Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Visinata, afinata, cornata si alte conserve


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Te contrazic aici (sau ii contrazic pe unii, care spun). Nu au eliminat absolut deloc voit pe cei vulnerabili. Știu ca asta e teoria pe care o susții de la începutul pandemiei, eu am mai scris ce și cum. Tegnell a dat ieri un interviu presei franceze unde explica. Dacă ai timp și dorinta sa citesti/Asculți, cauta-l. Altfel hai sa agree ca disagree și sa închidem subiectul asta. Eu știu cum a fost de aici, știrile ce apar scrise prin New York Times, am citit și eu dintre ele, deformează realitatea. In plus lucrez și in domeniul sanitar și știu exact câta munca s-a depus peste tot și cum s-a lucrat și se lucrează.

 

Mno, o discuție înseamnă și păreri diferite nu doar consens. 
 

Si da, ce am citit (in presa europeană) plus noile e-mailuri (de acum 3 săptămâni apărute) despre care s-a scris in presa suedeza, exact asta arată. S-a urmărit clar imunitatea de card...interesantă și discuția despre cum s-a vehiculat ideea de modelare a COVIDului pe curba gripelor pentru calma populația. Mie mi s-au părut interesante e-mailurile pentru ca arată traseul politicilor aplicate. 

 

Inteleg ca e dificil de acceptat dar e realitatea. Iar unii au mai multa sau mai putina aplecare (probabil in care categorie pici) sa se sacrifice pentru alții. 
 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, eu cred ca totuși in multe cazuri, autoritățile romane au făcut ce au putut cu informația avuta in acel moment. 

 

E virus nou, complicat, imprevizibil, nu se manifesta la fel in doua persoane relativ similare. 
 

E ușor de comentat după ce ai deja un bagaj mare de informații. Vorba aia cu mintea cea de pe urma!!!

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, eu cred ca a s-au salvat nenumarate vieti prin lockdown in Romania pentru ca pur si simplu in sistemul sanitar nu erau echipamente de protecite /dezinfectanti nici macar pt sectiile de boli infectionase. Nu exista protocoale, nu se respectau reguli, ar fi fost un dezastru absolut in sistemul sanitar. Asa, li s-a dat ragaz cateva luni sa se organizeze, sa creeze circuite, sa achizitioneze echipamente, tratamente mai specifice virusului. 

 

Eu imi amintesc cum numaram zilele si ma bucuram de fiecare minut in plus cu mama in viata. Sa spui "au murit in aprilie-mai cei care mureau oricum in iulie-august" mi se pare extram de cinic. Plus ca au murit si din cei care poate ar mai fi trait  1- 2- 3 ani. Eu cred ca fiecare zi din viata unui om e valoroasa si ar trebui sa conteze. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, subscriu în totalitate. Îmi aduc aminte că existau spitale care nu aveau de nici unele în martie și multe organizații și voluntari s-au implicat să cumpere și să doneze materiale de protecție și de dezinfectare. 

 

Subscriu și la partea cu ”oricum mureau”. Mi se pare de un cinism înfiorător :((. Cei care au murit erau părinți, rude, prieteni pentru alți oameni care nu pot să spună ”oricum murea” :((

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In alta ordine de idei, ziua buna!  

 

Azi am inceput viata de mama de liceeni. Asa mari si frumosi sunt! Nu imi vine sa cred ca eu i-am facut si i-am crescut asa! Abia astept primele impresii! 

 

 

Eu sambata am bifat si un urcat pe Ceahlau pe anul asta. Am fost cu niste prieteni (copiii mei nu au vrut, barbatul a muncit si sambata si duminica) , am stat mai bine de 8 ore pe munte. Pentru prima data am urcat pana pe varful Toaca (nu mai zic de cate ori am crezut ca imi dau duhul pe acolo) , greu, dar absolut spectaculos! A meritat efortul ( ma dor si muschi pe care nu stiam ca ii am in picioare) , am prins o zi superba, cu soare, senin, totul verde , super a fost!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela, ma bucur ca a iesit testul negativ, sa ai o zi de nastere plina cu oameni dragi langa tine si sa te distrezi din plin!

 

Mihaela, nasol cu umarul ala al tau. Sper sa rezolvi problema definitiv si sa te lase durerile! Iti doresc sa ti se prinda visinul si sa fie in fiecare an plin de roade! 

 

Shtrumphi, ma bucur ca sunteti mai bine si ca ai avut un weekend frumos. 

 

Viviana, tu cu Silvia faceti o echipa grozava! Nu stiu ce v-ati face una fara cealalta, mai ales cand CCS e asa departe. Aveti grija de voi si spor la toate! 

 

Mult succes tuturor copiilor in noul an scolar! Sa fie cat mai bine, sa ramana toti sanatosi, sa se adapteze cat mai bine conditiilor si sa aiba experiente frumoase si lucruri interesante invatate! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...