Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Visinata, afinata, cornata si alte conserve


Recommended Posts

Am făcut tot ce mi-am propus azi, deși a fost weekend lung. Am făcut zacusca și magiunul, copsesem legumele ieri în afară de câțiva ardei. Am pus în borcane și am sterilizat. Mi au ieșit 5 borcane mari de zacuscă și 4 de magiun. Nouă ne ajung. Am făcut și ceva mâncare pentru începutul săptămânii și o pâine de casă, din făină integrală, să însoțească zacusca și magiunul. Am pus 2 mașini de rufe, făcut ceva curățenie, împăturit rufe.

La noi se anunțase ploaie, de asta am și stat în casă și propus treburi gospodărești. N a mai plouat până acum la 6 seara, dar e o atmosferă închisă, încărcată și multă umiditate.

 

Mâine o iau de la cap. Bine măcar că e o săptămână scurtă.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimineata!

 

va multumesc pentru retetele de creveti. Ant, foarte tare link-ul pus de tine, sigur gasesc pe acolo ceva pe placul meu! [flo2]

aseara nu am mai facut crevetii pentru ca m-a blocat domnul sot.  eu am luat de trei ori pana acum si i-am facut cum v-am zis dar erau in punga, gata curatati. el mi-a venit cu niste caserose cu creveti care au ochi, invelis si sunt mai mari decat ce am luat eu pana acum. mi-a dat greu... si am stat si m-am uitat la ei ceva vreme, apoi am citit pe net ca cica e ideal sa ii faci supa, sau daca nu faci supa sa folosesti supa lor ca baza pentru alte preparate...dar am citit si tot nu m-am hotarat. i-am pus in frigider si studiez astazi problema mai amanuntit.

 

tata e in concediu si pentru ca astazi e sarbatoare a venit sa stea cu fetele. cand am plecat eu Iuli ii punea coroana de unicorn si pelerina [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata tuturor

 

Fleur, ai muncit ceva in ziua "libera"!!!! 

 

viviana, esti ok acum?

 

 

B el mi-a venit cu niste caserose cu creveti care au ochi, invelis si sunt mai mari decat ce am luat eu pana acum. mi-a dat greu... si am stat si m-am uitat la ei ceva vreme, apoi am citit pe net ca cica e ideal sa ii faci supa, sau daca nu faci supa sa folosesti supa lor ca baza pentru alte preparate...dar am citit si tot nu m-am hotarat. i-am pus in frigider si studiez astazi problema mai amanuntit.

 

 

banui ca sunt congelati. sunt foarte usor de curatat. nu te agita cu supe si alte alea, ca nu ai la ce sa le folosesti. rupi capul si desfaci invelisul printr-o miscare de rotatie usoara. se desface cu totul. lasa coada pentru aspect. sfatul meu sa iei intotdeauna crevetii cruzi, nu pre-fierti. e altul gustul (parerea mea). eu fac si creveti intregi, cruzi, pe plita pe sare mare. ies incredibil de gustosi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neatza,

Rox, sunt bine acum. In forma foarte buna.

Perioada asta m-au last si durerile de genunchi - eram sigura, dar nu o sa continui sa iau prednison.

Am fost cu domnisoara la cardiologie, e bine (dr. asta e foarte buna si explica de-a fir a par + ca nu pleci de la ea din cabinet fara ekg, eco si doppler), fara probleme,  tahicardie  existenta, se pare ca  lipsa de calciu si magneziu ar fi cauza.  Are ceva medicatie, niste analize de facut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rox, multumesc de sfaturi.

 nu am decat lidl si kaufland deci nu am prea multe variante de ales...au congelati si caserole ca astea cumparate de Flo (cred ca sunt prefierti). dar cand ajung la ct o sa caut.

pana acum eu nu am mancat. doar C manca la restaurant. anul trecut in Grecia a inceput sa manance si dl sot  dar eu tot nu si nu.  acum deabia mi-am facut curaj [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Silvi, dacă creveții sunt albi-rozalii sunt prefierți. Dacă sunt gri sunt cruzi. Cei prefierți se ”încălzesc” în mâncare, maxim îi mai fierbi 30 sec - 1 minut.

 

Pentru supă poți folosi doar carapacea și capul (în ipoteza în care vrei să pui și creveții, trebuie să-i pui doar la final că altfel se gătesc prea mult și devin gumoși).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Yuhuu!! Homeee aloneeee!!! [fiesta] 

 

Nu stiu cum am facut, dar iar m-a parasit!  [:-)))]  A sarit direct in adidasi de dimineata, a dus mandra la scoala si s-a dus in parc la alergat? [wow] Say what?  Tre` sa scriu in calendar, clar!  [:-)))]  Eu am crezut ca se duce la o tura cu bicla prin cartier, dar nu, el s-a dus la alergat?! [help]  V-am spus eu ca fuge sa scape de mine!  [:-)))]

 

Numa` bine, pot sa imi beau cafeaua in liniste... de parca el e vorbaret asa ca mine  [:D]  [:-)))]  Cine l-a intalnit stie ca nu prea ai sanse cu el la taclale, el e cu capu` in carti non stop, ori cand nu e cu cartile e cu glumele cu Sophia de ma fac pe mine sa ma prapadesc de ras. Specialitatea lor e sa fie silly, stau si ma uit la ei cum se inteleg, au ei un bond special  [il]  

 

Ma doare capul, asa m-am trezit.  Avea sa zic ca asa m-am nascut!  [batcap] E si o vreme gri gri desi nu frig, dar apasatoare asa. Azi nu am nici un plan ca e sarbatoare, sa vad ce zice Mr. cand revine de la alergat. 

 

Pfii da` ce intuneric, trebuie sa aprind lampile. Ma gandeam ca fac poze la rochitele de nu le mai port sa le pun pe ebay, dar la ce intuneric e, nici o sansa de pozat azi. Dar trebuie sa le vand/donez ca nu mai am loc in dulapuri. Trebuie sa imi iau chestii de toamna noua marime si nu am loc unde sa le pun.  [alcool]  Magazinele charity din zona din cauza de covid nu prea primesc donatii, ori daca primesc sunt picky. 

 

Iar m-am intins la trancanit, sa imi termin cafeaua si sa imi iau un hap pentru durerea de cap.  [doh]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hop si eu la capitolul creveti.

Chiar acum am o cutie de creveti in frigider. Nu vreau ceva retete complicate.

Pe aici se servesc multe salate cu ou fiert.

 

Mie imi plac mult cu smantana, lamaie si marar proaspat. Se serveste salata pe paine. Se poate pune si ceapa tocata marunt. Mai traditional e sa fie inlocuita smantana cu maioneza. Asa se serveste la cantina.

 

Deci eu votez cu reteta de aici.

 

Cand ies in oras comand slata ca aceasta Tempura.

 

La capitolul visinata nu am ce declara. Am cumparat o sticla de la un castel din Danemarca in vara. Fuse si se duse cu o tura de musafiri. Cand o putea mama sa vina o astept cu o sticla.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumph, ce marime sunt hainele de le pui pe net? Asa e si la noi cu magazinele de caritate. Sunt pline ochi si te refuza. Multi au facut curat in saptamanile de stat acasa. Mi-a adus si mie o colega o mare punga in ideea ca poate imi place ceva. Dar prea mici pentru mine, prea de adult pentru Ana. Am dat mare parte la doamna care ma ajuta la curatenie ca e slabuta si m-am gandit ca ii vin bine.

 

Nu stiu cum sunteti voi dar eu nu am probleme sa port haine second hand. Daca imi vin bine si imi plac atunci le cumpar sau le primesc cu drag.

 

M-am hotarat si eu sa pun un cardigan de lana. Mai am doua din aceeasi colectie si pe acesta nu l-am purtat. Cumva nu se potriveste cu ce tricouri am si prefer sa nu mai cumpar ci sa il dau. Si mai am o geaca de piele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

viv, acum am citit de Silvia si facultate. eu zic ca e bine ca studiaza. bravo ei! eu nu mi-am permis financiar, adica parintii mei nu si-au permis, asa ca am terminat facultatea dar dupa ce am inceput sa muncesc am continuat sa studiez...am facut o a doua specializare, un postuniversitar, apoi masterat, numeroase cursuri de tot felul si acum ma pregatesc pentru doctorat cu fostul meu profesor indrumator de la disertatie. sper sa si reusesc anul viitor sa intru in program.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...