Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Patru ani, probleme scaun


Recommended Posts

A fost o perioada in care nu stiam ce sa-i mai facem. Nu i-am dat medicamente, insa era aproape in permanenta deranjat. Apoi, si-a revenit, acum mananca orice, ca inainte, dadeam vina pe dulcirui, desi nu manca dulce. Medicul chiar ne-a recomandat sa-i dam si ceva dulce. Noi, de teama problemelor cu scaunul, vreo 3 luni, nu i-am dat nimic dulce, insa fara rezultat. 

Deci, in acest moment, nu manifesta nimic neobisnuit. Mergem la un singur medic.

Legat de alimentatie, nu mananca orice. Broccoli deloc. Are cateva alimente pe care le prefera si rar incearca ceva nou.

Cel mic are 117 cm inaltime si 21 kg.

 

Nu conteaza ca nu mananca leguma anume din mancare (de ex broccoli) daca este in mancare a lasat deja vitamine si ce mai trebuie pe-acolo. 

Dulciurile sunt bune intr-o anumita masura, chiar indicate. 

 

Ca idee, aveam o regula cu fii-mea: trebuie sa manance atatea linguri cati ani are, apoi cati cm are, etc.  [fri] si numaram in toate limbile stiute, sa fie cat mai distractiva masa ( adica 100cm=10linguri ) si intotdeauna incepeam cu mancarea pe care voiam neaparat sa o manance, cateodata incepeam cu felul2 sau ii dadeam doar 1 fel de mancare la o masa, dar sa stiu ca l-a mancat bine. 

 

Toti am trecut prin faza asta de vrea sa manance doar 2-3mancaruri  [batcap] , pe fii-mea o mituiam cu diverse. Trece si asta, e o etapa. Bafta. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 80
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

 

Inainte manca doua feii de paine si un bol de supa. Acum, nu mai mananca mai mult decat o felie decat foarte rar si nu mai vrea supa rosie, numai supa verde. Oricum, mananca si rosie, ma refer la ciorba. Legume, nu. Adica legume singure. Si nici fructe.

Totusi, ce-i place, mananca. Daca supele le mananca cu Youtube, altele, snitel sau ce-i mai place lui, le mananca singur.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Din pacate, ma ia pe mine ca model. Si eu nu ma inteleg cu supa crema. Sotia, da, insa nu o copiaza. Lucru in progres, adica incerc sa-l conving... Am incercat sa mananc si eu, insa isi da seama ca nu-mi place, desi eu mimez placerea gustului si-i spun ca e buna. Odata mi-a zis ca am sprancenele suparate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Totusi, ce-i place, mananca. Daca supele le mananca cu Youtube, altele, snitel sau ce-i mai place lui, le mananca singur.

Cum adica mananca cu youtube ??

 

edit : sincer, eu as renunta la acest obicei, ii formati niste deprinderi pt toata viata

 

Din fructe se mai pot face compoturi, prajituri, budinci. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A fost o perioada in care nu stiam ce sa-i mai facem. Nu i-am dat medicamente, insa era aproape in permanenta deranjat. Apoi, si-a revenit, acum mananca orice, ca inainte, dadeam vina pe dulcirui, desi nu manca dulce. Medicul chiar ne-a recomandat sa-i dam si ceva dulce. Noi, de teama problemelor cu scaunul, vreo 3 luni, nu i-am dat nimic dulce, insa fara rezultat. 

Deci, in acest moment, nu manifesta nimic neobisnuit. Mergem la un singur medic.

Legat de alimentatie, nu mananca orice. Broccoli deloc. Are cateva alimente pe care le prefera si rar incearca ceva nou.

Cel mic are 117 cm inaltime si 21 kg.

 

Eu cred ca greutatea e buna, nu va mai stresati. 

 

Brocoli nu am mancat nici eu pana pe la 30 ani si nu am patit nimic, parintii mei nici nu au vrut sa-l guste vreodata. Nu trebuie sa alimentati copilul cu ceva doar pentru ca asa scrie in cartea lu'  Peste. Mergeti pe ce ii place lui, dar cu variante sanatoase si cat mai simple, fara gatit prea indelungat.Mancati impreuna la masa si lasati-l sa aleaga.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum adica mananca cu youtube ??

 

Din fructe se mai pot face compoturi, prajituri, budinci. 

 

probabil urmareste ceva pe youtube cand mananca. Asa fac multi parinti disperati .

 

Nu-i mai dati paine. A mea nu a mancat niciodata paine la mancare. Mai bine ii gatiti paste, eu nu am intalnit copil care sa nu adore pastele, iar in sosul pt paste poti sa " ascunzi" orice.

Si un cartof copt in coaja are mai multa vit C decat orice salata, brocoli sau alte legume.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

cu mentiunea ca exemplul familiei nu a functionat absolut deloc in doua cazuri pe care le cunosc (baiat si fata, familii diferite, varste diferite). puteau sta parintii aia si-n cap. cei ai fetei au renuntat (fata e mai mare), cei ai baiatului inca incearca (baiatul e la gradinita). tot asa, cu nhspe doctori si analize si vitamine. ba fata, fiind mai mare, ii si intreba, "de ce tineti neaparat sa fiu ca voi???"

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...