Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Visinata, afinata, cornata si alte conserve


Recommended Posts

 

 

mersi! filmul a fost ieri. un pic socant. https://www.imdb.com/title/tt8378126/ acum ma pregatesc sa plec s-o sarbatorim pe Yagmur la concert Fara Zahar [:)]

 

Distractie placuta! [pk] Am vazut ca se laudau ca au vandut toate biletele si canta si maine. Mi-e dor si mie de un concert... La multi ani lui Manu!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Corina, succes fetei! O sa ne adaptam toti din mers, nu avem de ales. E un an dificil. Eu ma bucur din suflet ca am scapat de examene deocamdata. Sper ca in 2 ani sa se aseze cumva apele. Si ai mei vor invata hibrid, jumatate in clasa, jumatate acasa urmarind online lectia din clasa. 

Si eu am predat ( la clase de liceu) dupa ce am terminat facultatea, aveam 23 de ani. Dar m-am inteles foarte bine cu copiii, poate unde experienta de elev era foarte recenta si am incercat sa ma port cu ei cum mi-ar fi placut sa o faca profii mei. Deci e posibil si ca dirigintele tanar sa fie un lucru pozitiv. Fii optimista! 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu prăjesc crevetii in puțin ulei in tigaie cu praf de chili și sos de smântâna, puțin usturoi și adaug paste fierte. 
 

Sau fac somon la cuptor și pun și creveți. 

 

Este un fel de mâncare thai ce o cumpăr frecvent, îmi place tare mult, pad thai cu creveți. Dar nu am făcut niciodată. Poate găsești rețeta. 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu stiu de unde sa incep. Simt ca nu reusesc sa ma destresez.

Ieri am foast cu prietena in piata si am luat vreo. 30 kg, de vinete,  si aproape tot asa rosii ardei, gogosari, ceapa.

Ma pun pe treaba la un moment dat. 

Azi am fost la capitala sufocanta si zomotoasa dar asa, nu stiu cum, draga. Am avut alergatura mare cu acte, cu bani, cu banci.

Am reusit sa imi uit cardul in bancomat si cand ma dadeam eu de ceasul mortii ca cine stie cine mi l-a luat am aflat ca daca nu il retragi la timp bancomatul il suge.

Dar, io, femeie simpla de la tara ce sa stiu!

L-am recuperat chiar foarte repede.

 

Acum o astept pe Silvi sa vina sa mergem acasa la tara.

Sa va spun ca fii-mii i s-a sculat sa se mai inscrie la o facultate, sa faca PR, ca poate cine stie, management+ PR o sa aiba succes.

Dar cum i s-a sculat cam tarziu a mai gasit locuri la invatamant la distanta taman la Cluj.

a zis ea ca tot e Covid, tot e nashpa cu joburile, tot e rau cu orice, nu strica sa puna online-ul la treaba.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai des și eu fac shrimp cu usturoi și vin alb (un ardei iute, coaja de lămâie și pătrunjel). Apoi, tradiționalul American “shrimp & grits” e des in repertoriu...creveți peste un soi de mămăliga moale. 

 

imi plac pe batz la grătar. 

 

mai multe idei:

 

https://www.epicurious.com/ingredients/10-reasons-you-should-eat-shrimp-for-dinner-gallery

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună seara și de la mine,

 

Strumf, mă bucur că sunteți mai bine, aveți grijă de voi! Lui Mr. ascunde-i cărțile :D (mă rog, zic așa, îmi dau seama că nu ai cum).

 

Laura, ce de pregătiri de toamnă ați făcut! E bine că tatăl tău își face de lucru, ajută să aibă ocupație.

 

Mihaela, faini Winstonii mici :).

 

Fleur, sper că e bine prietena ta (cea lovită de minge).

 

Roli, fain concediul vostru, se vede că v-ați încărcat bateriile!

 

Corina, țin pumnii să găsești ceva care să-ți placă cât mai repede!

 

Antmil, concediu plăcut că am uitat să-ți urez! 

 

Viviana, bancomatul trage înapoi și banii dacă nu îi ridici într-un timp determinat, nu doar cardul. Sunt sisteme standard de siguranță ca să nu îi ia un binevoitor care vine după tine. Bine că ai reușit să-l recuperezi tot azi, eu știu că în general ți-l pot da a doua zi (trebuie deschis automatul, făcute nu-știu-ce operațiuni).

 

Referitor la tema capitolului, cred că am o sticlă de vișinată în frigider de mai bine de doi ani :) (e o sticlă de jumătate de litru). Oricum nu cred că expiră :).

 

Despre mine nu prea am ce să povestesc, am ieșit ieri spre seară cu niște prieteni de-ai domnului meu (un coleg de liceu cu soția), ne-am simțit tare bine. Dar am mâncat fără limită, am fost la un restaurant turcesc și n-am putut să refuz un kunefe  [zirea]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viv, la fel se întâmplă și cu banii, dacă nu-i retragi rapid din fanta bancomatului (nu știu, îți suna telefonul fix în clipa aia și te apuci să-l cauți în geanta, de ex) , sunt trași înapoi, ambele proceduri (capturarea cardului și a banilor dacă rămân mai mult de x secunde în fanta) sunt făcute pentru a preveni operațiunile frauduloase sau situațiile în care persoana care utilizează bancomatul este atacata, i se face rău, chestii din astea. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...