Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Visinata, afinata, cornata si alte conserve


Recommended Posts

Monica, absolut toate testele covid PCR la noi sunt gratuite. Așa a fost de la început și așa e și acum. La noi nu exista niciun termen din ăștia “definitie de caz”, “la cerere”. E un test pe care dacă ai simptome îl poți solicita sa îți fie făcut, online. Ne logam (toți cei peste 13 ani o pot face, dar testul covid pe care îl iei singur e Pt cei peste 16 ani) cu datele personale și cu Bank-ID pe site-ul unde avem absolut toate contactele cu medicii, analize, Rețete, etc. Acolo este o rubrica COVID PCR și dai click. In funcție de cum e organizat in regiunea unde locuiesti, te îndruma mai departe. De ex la noi te programezi când sa mergi cu mașina inte-unul din punctele unde recoltezi singur proba. Unde locuiește Anja, te programezi când sa ridici testul de la farmacie (sau altcineva, dacă tu nu ieși din casa ca ești suspect covid) și sa îl recoltezi acasa, apoi cineva îl lasa la farmacie. 

 

Pt copiii sub 16 ani, se programează  la medicul de familie, fiecare circumscripție sanitara are un traseu separat unde sunt așteptați pacientii suspecți. Nu ai voie sa mergi dacă ai simptome in sala de așteptare unde merge restul. La noi nu se merge la medic decât cu programare. 

La absolut toți cei care se internează in spital se ia test covid. Ma refer la cai care vin la spital din alte motive, nu suspecți covid. 
 

Dar e gratis, indiferent Pt ce motiv se face testul. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

A zis Mihaela în subiectul trecut că toate testele PCR sunt gratuite. Ca să îl faci trebuie să ai simptome, nu-l poți face doar că vrei să vezi dacă ai sau nu virusul. Eu am făcut testul la Synevo, 285 de lei.

 

Am citit azi dimineața o știre ca in Stockholm s-a aglomerat deja atât de tare, ca e coada de câteva zile Pt ca sa faci un test covid. Motivul: se duc mai nou și cei fără simptom sa se testeze :). Dar nu e recomandat, tocmai Pt ca aglomerează fără rost. Nu știu cum vor soluționa. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miha, am citit despre e-mailurile (unele șterse fără explicații) unde clar s-a văzut ca intenția Suediei a fost din start imunitatea de card...păstrând școlile deschise exact ca vector de transmisie. Școlile deschise au îngăduit acestei politici sa se transmită rapid intergenerațional virusul. Testările au fost strategic ținute sub control ... pacienților gravi li s-a administrat morfina decât sa fie transferați la Secțiile intensive (sa nu ocupe paturile). 
 

Unii spun ca e norocul Suediei (poate prin acest design de “scapă cine poate” de generații) ca de fapt cazurile scad...au eliminat majoritar pe cei vulnerabil. Chiar și lipsa de PPE a fost justificata așa. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Și in plus, Suedia a beneficiat cumva indirect de lockdown doar prin virtutea faptului ca suedezii nu au fost primiți nicăieri - fix din cauza faptului ca virusul a foat lăsat sa se răspândească in toată populația.

 

Oricum, eu sint de părerea ca este prematur sa tragem concluzii. Datele nu sint încă suficient de clare. Se Raportează diferit, se testează diferit, se strang date diferit...greu de concluzionat acum. Și greu de concluzionat pe termen lung. Chiar dacă intial tinerii au simptome ușoare, se pare ca însă poate avea efecte grave asupra inimii si plămânilor. Aparent, pari sănătos dar nu e chiar așa. Vezi procentajul de myocarditis la atleți.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ant, am citit și eu. Dar Nah, părerile sunt contradictorii, unii zic așa, alții altfel. E greu sa știi cine are dreptate. 
 

Apropo de asta cu cei ținuți pe morfina, mortalitatea in lunile Iunie-August a fost mult sub media lunară din alți ani. Explicația ce o dau ei este ca mulți din cei care au murit de covid in Aprilie-mai erau bătrâni și foarte bolnavi. Aceștia ar fi murit in lunile ce urmau, de asta mortalitatea mai mică acum. 
 

Dar ai dreptate, nu s-a terminat. Dar putem vorbi de ce se întâmpla in prezent, nu? 
 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai, asta facem nu? Discutam. Suedia merge in continuare pe modelul imunității de card. De aceea se respinge ideea măștilor ca fiind una din uneltele de Prevenție (printre altele). In alte tari unde populația vulnerabila e mai numeroasa sau/și acel procent de infectare pomenit in e-mailuri nu este acceptabil chiar și din punct de vedere politic (nu doar moral), acest model nu pare sa fie aplicabil.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, este prematur acum de concluzii, e clar. Totusi e un virus ciudat, de obicei virusurile mor/ sunt inactive la temperaturi mari, primavara-vara-toamna timpurie. De obicei de confruntam cu virozele de toate felurile, inclusiv gripa, in sezonul rece si mai ales cand e si umezeala (pe ger napraznic iarasi, mai mor). Asta (sars-cov2) e ciudat ca vietuieste permanent, in orice conditii, orice anotimp: cald, frig, umezeala etc, pare fara de sfarsit, se ia ff usor (mai usor ca gripa, desi pe acelasi principiu ca orice virus: particule mici de saliva, aerosoli, contact su suprafete contaminate etc). Nu stiu cum de se transmite de 10 ori mai repede decat gripa de ex.

 

Nu comentez decizia luata in Suedia fara lockdown vs lockdown in alte tari. Insa incepe sa mi se para inutil tot efortul pe care l-am depus cu totii in cele 2 luni de stare de urgenta, sacrificiile dpdv economic ale uor oameni (multe unitati inchise, care ulterior au trebuie sa inchida, chiar si dupa luna mai-iunie, oameni ramasi fara serviciu). Caci s-a tinut sub control alea 2 luni, dupa care a explodat. Asa cresteau de atunci caurile, si mergea viata inainte cam ca acum, cu restrictii (masca, distantare, fara adunari publice in spatii inchise/deschide cu nr ai mare de X/Y etc), dar ne continuam existenta mai aproape de normalitate. Asa... cu intarziere de 2 luni, tot acolo am ajuns. Adica parca mult zgomot (starea de urgenta) pt nimic (ca tot cazuri multe sunt si in crestere continua din luna mai-iunie).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Unii spun ca e norocul Suediei (poate prin acest design de “scapă cine poate” de generații) ca de fapt cazurile scad...au eliminat majoritar pe cei vulnerabil. Chiar și lipsa de PPE a fost justificata așa.

 

Te contrazic aici (sau ii contrazic pe unii, care spun). Nu au eliminat absolut deloc voit pe cei vulnerabili. Știu ca asta e teoria pe care o susții de la începutul pandemiei, eu am mai scris ce și cum. Tegnell a dat ieri un interviu presei franceze unde explica. Dacă ai timp și dorinta sa citesti/Asculți, cauta-l. 
 

Altfel hai sa agree ca disagree și sa închidem subiectul asta. Eu știu cum a fost de aici, știrile ce apar scrise prin New York Times, am citit și eu dintre ele, deformează realitatea. 
 

In plus lucrez și in domeniul sanitar și știu exact câta munca s-a depus peste tot și cum s-a lucrat și se lucrează. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Pai, asta facem nu? Discutam. Suedia merge in continuare pe modelul imunității de card. De aceea se respinge ideea măștilor ca fiind una din uneltele de Prevenție (printre altele). In alte tari unde populația vulnerabila e mai numeroasa sau/și acel 10% de mortalitate pomenit in e-mailuri nu este acceptabil chiar și din punct de vedere politic (nu doar moral), acest model nu pare sa fie aplicabil.

 

Nu, nu ai dreptate. Nu asta este motivul Pt care nu sunt acceptate maștile. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...