Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Noiembrrrr si o cafea irlandeza cu rom


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu am trăit azi o experiență neplăcută la școală. Unul din copilașii din clasa mea a venit la școală bătut, cu ditamai cucuiul mov în frunte și urme roșii de pumni pe față. Am crezut inițial că avea bubițe roșii, purta mască și l am chemat să văd ce e. A scos masca și m am îngrozit. El lipsise ieri. L am întrebat ce s a întâmplat și mi a spus senin că i a dat pumni maică sa.

Am anunțat imediat direcțiunea și am sunat împreună la protecția copilului. Ca să aflăm că știau de caz. Mama era deja arestată, are interdicție de contact iar copilul e de ieri în grija bunicii materne.

Fusese deja chematä poliția și ambulanța, dus copilul la spital, asta ieri. Medicul care l a văzut i a permis copilului să vină azi la școală.

 

Am fost întoarsă pe dos toată ziua. Educatoarele care stau cu copiii la prânz și l- au văzut, plângeau. El mititelul părea neafectat și chiar vorbea de maică-sa fãră ranchiună. Cred că nu realizează că nu o va mai vedea mult timp probabil. 

 

Eu nu îmi pot explica altfel gestul mamei decât că era sub influența alcoolului sau drogurilor. Copilul e curățel și părea îngrijit...sunt turci după nume sau dintr o fostă rep. sovietică.

 

Atât de trist și răscolește în mine amintiri, știu prin ce am trecut....darmite un copilaș să îndure asta. Încă îl durea căpșorul, traume psihice vor fi cu siguranță chiar dacă la vârsta asta uită repede.

Și îl văd și mâine, vineri e zi pedagogică sper să îl țină acasă deși înțeleg că bunica lucrează, îl lasă deja la after. Îmi vine să îl iau acasă...Offff

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Laura, distractie placuta fetei la party! Voi lucrati de acasa?

 

Aproape. Eu ma duc la birou, dar sunt aproape singura (noi suntem 4 oameni in Piatra, inca vreo 10 la Cluj. Avem birou intr-o casa unde suntem doar noi. Colegele mele lucreaza de acasa pt ca au copii mai mici. Am un colg care vine mai des, dar nu impartin aceeasi camera. Eu vin la birou pt ca acasa tragem de un fir de net toti si riscam sa nu poata intra copiii la ore. In plus, aici e liniste si am 2 monitoare mari pe care ma pot desfasurta). Barbatul munceste o saptamana remote, una la scoala (dar si acolo bate vantul, ca toti profesorii si elevii sunt acasa, personalul auxiliar e la jumate ca vin prin rotatie cate o saptamana. Chiar si asa, toti poarta masca).

 

 

Sanatate multa baietilor tai! Am mai intrebat in urma, dar nu stiu daca ai vazut. Daca rateaza un test, cum pot recupera?  Ma bucur ca ai reusit ce ti-ai propus cu parintii tai! Bravo! Esti mai linistita acum. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, off, bietul copil [:(]. Cred ca ti s-a rupt inima. 

 

Mihaela, spor la frisca! Va admir pe toate care va pricepeti si faceti tot felul de minunatii acasa. 

 

Glimer, am zis sa fie mai aproape de ziua ei (care cred ca nu e nici azi , din ce am retinut eu) , asa ca urez si eu La multi ani fericiti si plini de iubire, bucurii, sanatate si realizari frumoase pe toate planurile domnisoarei tale! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate multa baietilor tai! Am mai intrebat in urma, dar nu stiu daca ai vazut. Daca rateaza un test, cum pot recupera?  Ma bucur ca ai reusit ce ti-ai propus cu parintii tai! Bravo! Esti mai linistita acum. 

In principiu le ofera o alta data ca sa dea testul.Dar se aduna multe teste

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata

 

Fleur, dumnezeule!!!! ce experienta, bietul copil!!! :(((( te cred ca esti data peste cap :(

 

anja, sanatate lui Thomas, sper sa nu fie nimic. ma bucur mult ca ai reusit sa le faci rezidenta alor tai. super! cat mai stau in finlanda?

da, eu ma duc la birou zilnic, nu merge altfel. copchiii.... acasa, amarati. vor cu colegii si vor sa iasa. Patrick a mai iesit, mandrulita nu prea.

 

michelle, cand afli din nou vesti? ai deja programare? (ce faza cu cheile.... bine ca le-ai gasit!!)

 

velvet, sper ca e mai bine gatul.

 

strumph, merci! [pup]. n-am facut mare tort, sarbatoritul a dorit cheesecake rece cu zmeura, asta a primit. 

 

Marion, cum sunteti? mandru' e ok?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Mihaela, uite un truc : foloseste smantana fermentata pt ornat si intaritor. Are tinuta mult mai buna decat ca din smantana dulce, lichida. Aia teapana de o vezi prin cofetarii e frisca vegetala. Gelatina nu se pune la frisca de ornat ci la cea de umplut. Iarasi ce mai poti face e sa amesteci smantana cu mascarpone 1:1 si va avea super tinuta.

 

Hmmm, smântâna fermentată, dar e groasa, nu se pretează Pt frișca bătută. Ce exista la noi Pt frișca, nu e smântâna, e...frișca de bătut. Așa scrie pe cutie. Mai este și frișca Pt cafea, care nu se bate, e lichida și ceva mai groasa decât frișca de bătut. 
La cofetarii eu cred ca folosesc exact aceeași frișca ca și mine :). Nu e vegetală, ca asta are alt gust. 
Mascarpone e o idee buna, dar ii schimba gustul. 
Mersi de idei! 
 

Incerc întâi cu întăritor, sa văd ce se întâmpla. Plus sa bat la viteza mică 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...