Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Visinata, afinata, cornata si alte conserve


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Hello Pinguinute!  [flo2]

 

Salutari de pe frontul de vest, unde se pare ca a venit o vara indiana, daca nu cumva insasi vara pe care n-am avut-o anul asta.

 

Vad ca au inceput si puii de pinguin scoala in Romania - deci ne doresc tuturor un an bun si cat mai aproape de normal!

 

Noi avem deja 3 saptamani de scoala bifate. Cei mici (4-12 ani) nu poarta masca, iar profesorii au viziere (asa le zice?), iar la liceu (12-18) si elevii si profii au masca, doar in interiorul scolii. Pana acum vad ca a fost bine, nu s-a plans niciunul, ba chiar bucuria e la acelasi nivel ca atunci cand au inceput. La cei mici sunt mai acrobatice sistemele, intra fiecare clasa pe o alta usa, ies in pauze decalat, mananca inauntru si nu mai au ghiozdan. L-au dus in prima zi, si acolo a ramas - se plimba doar cu lunch-box-ul si lectiile le fac online, pe Seesaw. Unele materii nu se mai fac, cum ar fi sport (la cei mici) si muzica, pentru ca la muzica aveau cor si un instrument - partea asta din urma e numai bine pentru ca la Felix instrumentul era feadóg, sau tin whistle (un fluier Oirish de metal cu 6 note) asa ca am scapat de repetitii scartaitoare si tiuitoare prin casa  [:D]

 

Sa vedem ce-o mai fi cand se raceste vremea, din pacate in Dublin au crescut mult cazurile, pub-urile raman inchise peste tot, si o sa se impuna noi restrictii curand. Intentia de baza cica ramane ca scolile sa ramana deschise, si restul sa se mai restrictioneze. V-am citit discutiile din paginile trecute, si sunt fix ca rabinul din banc, mi se pare ca toate aveti dreptate. La noi Flavia e in an cu examen, "capacitatea" cum ar veni, si... om vedea cum or fi pana in mai '21 lucrurile. Din pacate anul urmator, 4th year, a 10-a cum ar veni, e cumva optional - il poti sari sau il poti face, dar daca alegi sa-l faci se numeste Transition Year si e bazat pe experiente de munca, de practica, de calatorie. Scoala ei de exemplu avea inclusa si o excursie de cateva saptamani in US in anul ala. Acum nu se stie cum si daca se mai face anul, iar planul nostru era sa nu-l sara ci sa-l faca, in loc sa treaca direct intr-a 11-a. Dar nah, cred ca 2020 ne-a invatat flexibilitatea, si ca socoteala de acasa nu e ca cea din targ, ba se mai poate schimba si pe drumul catre targ.

 

Laura, si eu ii tin mine pe copiii din Valeni din povestile tale de la umanitare, imi pare rau de rezultatele lor de la scoala - in caz ca mai strangi ceva pentru ei, "count me in".

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Velvet, si eu voiam sa zic sa vezi daca poti avea microfon, mai ales ca inteleg ca predai engleza. La Felix in scoala (cu predare in Irish, gaelica), au viziere profesorii ca sa le poata si "vedea gurile" copiii. Zicea el ca in clasa a 6-a o profesoara a ales versiunea masca+microfon, si radeam ca imi spunea ca se aude microfonul ala pana la ei, care au clasa nu chiar asa aproape de a celor de a 6-a. Si cica uneori cum stau ei si deseneaza sau se concentreaza pe ceva in liniste, se aude tunând "Deeeci, cooopii!" din clasa alora, si astora mici le sar creioanele din maini  [:-)))]

Stiu ca nu te ajuta cu nimic in decizie povestea asta, am vrut doar sa "shareuiesc".

 

Mult succes in noul an iti doresc!  [flo2]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va salut de la servici unde am aprins lumina azi. Daca saptamana trecut am avut un trafic ingrozitor din cauze de ploaie si multe accidente pe sosea, azi am plecat mult mai devreme si am ajuns o ora mica de tot in birou. Si asa sintem distantati - dar nu sint obisnuita cu biroul din NYC sa fie gol-golut cind intru.

 

Azi am programare la coafor - as vrea sa ma deschid mai mult la par dar doar la breton. Sa vad daca am rabdare pentru cateva suvite. Ma dispera parul alb; m-a napadit ceva de groaza si 80% este pe partea dreapta a capului...ma transform in Cruella De Vil :) :) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziki, Succes copiilor [flo2] .

Da, se pare ca mai cresc cazurile din cauza scolilor, dar nu extrem de mult... In fine, e un subiect sensibil, pandemia se pare ca va mai dura si educatia copiilor nu poate fi pusa "pe hold" pana trece totul.

Normal ar fi peste tot, ca prioritatea sa fie pastrarea scolilor deschise si mutarea in online doar atunci cand apar cazuri, apoi redeschis si tot asa. Nu online a la long. Scolile trebuie sa ramana deschise.

Prefer restaurante si mall-uri inchise, decat scoli inchise. Adica reduse celelalte surse de raspandire (desi lovesti in agentii economici, in felul asta, nici asa nu e bine). 

Dar ma ia durerea de cap cand vad cum iarasi creste covidul ca fat frumos.

Au inceput sa apara 1600-1700 de cazuri/zi, a crescut brusc de la 1 zi la alta... zic ca o sa ajunga curand la 2000. Motivul ar fi ca s-a intors lumea din concediu. Ma intreb si eu: chiar s-au intors toti in septembrie din concediu? Nu s-au mai intors si in iulie si in august? Ca de obicei in concediu stai 1-2-3 saptamani, ca nu prea ai bani sa stai mai mult... deci o parte si-au terminat concediile din in iulie/august (functie de cand au plecat si cat au stat)

 

[fri]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va salut de la servici unde am aprins lumina azi. Daca saptamana trecut am avut un trafic ingrozitor din cauze de ploaie si multe accidente pe sosea, azi am plecat mult mai devreme si am ajuns o ora mica de tot in birou. Si asa sintem distantati - dar nu sint obisnuita cu biroul din NYC sa fie gol-golut cind intru.

 

Azi am programare la coafor - as vrea sa ma deschid mai mult la par dar doar la breton. Sa vad daca am rabdare pentru cateva suvite. Ma dispera parul alb; m-a napadit ceva de groaza si 80% este pe partea dreapta a capului...ma transform in Cruella De Vil :) :) 

 

si-a bagat coada duduia Sally?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...