Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Visinata, afinata, cornata si alte conserve


Recommended Posts

glimmer, foarte frumoasa si delicata fata ta! Mult succes in noul an universitar! 

 

shtrumphi, m-ai innebunit cu sarmalele alea!  Cand le-am mai vazut si pozate  ... 

 

Corina, felicitari pt nota si atestat si mult succes la gasit un job care sa iti placa. 

 

Vai, Anja, sot neglijat din cauza de serviuciu ,  ntz ntz ntz ... asa ceva...! [:D] Succes in tot ce faci, eu cred ca ai o viata tare interesanta. Baietii ce mai fac? Parintii tai cum se adapteaza? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Condoleante! F tanar varul tau....  [:(]

 

Ma intrebai de fete, intr-o alta postare, dar nu am mai gasit-o: Mai fac atletism, a fost activitate de baza pe vara si o continua si acum. Mi se pare esential sa mai faca si miscare, ca destule sunt online acum. Mai vedem cum va fi la iarna, cand o fi frig si nu mai permite vremea afara.... de regula faceau la sala... dar acum vedem cum va fi...

Am inteles ca si Crina continua cu sportul, ceea ce e foarte bine!

 

Succes fetelor la scoala si gradi! La gradi cum sunt, parca ai zis ca e grupa mica numeric si incap toti intr-o tura fizic, nu-s 50-50 ca la scoala...

 

 

Buna dimineata!

 

fetelor, va multumesc tuturor pentru urari! Rox, Miha, Ella, Ioana, Miana, Laura [flo2]  [flo2]  [flo2]

varul meu era tanar, 42 de ani. multi zic ca viata incepe deabia la 40...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Vai, Anja, sot neglijat din cauza de serviuciu ,  ntz ntz ntz ... asa ceva...! [:D] Succes in tot ce faci, eu cred ca ai o viata tare interesanta. Baietii ce mai fac? Parintii tai cum se adapteaza? 

Laura, nu m-am gandit niciodata ca am o viata interesanta, mai degraba boring :)))

Copiii cu scoala, au intrat in multe teste, grele, la fizica, mate, suedeza, chimie, etc. De ex. la fizica, nu au dat testul anul trecut, si au dat toata materia de anul trecut acum. Cum era de asteptat, au uitat tot peste vacanta, a fost tare greu sa refaca toata materia in cateva sapt. Mai ales ca invatand online, nu prea au fost seriosi, si nu au invatat. Acum fac in plus sa recupereze. Ce sa mai, au program greu, Martea si joia joaca tenis de la 7.30 si seara la 6. Abia la 7 ajung acasa. Cand apuca mai fac lectii de condus.

Ai mei, cum era de asteptat, vor sa se reintoarca acasa, insa nu le-am luat bilete de intoarcere :))) Eu oricum sa ii inscriu in sistem si apoi pot pleca si veni dupa cum vor. Acum vor sa mearga in vizita la sora mea, avem biletele de avion, dar se pare ca Finlanda limiteaza iar calatoriile dinspre SE or DK.

Cam asta de la mine!

 

Doar sa zic ca am vazut poze cu tineri frumosi si ma gandeam ce generatie minunata de pinguini!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anja [pup] foarte incarcat programul baietilor. Succes la scoala. Sunt copii destepti, se vor descurca minunat, sunt sigura!  Ai mei resimt acum orele facute superficial sau deloc de profesori anul trecut la celelalte materii decat cele de examen. La chimie au amandoi aceeasi profesoara (e una din putinele materii la care au profi comuni) si i-a luat foarte tare din primele ore. Ea zice ca face recapitulare si probleme pe care ar fi trebuit sa stie sa le rezolve copiii, dar , din pacate, multi vin cu goluri mari din urma si le e greu sa tina pasul. Inca nu au dat teste la scoala, au avut ceva fise cu testari initiale, dar ca tema, sa le faca fiecare acasa. Cred ca asta e avantajul (sau dezavantajul, depinde cum privesti ) faptului ca sunt jumate in clasa, jumate online. Profesorii nu au gasit inca metoda sa le dea teste tuturor in acelasi timp. 

Cred ca e greu parintilor tai sa se adapteze acolo. Un pic in vizita e frumos, dar sa stai zi de zi ... deja e altceva. Succes, sa ii poti inscrie in sistem si sa stati apoi mai linistiti cu totii! 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, asa se intampla mereu (valabil si in perioada normala, in anii de dinainte nebuniei cu covidul), in clasele 7-8 cam toata lumea (parinti, copii deopotriva) se preocupa in special de romana si mate. Mai putin de celelalte materii. Iar profesorii celorlalte materii sunt si ei sfatuiti "lasati-i si voi un pic mai moale pe copii, ca destul muncesc la romana si mate (teme la clasa, meditatii etc)". Si atunci profii ii lasa mai moale, copiii se concentreaza pe materiile de examen si dau de greu la liceu, daca dau de profi mai exigenti la materiile la care nu prea au facut in generala.

Pana la urma trebuie sa ajunga la un numitor comun: copiii sa lucreze si sa mai recupereze, profesorii sa fie intelegatori daca sunt putin in urma copiii, sau exsta decalaje in clasa (ca pana la urma au facut in scolile generale cu profi diferiti, care au predat in stiluri diferite si cu diferite grade de superficialitate).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut o trauma cu chimia in liceu si cu dna profesoara.

in clasele 7-8 am facut chhimie cu diriga si ne preda ok (in anii aia nu prea erau superficiali).

In clasa a 9-a, ne ia doamna de chimie la prima ora cu nu stiu ce introduceri, protectia muncii in laborator si a doua ora, hai sa facem o recapitulare. Incepe sa ne dicteze (in cuvinte) diferite formule chimice: dihidrogeno sulfat de fier, hidrogeno clorurat de nu stiu ce, tot felul de denumiri din astea compliate, nu de genul apa H2O sau sare de bucatarie NaCl sau chestii mai banale. 

Apoi incepe sa scoata copii la tabla, aleator, dupa catalog, sa scrie formulele chimice. Nu stii, nota 2. A dat vreo zece note de 2. Eu am scapat atunci. Deci nici un copil nu auzise vreodata de chestiile alea, si proveneam din scoli generale diferite. Efectiv nedrept. 

Am cautat in cartea de a 8-a, nu am gasit nimic din ce ne dictase ea, mi-am luat inima in dinti si am sunat-o pe fosta dirig. - s-a crucit femeia cand a auzit "dar chestii de genul asta se fac in liceu si facultate, nu in generala".

Dar pe vremea aia, la inceputul anilor '90, nu exista sa faci contestatie la nota, sa faca parintii reclamatii contra profesorilor, luai totul asa cum iti pica. In zilele noastre nu ar avea nimeni curaj sa procedeze asa.

Dupa aceea a inceput sa ne predea si macar ne asculta/dadea lucrari din materia predata de ea. Dar era genul care dadea 2 si 3 daca aveai o mica greseala la ceva (o formula, un indice), nu conta daca ai si stiut ceva. Cand i se punea ei pata la ceva cand greseai, te trecea in banca cu 2 sau 3. Cumplit a fost 4 ani de zile. Nu am avut decat medii de 5 si 6 la chimie, mai mult nu am putut. Pt ore, pur si simplu invatam mecanic si a doua zi uitam tot. Si tot asa. Deci in capul meu e blank total la chimie, nu mai tin minte nimic, s-a sters tot.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Culmea a fost, ca dupa ce am intrat in facultate, aveam unele vise noaptea in care visam ca liceul mai continua si ca mai trebuiesc facute si niste ore de chimie (cu dna respectiva).

Intr-o noapte, la un vis de genul asta, a fost un vis "lucid" sau nu stiu cum sai spun, incat in somn, fara sa ma trezesc mi-am dat seama ca visez si ca nu e realitate si imi ziceam " e un simplu vis, nu se poate, am intrat la facultate, liceul s-a terminat si nu va ai fi nici o ora de chimie" si erau astea doua planuri in visul meu. Foarte ciudata experienta. Dimineata cand m-am trezit, le tineam minte pe ambele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa ma laud ca am reusit sa fac si alte conserve decat visinata, afinata si cornata (da! am pus si coarne cu zahar int-un bidon pana la urma, nu stiu ce o sa iasa ca erau foarte acre si am pus zahar mai mult, acum nu reuseste sa se topeaca)  va arat cu ce m-am distrat eu aseara  (a venit Bianca din camera ei :"Dooaamne, dar nu te-ai sfiit deloc cu otetul ala! Mi-ai desfundat toate sinusurile") 

 

120412702_636261387251480_58446533574094

 

120316646_362490234904058_50813077661604

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...