Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

O bucatarie noua de la IKEA - costuri si pareri


Recommended Posts

  • Răspunsuri 55
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

am in bucatarie 5 bucati de blaturi mari de granit "white river" ... instalate acum vreo 7 ani si toate sunt ca noi. 

 

exceptie cel de langa chiuveta, pe marginea chiuvetei s-a inchis la culoare de umiditate.

 

cand le-am cumparat nu au fost toate din aceeasi bucata (cred ca au fost 3 sau 4) ...poate asta a fost cumva de calitate mai proasta, mai poros...ori nu le-am dat cu sealant cum trebuie, sotul nu a pus silicon cum trebuie intre chiuveta si blat...nu stiu de ce.

 

pe altul mi s-a scurs muraturile si era titamai pata de la varza rosie din borcan..sa mor cand am vazut.

Nu mai stiu ce am pus, parca bicarbonat cu apa ca o pasta acoperita cu plastic, sau am cumparat de magazin...l-am lasat o saptamana si a absorbit toata pata...nici nu se mai cunoaste.

 

sub nici o forma nu se freaca!

 

eu pun pe granit de toate, oale fierbinti, cred ca am taiat si cu cutitul de cateva ori (desi se strica cutitul)...cred ca am batut si cu toporasul de snitele... e f rezistent.

 

cand se cumpara trebuie mare atentie sa nu aiba defecte (crapaturi, zgirieturi, pete )

 

e bine sa fie date cu sealant la 6 luni, eu le dau la 1 an....sunt diferite feluri de sealant.

Cu ciocanasul vrei sa spui! 

 

Mie mi se pare demodat granitul asta. Ca și băile îmbrăcate in marmura. Era fain pe vremuri și mai ales arata ca ai bani. Acum nu mai sint la moda și zici ca se mai si pătează.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Cu ciocanasul vrei sa spui! Mie mi se pare demodat granitul asta. Ca și băile îmbrăcate in marmura. Era fain pe vremuri și mai ales arata ca ai bani. Acum nu mai sint la moda și zici ca se mai si pătează.
Letitia, peste vreo 5 ani remodelez bucătăria .

Asta cu moda in bucatarie sunt fitze pt cei bogati. Oamenii obisnuiti nu pot sa remo la fiecare 5 ani după cum se schimba moda..

Granitul, quartul, marmura nu sunt si nu cred ca vor fi demodate dar depinde de culori, si cum sunt folosite.

Eu visez la o bucatarie alba.

 

Imi place f mult materialul pus de viviana, dar sa vedem in urmatorii ani cum va evoluat pe aici , cat de mult va fi folosit.

am văzut similar din quartz...si eu pe asta as merge

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...