Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Noiembrrrr si o cafea irlandeza cu rom


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

am citit ce ati scris voi...am mai vb cu unii, altii, inclusiv cu dr.

teoretic nasa are simptome dar nu test pozitiv asa ca de stat acasa nu poate fi vorba, doar daca are test pozitiv si ne da ea drept contacti... 

nasu si fata ei, in aceiasi casa nu au nimic, inca...

 

 

Preventia inseamna sa iei masuri fara sa ai rezultatul testului. Prespui din start varianta cea mai nasoala si anumeca e pozitiv Simptomele ei indica acest virus. Nu ai nevoie de confirmare ca sa te izolezi.

Eu nu ma refeream sa iei concediu medical. Ca legal inca nu poti. Dar sa lucrezi de acasa daca se poate, sa porti masca, etc.

Eu am scris izolare nu carantina. E o mare diferenta. In carantina se lucreaza de acasa nu se primeste medical. Tot in carantina se poate iesi in natura sau la magazin la ore tarzii cand nu e mai nimeni. Dar nu te intalnesti cu alti oameni din afara casei.

 

Stiu ca asa pare ca e culmea sa ai asa ghinionul.

Dar virusul se transmite prin oameni, noi suntem calea.

 

Eu nu m-am vazut cu nicio prietena sau vecina de 17 zile de cand au inceput sa se discute de restrictii noi. Cu cineva din familie de peste un an. Nici cu mijlocia nu am intrat la biblioteca in ultimele saptamani. Orice persoana in minus conteaza.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, Glimmer, sa va traiasca domnisoarele! Sanatate si succes le doresc!

 

Viv, Michelle, multi ani inainte alaturi de jumatatile voastre! Si noi tot 0 ani, ocazie cu care am plantat 3 copacei. Unul sigur se va prinde, a venit in ghiveci si e vesnic verde, cu ceilalti doi am oarece emotii.

 

Silvi, tin pumnii sa fie bine!

 

Noi in carantina, copilul mare a fost ieri testat si e pozitiv. La 7.30 am facut programare online pentru test, la 9.30 a facut testul, la 7 seara am primit sms ca sa verificam online rezultatul testului.  Tot online erau instructiuni ce si cum sa facem, copilul si-a anuntat colegii langa care a stat mai mult de 15 min ca vor sta in carantina 10 zile.

Am anuntat si scoala si au luat si ei legatura cu colegii carantinati si familiile lor, o parte din colegi vor merge azi si se vor testa.

Copilul tot de la scoala a luat, banuiesc un prieten al carui tata a fost virusat dupa carantina a venit 3 zile la scoala si apoi mama lui a fost testata pozitiv. Probabil el a fost asimtomatic.

Asteptam telefon de la "dsp" azi-maine.

Copilul e relativ ok, il doare capul si gatul, tuseste un pic si si-a pierdut partial mirosul. Ne-am izolat fiecare in cate o camera, umblam cu masti si folosim alternativ baile-bucataria.

Copiii fac in continuare scoala online, fii-mea se plange ca la unele ore nu se aude bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marion, sanatate! Iti multumesc pt urari!  [flo2]

 

Otilia, la noi cuvintele carantina si izolare au alte sensuri, alte semnificatii.

 

Om confirmat pozitiv, decizie DSP: intra in izolare. Adica se izoleaza in casa, nu mai iese 14 zile etc.

Contactii directi, fara simptome: carantina 14 zile... practic acelasi lucru, stau in casa 14 zile. Daca le apar simptome si ii testeaza (la noi nu se testeaza fara simptome) daca iesi pozitiv ai decizie de 14 zile izolare din ziua primului simptom.

 

Co medical se da doar pt confirmati si contacti directi (cei din izolare, respectiv carantina).

 

De ex. daca tu esti contact direct al unui contact direct (de asta carantinat) al unei persoane confirmate... ori iti faci test pe banii tai si vezi cum iese. Ori esti liber sa faci ce vrei, dar nu poti primi co medical. Problema apare cand lucrezi fizic la locul de munca si trebuie sa motivezi de ce nu poti veni la birou. Si aici, depinde ce noroc ai. Daca poti si te lasa sa lucrezi de acasa, daca esti in productie atunci nu merge... si tot asa...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...