Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ghețarul e pe (al doilea) val


Recommended Posts

In alta ordine de idei, aici ploua cu galeata, Bianca a plecat la scoala cu o gecuta de piele, fara gluga si a uitat si umbrela in masina. 

Ieri am avut sedinta cu parintii, online, la Rares. Sunt 2 cazuri de covid in liceu, un profesor si un elev. De luni ai mei intra din nou pe versiunea online si sunt tare necajiti ca nu vor mai merge la scoala, fizic. 

 

In presa locala, apoi in ce nationala au aparut imagini cu oameni tinuti pe scaune in curte spitalului judetean, cu orele, in asteptarea unui loc in saloanele covid ... Noi sa fim sanatosi!  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Michelle, e suficient sa auzi ce spune T cu gura lui si sa citesti ce scrie el cu mana lui pe retelele de socializare ca sa iti faci o impresie foarte clara. Sau si inregistrarile cu ce spune si ce scrie sunt tot minciuni inventate de media corupta? E adevarat ca a spus ca va da gratis americanilor medicamentele cu care a fost el tratat? Abia astept sa vad cum o va face!!!

 

Daca ce face el acum, ca nu sta "sub plapuma", nu respectia izolarea,  ci umbla si infecteaza prin casa alba (sunt imagini in care este vazut cum isi da jos masca si intra in cladire)  va duce la persoane ce vor avea grav de suferit, care poate vor muri, asta e un lucru de lauda si de apreciat? Merita sa sacrifici vietile unor oameni pentru a castiga neaparat puterea ? Este el un exemplu de urmat?

 

Aevarul: misiunea unui sef de stat e sa asigure pentru tara sa securitatea, sa descurajeze orice viitor atac, are datoria de a emana putere si energie pentru a transmite in afara ca forta tarii pe care o conduce nu e cu nimic schimbata indiferent ce a patit el.
 
Daca ar fi fost impuscat, si ar fi iesit din spital la 3 ore de la operatie asta da, forta si respect pentru alegatori si teama inspirata dusmanilor.
 
Prostie: in conditiile pandemiei, forta unui presedinte nu sta in arata ca a invins personal virusul  ci ca are puterea de a se plia  tuturor cerintelor medicale pentru a fi un exemplu pentru poporul lui.
=====
 
In California, nu  e bine sa spui ca esti republican.  Ai probbleme la serviciiu (pe bune), pe strada (pe bune), atat de mult s-a adancit groapa asta intre democrati si republicani  care ani de zile au coabitat fara vreo problema. Cine o fi devinna pentru schisma asta? Trummp si politicienii inconstienti care l-au propulsat. Trebuiau (din cauza background-ului lui) sa se astepte ca toata presa mainstream va fii mpotriva lui indiferent ca  are dreptate sau nu.
 
inttr-adevar foarte multi californieni se gandesc sa plece din USA (s-a incetatenit ideea ca o data cu Biden  vine comunismul - o gandeste americanul de rand republican - , Biden o alta alegere nefericita  democratilor).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună dimineața și de la mine,

 

Pe aici a plouat puțin, prea puțin pentru cât ar fi nevoie.

 

Eu am schimbat săptămâna asta un geam la o cameră și trebuie reparat puțin în jurul lui (l-au instalat foarte îngrijit meșterii, nu e mult de făcut). M-am și hârâit cu al meu, el tot zice să nu chem pe cineva să repare că face el, eu știu că el nu prea are timp și uite așa am pus azi de o mică ceartă  [smulgpar] (că i-am scos ochii cu niște promisiuni mai vechi pe care nu a apucat să le pună în practică)

 

Laura, am văzut știrea cu oamenii care așteptau în curtea spitalului :(. 

 

Michelle, și eu zic că e o diferență între fapte și opinii. Faptele le pot judeca singură, cu capul meu, nu trebuie să citesc interpretări în presă.

 

Anja, da, ai dreptate, sunt multe stereotipuri de acest gen. Lumea nu le percepe așa tocmai pentru că nu se discută suficient în societate pe această temă. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Saptamana viitoare mergem la Soveja, toti colegii de birou. Nu am mai fost la soveja de cand eram copil. Am niste amintiri foarte frumoase si o imagine parca din povesti cand ma gandesc la Soveja. Sper sa fie la fel si acum, sa ne distram si sa ne relaxam.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A plouat și la mine azi noapte, cu bulbuci ca-n toiul verii, și cu milioane de fulgere și tunete. La un moment dat nu se mai opreau din mieunat alarmele unor mașini, atât de tare tuna, una după alta. Bineînțeles, cine ștergea apa cu mopul, azi dimineață la 5? Eu, căci uitasem sa închid geamurile de la balcon și bucătărie, și nici la meteo nu m-am uitat aseară. La mine întotdeauna bate ploaia pe geamuri, din cauza orientării apartamentului, niciodată nu ma pot bucura sa stau cu geamurile deschise când ploua, nici măcar când ploua liniștit. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, stiu, toti copiii sunt "pleostiti" cand vine vinerea si stiu ca saptamana urmatoare vor fi online... Si fericiti vinerea, dupa saptamana de online cand stiu ca urmatoare saptamana vor merge la scoala. Toti vor la scoala. Cum am ajuns...:)))).  Cand s-au inchis scolile pe 11 martie, copiii (inclusiv fetele mele) erau bucurosi ca stau acasa, ca au putina vacanta (ca se anuntase in prima faza pana pe 22 martie inchiderea). Apoi ca pana dupa Paste... hai merge, e ok, mai stam (desi nu mai era "cool" ca era starea de urgenta, cu stat in casa, iesit doar pe motive intemeiate). Dar cand au anuntat ca nu se mai merge la scoala deloc, pana la final, s-au pleosit toti. Apoi in septembrie toti cu entuziasm "Vrem la scoala, nu acasa online", abia asteptau deschiderea anului scolar, contrar tendintei din alti ani :))).

 

Scolile se inchid cand sunt 3 cazuri in scoala concomitent, nu? Nu 3 cazuri in total... Si apoi, dupa 14 zile se deschid iar? Care sunt regulile exact? Ca nici nu mai stiu...

O sa fie greu...pare fara de sfarsit nebunia asta....

 

Velvet si eu zic sa pui piciorul in prag. Un profesor trebuie sa fie ferm cu elevii: camere deschise sau absenta. Altfel copiii o vor "lasa mai moale" ca deh, daca nu patesc nimic. Genul de copii constiinciosi nu, doar ceilalti... Asa e si Ana mea, unde nu sunt reguli si stie ca nu trebuie sa se strofoace si devine usor indolenta. Doamna de matematica e cecva mai severa si nu isi permitea sa "fenteze" ora. Acum, de cand a inceput scoala este si ea mai ok, dar si regulile s-au mai schimbat, fiind mai stricte. 

Deci din partea mea ca parinte, sunt de acord cu un profesor mai dur putin, mai exigent, care sa ii poata tine in frau pe copii. Dar sa fie corecta la notare, sa nu ceara ce nu a facut, sau alte nebunii de genul asta. Si sa gaseasca momentele potrivite cand sa fie de gasca cu copiii, sa glumeasca cu ei etc.

Cand eram copil, de genu asta de profi imi placea cel mai mult: cei care predau bine si erau exigenti la clasa, dar care stiau si cand sa fie de gasca si sa glumeasca cu noi 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, sa știi ca fata mea prefera orele online decât mersul la școală. Pentru ca folosește transportul în comun și pe lângă faptul ca autobuzele din Ploiești sunt mizerabile, de fiecare data a mers în înghesuială și mulți călători nu poarta masca sau o poarta incorect (adica degeaba). În plus, restricțiile din școală și din pauze o scot din sărite, practic singurele momente când are voie sa se ridice din banca sunt mersul la toaleta și ieșitul în curte în pauza de la 10:40, când au voie sa și mănânce. În rest, nu au voie sa mănânce în alte pauze, nici sa bea apa, nu au voie sa se ridice de pe scaun în pauza (doar dacă merg la toaleta) , nici vorba de ieșit pe hol. În permanenta e un profesor cu ei în pauze, pana bine proful de la ora următoare.

A apucat sa meargă la școală doar 4 zile (săptămâna 2), după alegeri colegiul a intrat în scenariul rosu, din cauza apariției a 4 cazuri (toți cei 4 fac parte din echipa de fotbal juniori de la Petrolul Ploiești). Cred ca autoritățile n-au luat în calcul acest aspect, elevii care practica sport de performanta, la cluburi/echipe, sunt supuși unui risc mai mare de a se îmbolnăvi în afara orelor, pentru ca participa la antrenamente și meciuri și nu se respecta intocmai regulile, peste tot. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

a propos de regulamente pentru online: avem de la liceu un regulament lung si extrem de precis (inceput anul trecut si dezvoltat anul asta, dupa ce s-au lovit de diverse) pentru conduita in online. in afara de obligatia camerei deschise (sunt profi care le fac prezenta la inceput si la final de ora) - logare cu prenume si nume (nu cu nickname), cu avatar neutru, sa nu aiba background deranjant pentru ceilalti, sa nu faca spam in chat, sa nu vorbeasca in chat decat legat de ora respectiva, sa aiba rabdare cu cei care nu tasteaza la fel de repede ca ei, sa nu intrerupa, sa nu scrie la tabla peste profesori sau fara permisiunea lor, sa nu foloseasca efecte de voce, si tot asa. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...