Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Visinata, afinata, cornata si alte conserve


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Felicitări Corina pentru nota maximă la examen! Ce ai hotărât cu serviciul? Ai acceptat?

 

Laura, ce de ardei. Am pus și eu așa acum vreo 20 de ani. Prima și ultima dată. Când am fost gata cu borcanele am făcut o iritație de toată frumusețea la mâini. Am stat multe ore mâinile în apă sau cu ceva umed. Așa puternici au fost.

 

Felicitări Mariei! Ce drăguț că sărbătoriți cumva.

Ieri m-am gândit la tine. Era la radio o melodie kpop și am râs de numele formației iar Ana nu înțelegea de ce râd. Că se numește BTS. I-am explicat ce înseamnă abrevierea în română  [:D]  [:I].

 

Strumph, nu se poartă măști la noi. Nici în autob sau tren sau liceu. A fost prima și singura dată când a luat. Ea zice că ține distanță. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fata mea nu a început să ia ore de condus. Nu îi stă capul la așa ceva și nu văd sensul să o împing de la spate. Va începe când va fi pregătită și suficient de matură.

 

La noi e vacanță de toamnă acum. Nu am plănuit să mergem nicăieri. Mă bate gândul să mă înscriu la ceva asociație de turism și să începem să mergem pe la diverse cabane când și când. Unele nu au toaletă și ai mei nu-s obișnuiți. Dar le-ar prinde bine o cabană tradițională. E precum în cântecul celor de la Ylvis. Te duci la cabană și cari sacoșele 1 km la deal iar fundul îți îngheață în toaleta de afară. Eventual apa e obtinura6din zăpadă topită. Prea sunt ținuți în puf. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia, nici Silvia nu vrea sa conducă, încă. Zice ca nu e pregătită. Prietenul ei a început sa conducă. 
Diana și-a luat carnetul când a împlinit 18 ani, exact in ziua aceea. L-a picat prima data, l-a luat după o săptămâna. Ea făcuse lecții de condus vara dinainte, in Ro. Aici a făcut completări (sunt doua teste de risc, care in Ro nu exista) și a mai luat câteva ore chiar înainte de examen, ca nu condusese din Iulie pana in Noiembrie. 
 

La noi iar sunt reduceri la hoteluri, cu cina inclusă, ma bate gândul sa mergem iar. Simt foarte tare ca nu am avut un concediu normal vara asta. Eu de exact un an nu am mai fost plecată de pe insula... 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, mi-era dor să vă scriu dar nu mai apuc, zilele de lucru din săptămână trec ca vântul.

Am citit tot, am văzut copii frumoși, studioși, talentați și îi felicit și îi pup pe toți.

 

Eu cu școala și cam atât. La noi sunt tot mai multe restricții, s -au (re)închis bibliotecile, cinemaurile, sălile de spectacol, sălile de mese ale restaurantelor (pot însă livra sau poți cumpăra pt acasă) și barurile. De luni se pare că se vor închide și sporturile de echipă cu excepția celor școlare. Cursurile de înot s-au anulat. Copilul nu mai are nici una din activitățile de toamnă-iarnă. Să văd măcar la piscină pentru înot liber dacă putem merge, și acolo-i cu un abonament și ore fixe.

Pentru o lună cu posibilitate de prelungire.

Așa că atmosfera-i cam gri. Eu ieșeam la restaurant la prânz cu două colege în timpul săptămânii, era singura mea ieșire.

Să nu uit nu avem voie nici să primim sau să mergem în vizită la prieteni, nici măcar la rude, dacă le-aș avea aici. Numai dacă locuiești singur ai voie să primești în casă o singură persoană.

Au reapărut barajele de poliție între provincii de "culori" diferite, să convingă lumea din zone roșii să nu circule. Nu e interzis dar.nu e recomandat.

La școală facem pregătiri în eventualitatea că s- ar închide, ceea ce urăsc. Ne-am făcut fiecare clasa virtuală, am pregătit săculeți cu material didactic pentru fiecare elev dacă stă acasä. Mai trebuie să- mi fac orarul pentru online și am așa, un fel de blocaj psihologic să-l fac. Eh, che sera sera.

 

Copilul din dotare e mai bine pe toate planurile, deși are zăpăceli și pozne în continuare care mă enervează dar, na, nici perfect nu poate fi. Mă bucur că e mai înțelegător și mai empatic și mă ajută cât poate. Azi de ex. am oprit la benzinărie să umflu un pneu că se aprinsese senzorul și el a măsurat presiunea și a băgat aer.

Psihologa la care merge mi-a dat o a doua evaluare a lui, pe plan cognitiv și este foarte avansat la unele aspecte, la altele e mediu. Cel mai slab stă la organizarea timpului, nu e o noutate. Dar i-am aflat forțele și m-am bucurat. E foarte bun la orientare spațială tridimensională cu performanțe de nivel 16 ani la 8 cât are și iar foarte bun la comunicare orală, cu un vocabular bogat și iarăși mai matur decât vârsta.

După acest monolog al ciorii, nu mai am nimic de zis.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La mine noutatea e ca am trecut de la geaca si pulover la pantaloni scurti, din nou si centrala s-a oprit. E bine ca se amana depresia de toamna gri. Facem planuri de iesit maine. In rest, totul merge "ca pe roate" , mai ales scoala. Am ajuns sa ne bucuram cat inca merg la scoala, Cat, oare? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna! 
 

Fleur, ma bucur ca lui Eric ii merge bine. Sper sa nu treceti in online, știu cât de mult NU îți dorești asta. 
 

Eu am fost cu Diana și cu prietenul ei la cules de zmeura. Da, zmeura in Octombrie e ceva neobisnuit dar e ultima data când organizează cei de la o ferma vestita de aici, cules. Am trei kg de zmeura acum, voi face dulceața din o parte, ce nu se va mânca. 
 

Maine pleacă al meu la munca pe continent Pt o săptămâna, eu nu prea am fost de acord, dar te pui cu dorințele omului? 
 

Diana pleacă luni...acum împachetează și fac curat in apartament, a venit prietenul ei sa o ajute. 
 

Eu plec cu W la Spa(lat) :)). M-au sunat ca au un timp acum la ora 14. Sa fie curat și binemirositor ;). 
 

Sâmbăta frumoasa! 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...