Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Noiembrrrr si o cafea irlandeza cu rom


Recommended Posts

Anja, cum se numesc gomboti la Lidl? Eu nu am văzut. Anul asta nu am făcut...

 

Eu am câteva site-uri pe care urmaresc pandemia. Ma uit și aici la grafice. https://fohm.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/68d4537bf2714e63b646c37f152f1392

Si aici găsești pe regiuni 

https://www.svt.se/datajournalistik/har-sprider-sig-coronaviruset/#countrycards

Iar aici intensivul, total și pe regiuni, Actualizează de câteva ori pe zi. 
https://www.svt.se/datajournalistik/corona-i-intensivvarden/

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

glimmer  [pup] multumesc pt incurajare.mi-a ramas in cap ce-ai zis-"sunt convinsa"  [:)]

 

anja  [floare3]  sanatate baiatului! 

 

L.E

 

si,da,imi trebuie rabdare!n n-am  [alcool] ca io am venit s-o iau de la capat si sa fac multe.si,na,pandemie  [alcool]  si nu intineresc. [fri]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, frișca se bate rece, după ce a stat min 12 ore la 5 grade. De preferat și vasul sa fie rece. Se bate cu mixerul la minim! (Eu puneam la maxim tot timpul). Când începe sa se întărească, se pune puțin zahăr pudra, apoi când e aproape gata, se Adaugă puțin întăritor. Sau bicarbonat. Sau se poate pune gelatina. Sau praf din care se face sos de vanilie. 
 

Am dat un google in engleză,  am găsit asta, poate te ajuta. 
https://www.ruchiskitchen.com/homemade-whipped-cream/

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miha, merci de reteta. In afara de zahar eu nu puneam nimic, uneori nici zahar daca prajitura era prea dulce.

 

Mianna, un Papa la Soni era in Buc in 2008-2009, stiu ca se duceau englezii cu mare spor si am facut un party acolo.

 

Gomboti am luat de la Lidl- cei polonezi cu prune si nu mi-au placut, desi i-am dat cu pesmet si zarah/ scorti. De gustibus

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Miha, merci de reteta. In afara de zahar eu nu puneam nimic, uneori nici zahar daca prajitura era prea dulce.

 

Exact așa și eu. Când am făcut tort cu frișca, ceva asemanator cu rețeta pusă de Otilia, s-a înmuiat toată frișca. Și am zis ca asta e, nu știu sa fac :). 
 

Otilia, sunt curioasa ca nu prea înțeleg in norvegiana, se pune ceva in frișca din rețeta ta? Sau tu cum Reușești sa faci frișca sa stea “țeapănă”? 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exact așa și eu. Când am făcut tort cu frișca, ceva asemanator cu rețeta pusă de Otilia, s-a înmuiat toată frișca. Și am zis ca asta e, nu știu sa fac :). 

 

Otilia, sunt curioasa ca nu prea înțeleg in norvegiana, se pune ceva in frișca din rețeta ta? Sau tu cum Reușești sa faci frișca sa stea “țeapănă”? 

 

 

Mihaela sta teapana fara sa pui nimic. Eu pun intaritor numai daca folosesc la ornat.

F bizar ce ai spus cu mixerul la viteza mica. Numai la viteza mare fac.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Mihaela sta teapana fara sa pui nimic. Eu pun intaritor numai daca folosesc la ornat. F bizar ce ai spus cu mixerul la viteza mica. Numai la viteza mare fac.

 

Pai sta și la mine, dar se lasa...am încercat de mai multe ori. Poate nu s-a înțeles cum am scris. 

Ah pai mai mult Pt ornat e...in tort as pune crema de vanilie pe un rând și fructe plus frișca pe celălalt. 

Vad ca de viteza mică scrie și in site-ul in engleză.
Ce am citit inițial e in suedeza, spune de molecule de grăsime și molecule de apa care intra in compoziția friscei (hahaha cum se spune când ma refer la frișca? A ei? Frișcei?). Astea Pt ca nu se omogenizează, fac ca frișca sa “curga” dacă nu e aerată cum trebuie. Aerarea se face la viteza mică a mixerului, in timp mai lung. La viteza mare, nu se aereaza suficient. 
Mie mi-a convenit explicația, da sens faptului ca frișca “mea” se lasa. Nu ca nu se întărește, ci se lasa. 

Mai scrie ca dacă Bati frișca ccc ca “la carte” ar trebui sa stea. Dar ca dacă vrei sa nu Riști sa se lase, sa folosești unul din cele trei trucuri. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, uite un truc : foloseste smantana fermentata pt ornat si intaritor. Are tinuta mult mai buna decat ca din smantana dulce, lichida. Aia teapana de o vezi prin cofetarii e frisca vegetala. Gelatina nu se pune la frisca de ornat ci la cea de umplut. Iarasi ce mai poti face e sa amesteci smantana cu mascarpone 1:1 si va avea super tinuta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...