Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Patru ani, probleme scaun


Recommended Posts

Buna seara!

Sper ca am postat in aria potrivita.

Copilul nostru, de cateva zile este racit (rosu in gat) si de doua zile, dupa cateva tentative saptamana trecuta, este permanent deranjat la stomac. Astazi a avut in loc de scaun, in patru reprize, doar mucus. Ieri a iesit, o data, bine, astazi insa, doar mucus.

Aveti ceva sfaturi? Ma si tem sa merg la medicul de familie, intrucat va f aglomerat.

Ii administram la sfatul medicului, Azitrox, 5ml/1 data pe zi, Enterol, Smecta.

Scaunele apar in a doua parte a zilei.

Mentionez ca juniorul are nasul infundat, de altfel insa, mananca normal si se comporta la fel.

A mai trecut cineva prin aceasta situatie? Cum a scos-o la capat?

Va multumesc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 80
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mucusul indica o inflamație a mucoasei intestinale și o perturbare a florei bacteriene, ca urmare a administrării antibioticului. 

Dacă pustiul nu a făcut febra mare, nu era necesara administrarea de antibiotic. Erau suficiente antitermicele doar când febra creștea spre/peste 38 și tratamentul local cu tantum verde spray, picături pentru nas pe baza de apa de mare. De câte zile ii dai azitrox? 

Rosul în gat cum a fost diagnosticat, consultație la medic sau prin telefon?

Pentru perioada asta cu viroze și răceli, e mai indicata susținerea imunitatii, uite un produs foarte bun, se poate administra de la primele semne de raceala/viroza. 

https://www.plantextrakt.ro/produse/gemoterapice/fito-gemoterapice-originale/imunorezistan-junior

 

Sfatul meu este sa cauți un pediatru bun, care nu se "arunca" sa prescrie antibiotic la orice muc sau strănut. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am lucrat bine cu medicul de familie. Ne-a recomandat initial Panandol, dar ne-a facut reteta si pentru antibiotic spuandu-ne ca daca starea de sanatate nu se amelioreaza, sa i-l administram. Sambata spre duminica a avut nasul; extrem de infundat si daca in ziua anterioara, punctele din gat incepeau sa dispara, au aparut altele mai jos, mai mari. Iam trimis poze medicului. Astăzi mergem la consult. Ideea este ca nu prea ma incanta sa-l duc acolo, sa astept cu el pe holul acela, riscand altele. Totusi, vom merge. 

El a avut mici probleme cu scaunul de cateva zile, inaintea administrarii antibioticului. Nu-l pot lega de aceasta manifestare.

A luat antibioticul duminica, prima data, noaptea nu i-a mai curs nasul asa tare.

In cazul fiului meu, cam asa se manifesta problemele cu gatul. Se amelioreaza aparent, de la sine, pentru ca apoi, sa revina in forta. Si nu mai poate manca. Pana acum, ins,a nu am avut problema asta.

Eu inteleg fobia antibioticelor. Si am mers si la medic unul dintre cei mai cunoscuti medici pediatri din judet. De vreo trei ori cand am avut nevoie de tratament, ambii medici (cel de familie si pediatrul), ne-au recomandat acelasi tratament. Medicul de familie ne-a zic de multe ori ca nu este cazul de antibiotic si de obicei, asa spune, incepem cu nu stiu ce si mai vedem cum evolueaza. Nu-i contest decizia.

Avem toti teste COV, rezultate negative venite marti. Cam joi a dat el semne.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Era ideea ca un pediatru are specialitatea asta, trateaza bolile copilariei, asistentele medicale ar trebui sa adopte metode specice de analize, consult ale micutului. In fine, fiecare le stie pe ale lui.

 

Dar cum ati trimis poze cu ce are in gat mi se pare deja sf  [batcap] ( cum a stat copilul sa i pozezi amigdalele...),

Prescriptia medicamentelor ar trebui facuta in urma analizelor. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Telemedicina... desi e greu. Mi se pare greu sa faci telemedicina.

 

Dar in perioada asta epidemiologica, e nasol sa stai in asteptare pe holurile policlinicii pana iti vine randul, alaturi de alte persoane, unele tusesc, nu stii fiecare ce are... mi se pare ca te cam expui. Pe de alta parte, trebuie rezolvate si problemele non-covid....

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...