Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Visinata, afinata, cornata si alte conserve


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

[:-)))] Alaltaieri am incins focul in gratarul rudimentar sa  coc vinete.

E posibil sa-l fi incins prea mult ca s-a contorsionat, un picior  i s-a scurtat  cu 5 cm si era gata gata sa cada peste mine.

L-am stins cu furtunul, am decretat ca e mort la datorie si am plecat sa cumpar altul nou si frumos.

Ieri ne-a luat o ora si ceva mie si fii-mi  sa montam gratarul cel   nou si frumos.

Eu am fost omul de mingi.

Adica, adu-mi surubul, surubelnita, tine contra, adu-mi piciorul, capacuul, tava, gratarul, cheia de 8, saiba, nu te uita pe schite ca nu ai sa intelegi.

 

Si, am pus carbune, lemnisoare am  dat foc, jarul s-a stins  prea repede, am scos vinetele, am facut din  nou jar. M-am chinuit sa le  coc.

Prima oara.

Si au fost si multe ale naibii.

Acuma am asa, gata

12 borcane zacusa

12 borcane zacusa cu ciuperci

6 borcane zacusca cu ciuperci si  boia afumata - i-a dat boiaua asta un gust excelent.

 

Am pus si vinete la congelator.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Văd că sunteți tăcute în weekend, toată lumea i ocupată cu zacuști, începerea școlii șamd.

Silvi8 știu că e la cules de vie. Ce frumos o fi!

 

Noi ne începem ziua. E foarte frumos azi, foarte rece noaptea și dimineața, toamna își intră în drepturi.

 

Am mâncat la.micul dejun magiun de casă cu pâine prăjită, de casă. Amândouă un deliciu dar pâinea, din făină integrală, e foarte sfărâmicioasă.

 

Știe cineva care face pâine la mașină, un truc să uasă mai elastică, să se țină felia mai bine, fără să adaugi gluten în compoziție?

 

Magiunul a ieșit o nebunie, acrișor și ușor caramelizat că l am fiert mult, nu am mai făcut gemuri demult și am uitat că rămâne lichid cât timp e fierbinte, tot așteptam să se îngroașe. Când s a răcit a doua zi ( am lăsat borcanele să se răcească în cuptor peste noapte) s a îngroșat exact cât trebuie.

 

Mergem la soccer, sper să revin mai târziu să mi scriu banalitățile aici. Mă întreb des de ce scriu și am ajuns la concluzia că mi place!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bravo Mihaela, să rodească și să vă bucure cu vișine multe.

Am uitat să spun La mulți ani Silviei, fericiți și multe vise împlinite!

 

Viviana, cât de harnică ai fost! Bună ideea cu boia afumată, voi încerca și eu dara viitiare când mai fac dacă mi amintesc până atunci.

 

Velvet, sunt curioasă totuși cum începe școala la voi. Care sunt măsurile luate.

 

La noi în școală măsurile se respectă în clase și în recreații, dar pe holuri e cam jale, copiii se cam amestecă și se înghesuie, la fel la toalete. În recreații fiecare clasă are zona ei.

 

Am fost la fotbal și la cumpărături. La noi în fața blocului e șantier, tot bulevardul a fost excavat înlocuiesc asfaltul. Nu mai avem acces în garaj de joi, am parcat vizavi în parcarea mall ului, e aproape dar foarte nepractic să cari cumpăraturile. Dar vom avea asfalt nou și pistă ciclabilă, cică, prin fața blocului.

 

Mai târziu vom trece pe la prietena mea cea lovită cu mingea, să le duc și lor zacuscă. Pe ea tot o mai doare lovitura, cu tot cu medicamente. Luni merge la.medic iar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc Fleur! 
 

Eu sunt liberă we asta. Azi am fost cu al meu la un visning. Și apoi sa vedem de afara alte câteva case (gen case de vacanța) de din afara, care sunt puse pe net. Apoi am gătit împreuna cu Silvia și acum ma uit la finala feminină US Open. 
 

Am cumpărat bulbi azi și mâine ii voi pune in pământ. Visinul încă nu e in pământ, era prea târziu azi. Sper sa apuce luni, mâine e de garda. 
 

Seara frumoasa! 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...