Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Visinata, afinata, cornata si alte conserve


Recommended Posts

O sa fie tot anul o nasoleala. Daca o tin tot anul cu scenarii si mers la scoala cu randul, va fi un an de trecut ca gasca prin apa, sau pierdut. Anii terminali vor fi afectati grav,mai ales ca, teoretic ar avea de recuperat materie din anul trecut, dar practic nu se va recupera. Nu va fi timp. Toate cele de mai sus ne-au fost explicate in sedintele cu parintii-online , desigur. Nu avem voie la scoala. 

eu sunt o optimista incorigibilia, care ia si dintr-un rahat partea buna, pentru ca numai asa putem progresa.

Nu conteza ca anul va fi trecut ca gasca prin apa (cu toate ca nu avem de unde sa stim sigur asta),  conteza  ca copiii nu stau de pomana, chiar si pentru mai putinul ala  asa cum e isi pun mintea la contributie, nu stagneaza si e un mare plus.

Apoi ma  gandesc cum nu se facea scoala in timpul celui de al doilea razboi mondial si na, omenirea tot s-a redresat si pierderile au fost recuperate.

 

Acuma pentru parintii foarte ambitiosi toata chestia asta e o mare nenorocire.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimineata!

 

Mi-s franta, pur si simplu ma doare fiecare oscior. Am smotruit pana am rupt si aspiratorul, nu numai spinarea mea. Am un aspirator de vreo 9 ani, un Miele excelent, la care nu am inlocuit nimic si m-am inteles foarte bine cu el. Neaparat sa vad daca gasesc piesa de schimb, daca nu tot un Miele imi iau. As schimba si oasele si tot ce ma mai doare, dar nu se gaseste o alta strumfita la schimb.  [:D]  Nici la loto nu am mai apucat sa ies sa cumpar bilet!  [q]

 

Viviana, noi mereu ne rugam de mandra sa mergem si noi la restaurantul scolii ca tare buna mancare le mai face. La fiecare inceput de semestru ne trimit oferta si salivam langa meniu. Mananca mai bine si diversificat decat acasa  [:-)))] Mi-ai facut pofta de serbet si mi-ai readus aminte de bunica, ea era cu serbetul de trandafir [pofticios] 

 

Silvi, tare simpatica Iuli cu burtica ea motaitoare  [il]  Imi pare bine ca nu mai plange cand o duci la gradi si ii place. As bea si un must ca tot ai cules via. Adresa o ai, astept postasul? [:p] 

 

Ioana, cum e Julia, ii place la scoala? Patricia e ultimul an de primary, la anul secondary?

 

Laura, daca strangi bani pentru familiile alea sa ne spui sa ajutam si noi  [flo2]  tare frumosi liceenii tai, ai de ce sa fii mandra! Nu mai retin daca ai spus, cum le place? Impresii dupa primele zile? 

 

Rox, in ce clasa e Eva? Ce mai picteaza? Pat e anul 2 sau 3 de liceu? Nu mai retin, ma lasa memoria de tot.

 

Mihaela, la voi 20 grade dar noi am avut 30 ieri si a fost atat de cald, plus azi noapte cam inconfortabil si nu am dormit.  [|)]  Ma bucur ca te-a mai lasar umarul si ai putut gradinari. Acum vreau si eu visin, dar sincer nu am unde sa il pun. Doar daca scot magnolia careia nu ii prea prieste si nu prea a crescut desi o am de vreo 5 ani. Nici nu stiu daca as avea cum sa culeg vreo visina ca mi le culeg veveritele, cum fac cu ciresele vecinului. Pe toate le-au mancat, pana s-au copt! [nervo] A mai avut vecinul cateva floarea soarelui, vreo 7 cu palarii mari mari... crezi ca a apucat sa se coaca vreo una? Nuuu!! Au terminat tot veveritele si precum au fost langa gard, mi-au facut ditai mizeria peste florile mele. 

 

Anja, tu tot in meetinguri? Cum le place parintilor tai in Suedia pana acum?

 

daniela, ai facut tort ori doar planul abia?  [nebu]  ma bucur ca nu e covid si poti iesi cu prietenii sa te serbezi!  [pahar]

 

antmil, mult succes cu dentistul si fara dureri! ce mai fac soacra si restul familiei? Baietii tai au inceput uni? 

 

Fleur, cum te mai simti? [flo] Ti-ai mai revenit din oboseala? Eric e ok la scoala?  

 

lauronico, sa va fie de bine concediul! Deci pana la urma ati reusit sa mergeti de 2 ori in vacanta?  [8D]

 

Glimmer, tu ai disparut iar! E rost de zacusca? Mai ai loc in camara?  [buca]

 

Amina, cum a fost la munte? 

 

Velvet, impresii dupa primele zile in noua scoala?  [:)]

 

Michelle, sper ca sunteti ok si nu mai aveti focuri in zona. Will ce face? El cum invata anul asta? Online sau merge la scoala? 

 

Roli, tu mereu zici ca vrei vara  [flo2]  eu as vrea la munte! Planuri de plimbari de weekend? 

 

Nu mai stiu ce am citit, ma scuzati daca am sarit pe cineva. Ma doare capul non stop de vreo 2 saptamani. Material prost!  [batcap]  [:-)))]

 

Ia sa termin eu cafeaua si sa fug la posta pana nu imi da ebay penalizare ca nu am trimis la timp.  [fri]  Cumpar si bilet la loto, ca tot am de reparat/schimbat aspiratorul. Poate fac si de-o cioco?! [biz]

 

[dra]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

 

Amina, cum a fost la munte? 

a fost fain si relaxant, ba chiar m-am catarat un pic pe munte (cam o ora), vreme superba, mancare buna, seri faine cu prietenii la povesti si la cantece.

 

si e si mai fain acum in Bucuresti, zilele astea am folk in fiecare seara pana joi - ia sa caut sa vad daca nu gasesc ceva si in restul zilelor (uuuuf, joi is vreo 5 cantari in locuri diferite, si normal ca ajung doar la una - nu puteau sa le imprastie in zilele urmatoare?)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de acord cu Viviana. Complet de acord. Copii au nevoie de rutina aceasta, de senzatia de revenire cat de cat la normal. Normalul asa cum este el acum. Pentru ca nu stim cat va dura si trebuie sa facem eforturi sa ne adaptam cat mai bine, cat mai repede. Nu sa ne legam de orice nu merge legat de electronice, retele, flori la scoala, etc.

Se mai invata si din mers.

Eu zic ca orice zi la scoala e un castig din mai multe puncte de vedere.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună ziua și de la mine,

 

Laura, dacă strângi bani pentru familie contribui și eu, dă de veste aici sau în privat.

 

Strumf, nu am făcut nici un plan de tort, nici nu știu cu cine o să ne vedem de ziua mea, important pentru mine era să nu stau în casă singură fără să fie nevoie :). 

 

În legătură cu școlile eu cred că trebuie început de undeva. Chiar dacă soluțiile nu sunt perfecte și vor fi multe probleme, cred că lucrurile se pot îndrepta în timp.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Silvi, tare simpatica Iuli cu burtica ea motaitoare  [il]  Imi pare bine ca nu mai plange cand o duci la gradi si ii place. As bea si un must ca tot ai cules via. Adresa o ai, astept postasul? [:p] 

 

 

 

Strumphy, as trimite eu must dar cred ca va fi un colet exploziv, la propriu! dar, daca doriti va astept la noi. mustul ramane dulce maxim 2 saptamani. [:)]  dar, o sa mai culegem o tura si aligote, acum am cules ottonel, care e mult mai dulce si aromat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de acord cu Viviana. Complet de acord. Copii au nevoie de rutina aceasta, de senzatia de revenire cat de cat la normal. Normalul asa cum este el acum. Pentru ca nu stim cat va dura si trebuie sa facem eforturi sa ne adaptam cat mai bine, cat mai repede. Nu sa ne legam de orice nu merge legat de electronice, retele, flori la scoala, etc.

Se mai invata si din mers.

Eu zic ca orice zi la scoala e un castig din mai multe puncte de vedere.

 

 

exact asa gandesc si eu

 

strumph, Eva e a 6-a, Patrick a 10-a. sper sa rezolvi cu aspiratorul ;)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu se pare ca sunt cumva impotriva valului [:)]  eu sunt multumita de felul cum a inceput scoala.

Mica, gradinita - grupa mixta mica+mijlocie. copiii sunt luati de la intrare, trec printr-un covoras cu dezinfectant (Iuli nu trece ci sare ca in balti si asta o distreaza maxim), apoi au un aparat care ii dezinfecteaza pe maine automat, le ia temperatura apoi ii conduc in clasa. sunt fiecare la masa lui, dar fac multe jocuri impreuna, lucreaza, ies in curte. sunt putini copii si spatiu mare. ea nu merge la program prelungit, o ia dna T la pranz asa ca e perfect. 

C - clasa a V-a - merge in sistem hibrid, acum e la scoala. s-au intalnit in prima zi in parcul liceului toata clasa si noi cu diriginta tot in parc. copiii care sunt in online s-au putut conecta inca din prima zi, mai putin la istore, a fost o problema la scoala.

au pauze destule in timpul orelor ca sa iasa afara, sa manance, sa mearga la baie.

eu sunt foarte multumita asa, se asigura si distantare si siguranta si nu se pierde materia. 

in plus eu sunt de parere ca un copil poate invata si in afara scolii. cat a stat acasa Crina a citit foarte mult, 30 de carti doar de la biblioteca. a facut cu dna T fise de lectura la tot ce a citit si la unele si caracterizari de personaje. a lucrat pe duolingo la engleza, a facut un curs online de calculator, ca sa se descurce mai bine la online, a pictat multe peisaje, a urmarit tuturiale cum se fac diverse si a facut si ea, multe impreuna cu sora-sa: jucarii din materiale reciclabile, cusaturi pe etamina, gentute din blugi vechi...nu mai stiu, tot felul de nebunii. 

au facut o casa de papusi din cutiile de la AC. 

multe din informatiile primite in scoala o sa le uite oricum sau nu o sa ii ajute la nimic.

pe de alta parte, fetele mele au stat cu dna T (fost cadru didactic) care se implica foarte mult in educatia lor, adica asta face...nu stiu daca era la fel daca erau singure sau cu o bunica.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...