Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Visinata, afinata, cornata si alte conserve


Recommended Posts

 

 

roli, eu personal cred ca sa nu mergi la vot e cea mai gresita alegere, indiferent de cine sunt candidatii.
Pai nu vreau sa votez pe nimeni. Cum , "indiferent cine sunt candidatii"? Sa-i votez pe unii pe care nu ii vreau? Iar udmr n-am votat niciodata...mi se pare ciudat s-o fac acum.  Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Roli, eu as pune stampila pe cine face treaba, neavand importanta etnia.

 

Miha, succes cu renovarea. Eu nici acum n-am terminat cu gradina.

 

 

Fii-mea are azi “ziua limbilor straine”, ea are lectii de spaniola si greaca. Voia la ora de romana dar nu au ales ei ci scoala a facut repartitia. Am primit pe mail repartizarea copiilor pe clase si am remarcat ca are multi colegi care nu au nume olandez. Mi-a spus ca mai putin de jumatate au ambii parinti olandezi, o parte provin din familii mixte si cealalta parte din toate colturile lumii.
 

Am o mare dilema legata de dantura copilului mare. Am fost la ortodont, facut radiografie, programat pentru aparat dentar. Nu are mari probleme, are incisivii usor distantati.

Cand am fost sa-i puna aparatul, ortodontistul (altul decat primul) a zis ca nu se spala foarte bine pe dinti si cu aparat exista riscul de carii, ca ar fi bine sa mai asteptam poate peste cativaani devine mai constient cat de importanta e igiena dentara.

Ieri m-au sunat de la cabinet, am vorbit cu alt ortodont care-mi zice ca dupa 18 ani e mult mai scump si mai dureros, ca ar fi bine totusi acum sa-i pun, ca poate sa mearga mai des la curatat dintii nu de 2 ori pe an cum merge acum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand am fost sa-i puna aparatul, ortodontistul (altul decat primul) a zis ca nu se spala foarte bine pe dinti si cu aparat exista riscul de carii, ca ar fi bine sa mai asteptam poate peste cativaani devine mai constient cat de importanta e igiena dentara.

Ieri m-au sunat de la cabinet, am vorbit cu alt ortodont care-mi zice ca dupa 18 ani e mult mai scump si mai dureros, ca ar fi bine totusi acum sa-i pun, ca poate sa mearga mai des la curatat dintii nu de 2 ori pe an cum merge acum.

 

Marion, as pune mult accent pe igiena zilnica, oricat ar fi de eficient curatatul profesionist.

Si cred ca e mai usor cand sunt mici, se vede la facultate, servici purtand aparat ? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poți sa mergi, dar să-ți anulezi votul (stampilezi toți candidații). În felul acesta ești luata în calcul la nr votanți care au participat, număr fata de care se calculează procentele care revin fiecărui candidat.

Sa zicem ca sunt 10 votanți și 2 candidați. Dacă votează toți, 6 cu unul, 3 cu altul, 1 vot nul, cel cu 6 voturi câștiga cu 60% alegerile, voința tuturor a fost exprimata, participarea la vot a fost 100%.

Dacă însă la vot vin doar 4 din cei 10, 2 votează cu candidatul 1, 1 cu candidatul 2, 1 vot nul, atunci candidatul 1 va avea 50% din voturile exprimate, însă doar 20% din totalul celor cu drept de vot. Adică cei 20% care au votat cu el au decis soarta și viitorul celorlalți 80%, și poate cei 6 care nu au venit la vot ar fi votat cu celalalt candidat, și acesta ar fi ieșit câștigător, nu primul. Sau ar fi ieșit egalitate la vot și se organiza turul 2.

De aceea este necesara prezenta la vot în număr cât mai mare, iar voturile sa fie acordate celui care merita cel mai mult, ca să nu mai decidă o minoritate pentru majoritatea. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Marion, as pune mult accent pe igiena zilnica, oricat ar fi de eficient curatatul profesionist. Si cred ca e mai usor cand sunt mici, se vede la facultate, servici purtand aparat ?

 

Am incercat, crede-ma. Am trecut de multe ori de la periuta manuala la electrica incercand sa gasim cea mai buna solutie. Seara pot sa-l urmaresc, i trimit sa se mai spele o data dar dimineata e pe cont propriu iar in timpul zilei e la scoala deci exclus sa se spele.

Nu are rabdare sa se spele bine , e la varsta la care le ste pe toate, parintii sunt enervanti si il bat inutil la cap.

Cand merge la curatat il invata si cum sa se spele si il si cearta...ii e rusine si un timp se spala bine. Din pacate la capitolul asta are memorie tare scurta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

La mine in sat ungurii fac treaba, romanii nu prea. Iaca, n-am cu cine sa votez, deci stau acasa. Despre ce se intampla in Bucuresti mi-e sila, nici nu ma mai uit cum se balacaresc [vom]

 

Hmmmm, dar ce are sa votezi cu un ungur???? (Ma simt așa pe jumătate discriminata, jumătatea mea maghiara...). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Pai nu vreau sa votez pe nimeni. Cum , "indiferent cine sunt candidatii"? Sa-i votez pe unii pe care nu ii vreau? Iar udmr n-am votat niciodata...mi se pare ciudat s-o fac acum.

 

Scuze, dar UDMR sunt tot romani. De etnie maghiara. Și tot scuze, dar ce scrii tu este discriminare. Nu ii votezi Pt ca sunt “unguri” și nu i-ai votat niciodată...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...