Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Noiembrrrr si o cafea irlandeza cu rom


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu am descoperit imbinatul utilului cu utilul  [:D] .

Mi s-a umplut congelatorul acasa si am descoperit ca am si la birou unul care merge degeaba gol. Asa ca, imbin lucrul de la etaj cu cel de jos de la bucatarie. Mai pe calculator, mai spal si curat legume pentru congelat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am cunoscut ceapa aia de apa aici in FRanta si ii zice échalotte.

Este si ceapa rosie mare si buna :).

Si o ceapa alba, care parca nu e asa de iute. O folosesc la salate.

 

 

12b78d6f2d04de9c8fc3320f71c69df8.png

Echalotte nu cred ca e ceapa de apa. E ceapa frantuzeasca. Avem si noi pe piata in supermarket.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mmmmiroase a scotisoara si nucsoara in casa! [pofticios] A intrat mandra in casa de la scoala cu obrajorii rosii si imediat a intrebat ce fac? Rice pudding ofcorz!!! Mi-a cerut de nu stiu cate saptamani sa ii fac si abia azi mi-am adus aminte, deci e in cuptor acum. 

 

Am luat 2 calmante puternice de vreo ora si tot ma doare. Sper sa isi faca efectul cat de curand ca nu ma vad bine daca nu. Pana atunci mi-am vopsit unghiile cu rosu, poate ma mai inveselesc nitel. Nu mi-am mai vopsit unghiile de mult tare, cred ca de prin Septembrie. 

 

Roli, la multi ani fericiti impreuna! [cheers] 

 

silvi, ce reteta de saratele ai facut? nu stiu de ce e aluatul moale, dar eu il dau la frigider minim cateva ore pana il intind. Nici eu nu am taietoare de aia speciala de saratele, tai cu chestia aia de taiat pizza, merge mai rapid decat la cutit.

 

rall, mi-am adus aminte sa iti spun ca Miss uraste sa i se spuna Sophie!  [ups]  Imediat ti-o intoarce: my name is Sophia! Proful ei de sport o tot striga Soph si nu ii mai place de el [:D] 

 

anja, reteta mea de ciulama e secreta!  [:p] doar nu vrei sa nu mai fiu rich, daca intr-o zi o sa chiar fac ce mi-a spus mandra?  [:-)))]  nu e de 5 stele Michelin, e simpla da` bunaaaaa! Calesc 3-4 catei de usturoi si 2 cepe in 2 linguri de unt peste care pun 4-5 pulpe de pui superioare cu tot cu os, le intorc pe ambele parti pana prind putina culoare, apoi pun 3-4 cani de apa, 2 foi de dafin,  un praf de sare, 4-5 boabe de ienibahar si cateva de piper. las la fiert la foc mic pana cand e fiarta carnea si cade de pe os, trag oala de pe foc, pun cam 200 ml de smantana lichida si 300 gr de ciuperci taiate marunt, pun inapoi oala pe foc si fierb ciupercile si smantana inca vreo 20 min ori pana mai scade si se leaga sosul. Noi, eu cu Mr. mancam mereu cu mamaliga si muraturi, mandra doar cu paine si fara muraturi. Pofta buna! 

 

ella, cum sunt ardeii aia umpluti cu branza? am si eu o gramada de turci in zona, nu am vazut pana acum!  varza murata am luat si eu de la magazinul romanesc sambata cand am fost sa fac sarmale, ba am luat si carne si tot nu am facut. A ramas sa le fac in weekend, am pus la congelator carnea. Uitasem sa iau afumatura, dar am luat bacon afumat de la supermarker, sper sa fie ok si asa. 

 

viviana, cand termina CCS carantina si va puteti revedea? cred ca abia astepti sa vina acasa la tara  [il]

 

marion, deci si la voi vremea la fel? la noi furtuna si-a facut de cap ieri si duminica noapte, de azi e rece, bate un vant inghetat.... ai facut stocul de lemne pentru soba? voi aveti curfew?

 

daniela, nepoata ta in Amsterdam cum e? multa sanatate cumnatei! am inteles bine, ea a mai avut odata corona si acum e a 2a oara? [fri]

 

mihaela, cum e Diana in noua locatie? s-a acomodat rapid?

 

Ioana, ce ai luat cadou mandrelor? Sophia are o groaza de chestii pe lista, dar 90% din ele sunt lego  [fal]  ca nici nu am casa plina de lego de nici nu mai am pe unde calca...

 

velvet, sper sa conduci cat mai rapid in Bucuresti. eu nu as putea, e prea haos... eu zic, ca nu am nici carnet  [alcool]

 

amina, ce faci daca se inchid toate terasele? 

 

Laura25, ce fac strumfii? le place la liceu? ei acum fac doar online sau merg si fizic? parca ai spus, nu mai retin... scuze

 

corina, cum e la noul job? te-ai acomodat, iti place?

 

Iar am scris o polologhie, ba s-a si inoptat pana am scris eu amintirile din copilarie. Ma duc sa vad daca nu a explodat budinca prin cuptor  [fri]  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...