Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Visinata, afinata, cornata si alte conserve


Recommended Posts

Salutare!

 

Am intrat sa o felicit pe Roxana pentru prima carte publicata. Mi se pare interesant ca srie in engleza. Asa si a mea. Numai engleza viseaza. 

 

Ma tem ca si eu va trebui sa o iau pe aceeasi cale. A scris niste carti si imi tot zice ca are o colega nemtoaica si care a inceput sa publice ajutata de mama. Cert e ca eu habar nu am cum sa ajut. Nu stiu deloc cu ce se mananca asa ceva. Asa ca nu zic nimic. Poate gaseste singura calea.

 

 

Ella, ce draguta Marcia. Telefonul si netul n-au legatura cu comunismul. Adica nici in Elvetia nu avea acces la ele atunci. E mai bine dupa vizitele la psiholog?

 

Ah, ma mir ca are asa multe haine. Ca e la moda acum printre tineri sa salveze planeta, sa cumpere cat mai putin, din material reciclat, etc  [:D]

 

La noi au facut soferii de autobuze greva. Adica trenurile si mai pline, plus corona, combinatia perfecta. Asa ca cea mare a invatat 2 zile de acasa. Dar de ieri profesorii au cerut sa vina la scoala cum necum, sa se descurce. Scoala e la 20 km de casa. Asa ca a trebuit sa o duc ieri. Azi i-am dat masca pe tren. Maine nu mai este greva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

A început și fiică-mea școala. Au furat startul, față de alți ani, că nu s-a mai așteptat 1 octombrie, au început deja de luni. Așa că săptămâna trecută am avut de făcut o mulțime de pregătiri pentru a transporta și lăsa copila în bune condițiuni (ca de obicei, am plecat cu mașina full.. spre disperarea soțului, care, după ce asistă tăcut zile întregi la toată agitația, așteaptă dimineața plecării ca să se minuneze - a câta oară! - de câte bagaje avem).

 

 

 

cand eram in facultate ma duceau unchiul si matusa mea cu masina, si tot ei ma aduceau la sfasitul anului; si o mai aveau si pe vara-mea care se tinea catel dupa el, deci eram 4 in masina, si o groaza de bagaje. invariabil o sacosa ajungea in fata, langa sofer, unde statea unchiul meu (matusa-mea conducea), si el radea zicand ca nu urca in masina, ci incaleca [:-)))]

 

intr-o vara cum ne hahaiam noi acolo, chiar inainte de plecare, se uita la noi un domn care avea masina parcata alaturi si ii spune lui unchiu-meu, asa, ca intre barbati oropsiti: "mda, va dati seama ca eu am de luat doua fete?!"

 

a fost un ras general [:-)))] [:-)))] [:-)))]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia, vorbeam de perioada cand eram eu de varsta ei...tare mirata a fost ca am putut trai si fara ele  [:-)))] e adevarat ca internetul ii ofera si multa informatie, ea se uita la reportaje/documentare, citeste...bineinteles tot in engleza...a gasit in Seoul un job la o revista, ca si practicant, tb sa scrie despre kpop, dar ii trebuie pe langa engleza si coreeana...vrea sa le scrie, poate iese ceva dupa ce termina cursul...vrea sa face ceva cu engleza, ar fi pacat sa nu faca...i-ar place si profa de engleza, dar pt copii...sau profa de germana.

 

Azi am vorbit cu un tip din USA si m-a felicitat pt engleza [ph34r] m-a intrebat daca vorbesc si spaniola [:D]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mmmmmmmmiroase a sarmale!!! [pofticios] Acum sunt la cuptor intr-o oala de lut, le las sa fiarba incet... si sigur.  [:D]  Cand a coborat Mr. sa se duca dupa Sophia:

- mmmmm it smells so good!!! ( e innebunit dupa sarmale)

- I just hope we won`t be on the loo all night... I`ve made them with pickled cabbage! ( stiu ca varza murata nu e prietena cu stomacul lui englezesc, neobiosnuit ca mine de cand a scos mama tzata din gura  [:I]  [:-)))] )

- not a problem, we`ll leave a note to the doctor!  [batcap]  [:-)))] [:-)))]

 

Am trebaluit pe sus prin camere si deodata imi aduc aminte ca am o oala pe foc si sar ca fripta sa ma duc sa nu ard mancarea ca nu am ce ii da mandrei de mancare, ea nu serveste sarmale. Mi-am pocnit piciorul drept in bicicleta:

- auuuuuuuuu! tip cat ma tine gura!

Apare Sophia intr-un suflet din living.

- where is the arnica gel?

Vine si Mr. de sus sa vada ce urlu asa cu foc [fri]

- what happened? 

Il spun ca mi-am pocnit si piciorul drept ca pe cel stang franjuri l-am facut acum vreo luna in scarile de la parter [alcool] mi-am rupt degetul mic si invinetit restul!

Sophia il linisteste:

- I help mummy ... in distress!  [:-)))]  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...