Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Noiembrrrr si o cafea irlandeza cu rom


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Strumphi, cum sa fie gata tortul? :))) Am lucrat pana la 18 azi. Abia vineri e ziua soțului. 
 

Am studiat azi cum se bate frișca, se pare ca făceam eu greșit (o bat la viteza maxima) plus ca se poate pune in ea câte ceva (am citit trei exemple) ca sa stea mai “țapănă”. Cred ca fac ceva tort asemanator cu rețeta Otiliei, dar și cu ceva crema. 
 

Azi am primit mesaj ca au anulat Reprezentația de teatru. Îmi pot lua banii înapoi! 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, multă sănătate! Sa nu fie nimic, decât o coincidenta. 
Multi ani Fericiți împreuna! 
 

Marion, ani Fericiți împreuna va doresc! 
 

Strumphita, sper sa isi revină Sophia , sa nu ii mai curgă sânge. Și tu sa te odihnești. 

La noi azi a fost Nebunie. Am primit telefon de la Karolinska ca ultimul lot de eprubete Pt testele de covid PCR, cele care merg in special la cei care își iau singuri testele, nu e bun. Da rezultate fals negative. Așa ca a trebuit sa se verifice tot lotul și ce nu a fost bun, sa se completeze cu eprubete de la noi, făcute de cei de pe microbiologie, cu ser fiziologic. Au muncit câteva persoane, au venit și din șefii mari sa ajute, ca nu avea cine sa se ocupe, de la noi. Eu am lucrat azi la împachetat probe, abia au încăput toate eprubetele luate in ultimele 24 de ore, in cele 2 cutii care erau comandate sa plece (trebuie sa anunțam exact cât trimitem, nu putem depăși). A lipsit colegul care împachetează, nu suntem mulți care știm cum sa procedam. 
 

In fine, acum am ajuns acasa și ne-a așteptat Silvia cu mâncare. Steak din entrecote, arată și miroase tare bine! Ne așezăm la cina. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hej,

ahhh fluviu de pagini pe aici. Nu tin pasul! Am citit numai ultimele pagini, asa ca ma scuzati daca ignor pe cineva.

Strumph, tu esti cumva un fel de Radar (Mash) :))))?

 


anja, cum sunteti? sper ca fara covid! a mai facut febra Thomas?

Stiu ca voiai sa ma intrebi de Nich care a facut febra acum vreo 2 sapt. El e bine, noi bine, pana ieri cand a venit Thomas acasa, ca el crede ca a avut febra la scoala, ca acum nu mai are [batcap] . Apoi dim mi-a zis ca a cam transpirat noaptea, ca poate iar a avut febra! Cu Covidul asta, a trebuit sa il tin acasa, si a pierdut un test la suedeza...Acu' nu are nimic si eu incerc sa il tin la izolare. Maine sta acasa, ca au zi libera.

In rest, noi bine, ocupati. Chiar nu prea mai facem nimic. Nu iesim la magazine, nu la vizitari, nu la restaurante. Am fost Dum cu sotu' la o plimbare pe malul mari cu cafea take away.

 

Vineri ii anunta ce se va face cu scolile.

 

Si sa ma laud, am reusit imposibilul! Am reusit sa ii inscriu pe ai mei in sistemul suedez. Au numar personal suedez si sunt rezidenti suedezi. Cum vin din vizite,  ma duc sa le fac card de identitate.

 

La multi ani copilelor sarbatorite!

Miha, spor la tort! Vad ca si la voi cresc cazurile. La noi au anuntat ieri ca s-a stabilizat si nu mai creste asa rau. Mie nu prea imi vine a crede... Eu zic ca nu se prea fac teste asa multe, ca nu sunt disponibile.

Marion, sanatate multa! Sper din tot sufletul ca voi sa nu luati virusul! La multi ani de casnicie!

Corina, si voua, sanatate multa!

Michelle, nu am prins postul tau cu operatia, dar tin pumnii sa nu fie absolut nimic, doar o alarma falsa! Ce patanie cu cheile.

Glimmer, fata este la fac sau de acasa? La noi toate facultatile se fac numai online.

Viv, 20 de gropi? Sa se prinda toti copaceii! La multi ani si voua de casnicie!

Laura, distractie placuta fetei la party! Voi lucrati de acasa?

Daniela, ma bucur ca ti-a trecut colica!

Rox, tu te duci la serv zilnic? Copiii sunt online sau inca merg la scoala! Ti-ai facut meniul de Craciun?

Velvet, greu cu copiii astia, mai ales online! Insa ti-au dat sfaturi bune doamnele! Sper sa iti treaca repede durerea in gat.

 

Si ca un offf, nu putem sugera un alt design la forum. Este asa de enervant ca nu pot citi posturile "real time" cand scriu measj. Ma duc sa vad pe cine am uitat si revin,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

- how was your work today, daddy?

- oh! it is a bit mad at the moment!

Ii zic mandrei:

- look how tired he is! he needs to rest but he doesn`t want to take a few days off!

Sophia: 

- you know you`re not gonna get that statue, do you?!  [:-)))] and by the way, who`s bad idea was this Brexit?!  [fri]  [:-)))]

 

 

Saracu Nick. Cativa idioti arunca piatra si o multime de intelepti se chinuie. Nu prea mai au ce scoate, insa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revenind la jocuri, a cumpărat cineva spirograf? Din demonstrațiile video mi se pare captivant pentru copii.

 

Noi am avut un set. Patri l-a folosit cateva sapt, dar dupa aia pauza. Julia inca nu. Eu in schimb desenam mandale pe la 16-18 ani de ziceai ca ma duc in India acus! E fain daca vrei sa faci desene geometrice.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anja, copiii nu pot da testele online? Ai mei  pot da testele online, acelasi test si in acelasi timp cu cei din clasa doar trebuie anuntat profesorul cu cateva zile inainte ca stie cui trebuie sa trimita link-ul. Sanatate multa lui Thomas si sper sa nu fie infectat. Felicitari parintilor suedezi! [flo2]

 

Michelle, sanatate ! Sper sa nu fie nimic ingrijorator.

 

Multumesc pentru urarile de sanatate adresate feciorului, se pare ca au efect deoarece se simte mai bine. Sau o fi xbox-ul pe care l-a recuperat dupa o lunga perioada? [batcap]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anja, Wow! Bravo, ma bucur mult ca ai reușit cu părinții, super de tot. Și repede chiar. 
La noi se testează dublu decât acum 2 săptămâni, e normal sa crească cazurile. Dacă pana acum 3 săptămâni se testau 1000 pe săptămâna, acum 2 săptămâni au crescut la 1500 de teste și saptamana trecută la 2000. Cum scriam, azi abia au încăput in 2 cutii, deși pana acum trimiteam o cutie. 
La noi la laborator testează pe un aparat mic, încap 24 de teste odată, durează 3 ore, deci fac cam 70-80 de teste pe zi. Ajunge Pt cei ce ajung la urgenta și trebuie internați, plus personalul medical care are nevoie sa știe in 24 de ore dacă e pozitiv sau nu, ca sa poată lucra. 
 

Urmaresti aici? https://www.folkhalsomyndigheten.se/smittskydd-beredskap/utbrott/aktuella-utbrott/covid-19/statistik-och-analyser/antalet-testade-for-covid-19/

 

Poți vedea in fiecare săptămâna câte teste s-au făcut in fiecare săptămâna și câte sunt pozitive. Dacă mergi la “tidigare data”, poți alege săptămâna de săptămâna, sa vezi evoluția. La noi e încă in creștere, dar abia de zilele trecute s-au înăsprit măsurile. Plus liceele online de mâine, câte un an pe rând stau acasa. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...