit rău, e zgâriată pe aripă. Dar m-am enervat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...